Častým cílem cestovatelů jsou i pláže a ostrovy. Nechte se inspirovat!
Proč mám ráda Menorcu? Protože mě vždycky překvapí. Protože to není ostrov přeplněný turisty a lehátky na plážích. A protože místní dbají na to, aby jejich ostrov zůstal jejich. Jak sami říkají: „Raději toho nebudeme tolik dovážet, nebude sem létat tolik letadel, nebudeme mít sezónu celý rok, ale udržíme klid a přírodu, což nám ostatně všichni závidí.“
Sníte o relaxu na nekonečných písečných plážích a romantických východech a západech slunce nad mořskou hladinou? A víte, že vaši představu a skutečnost dělí vzdušná čára dlouhá pouhých 283 km?
Maličký ostrůvek sopečného původu utopený v nedozírném Pacifiku celý svět zná díky tajuplným sochám moai. Ať už jejich obrovské oči přehlíží divoce rozeklané pobřeží nebo svůj pohled směřují do vnitrozemí, nad hlavou ozdobenou těžkými klobouky se jim vznáší spousty otazníků.
Po projetí nejvýchodnější části Kuby během prvních 1000 km nás teď čekal střed ostrova. Opustili jsme nejvyšší pohoří i moře a vyrazili přes úrodné roviny plné cukrové třtiny, navštívili známá místa jako Trinidad, Údolí cukrovarů nebo národní park Topes de Collantes a oblíbili si město Camagüey. Byly to kilometry ve znamení krásného počasí, dálnic, pěších túr, ale i zdravotních problémů a klíšťat.
Bratrstvo devíti ostrovů na průsečíku euroasijské, africké a severoamerické tektonické desky se řadí mezi jednu z nejzelenějších destinací na světě. Před miliony lety je vytvořily uprostřed oceánu chrlící sopky. Jsou domovem mnoha druhů ptáků, v pobřežních vodách je možné sledovat velryby, koupat se v termálních pramenech nebo chodit po levádách či kolem sopečných jezer.
Rozlohou je Maltská republika sice nejmenší stát Evropské unie, počet obyvatel se ale blíží k půl milionu, z toho pak vyplývá neuvěřitelných 1 300 obyvatel na kilometr čtvereční.
Posledním z Baleárských ostrovů, který jsem dosud nenavštívil, je Ibiza. Než odletím, zakazuji si pro sebe myslet na její pověst ostrova pařmenů, což mě vždy od její návštěvy tak trochu odrazovalo. Chci ji poznat takovou, jaká skutečně je.
Po Sicílii druhý největší ostrov Středozemního moře je známý svými nádhernými plážemi. Díky odstínům modři a bělounkému písku hrají La Maddalena, Costa Smeralda a Capo Carbonara prim v celém Středomoří. Vydáme se ale i do historických měst s rušnými uličkami, restauracemi a nabídkou sardinských specialit nebo na výlety k žulovým skalám při pobřeží i do hornatého vnitrozemí – vápencového pohoří Supramonte, které se táhne od nejvyšší hory ostrova přes soutěsku Gorropu až do zálivu Orosei.
O Mauriciu dnes vědí i ti méně zkušení cestovatelé. Tento ostrov zažívá poslední roky u Čechů nový boom a není čemu se divit. Leckdo si uvědomil, že dovolená v exotické destinaci může vyjít finančně podobně jako výlet po Evropě. Proč si lidé, včetně mě, tento ostrov tak zamilovali?
Krásné liduprázné pláže, nedotčená příroda, průzračně čistá voda, procházky divočinou, velké množství historických památek nebo neevropsky nízké ceny, to vše nabízí mýty opředený Severní Kypr.
Všichni jsou na nohou. Celá džungle, celá vesnice, celé Bali se pomalinku připravuje na veliký svátek. Podle jejich hinduistického kalendáře 27. 2. 2024 přichází opět po 210 dnech svátek Galungan a Kuningan. Je to svátek pompézností velký asi jako naše vánoce, jen chybí ta velká komerce a dárky.
“Nejdříve Bůh stvořil Mauricius a potom ráj.” Mark Twain. Tenhle citát jste už možná slyšeli a my jsme se rozhodli zkusit si alespoň na pár měsíců v tom ráji žít i s našimi dětmi.
V oslnivém světle a křišťálově modrých vodách Kyklad plovou sluníčkem sežehnuté ostrůvky s bílými kubickými domečky, jimž vévodí modré kupole kostelů a rozložité lopatky větrných mlýnů. Mají hory a skalnaté břehy, labyrinty městských uliček, antické památky i nádherné pláže.
Panenská příroda, přátelští obyvatelé i zajímavá historie. Vydáme se od suchých savan na západě po deštné pralesy na východě, od hor po opuštěné pláže pokryté bílým pískem, od pozorování lemurů po bezprostřední setkání s velrybami. Madagaskar je něco mezi Afrikou a Asií, zkrátka sedmý kontinent.
Egyptská letoviska Hurghada a Marsa Alam by se dala přirovnat ke dvojčatům, ale dvouvaječným. Společné mají stabilní celoročně teplé a slunné klima i křišťálově čistou vodu Rudého moře s korálovým podložím a bohatým, pestrobarevným životem. Rozdíly mezi oběma místy jsou nicméně patrné. V některých ohledech jde o téměř protiklady, v jiných o pouhé nuance.