Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Teploučká a průzračná voda, spousta exotiky, pohodový životní styl a pravidelný vítr. Malé Antily leží mezi francouzským Guadeloupe a souostrovím Grenadiny a tvoří řetízek převážně vulkanických ostrovů ve východní části Karibského moře. Najdeme tu ostrovy obydlené a civilizovanější, ale také ostrovy divoké s horší dopravní dostupností. Ostrovy tady navazují jeden na druhý, přejet mezi nimi na plachetnici zabere jen pár hodin a pak se můžete koupat v nádherných zátokách, degustovat rum nebo vyrazit na výlet do vnitrozemí. Mezi jachtaři jde o pověstný Ráj na Zemi.
Na trase Guadeloupe – Dominika – Martinik – Svatá Lucie – Svatý Vincenc – Grenadiny jsme navštívili desítku ostrovů a urazili asi 520 kilometrů za dva týdny. Karibik můžete navštívit celoročně, teploty vzduchu i moře jsou vyrovnané, kolísají mezi 26 – 30 °C. Hlavní jachtařská sezona trvá od listopadu do června s tím, že v prosinci a lednu více fouká; únor – duben jsou pak nejsušší měsíce. Nejsnazší cesta vede přímým letem Air France z Paříže na Martinik a Guadeloupe. Víza nejsou potřeba, stačí platný pas. Martinik a Guadeloupe jsou součástí Evropské unie.
Většina jachtařů se plaví na charterových lodích, je třeba najmout kapitána (chorvatský průkaz většinou akceptují) a rezervovat si loď. Charterové společnosti sídlí na všech větších ostrovech vyjma Dominiky. Plavby v Karibiku s českými kapitány organizuje společnost Inspira. Na dovolenou v Karibiku můžete vzít celou rodinu. Pro děti to bude dobrodružství od začátku do konce – zažijí výpravy do tropického pralesa, navštíví botanickou zahradu, budou plavat se želvami a hladit jejich mláďata, chytat ryby, pádlovat na nafukovacím kajaku po mangrovových řekách nebo sbírat obrovské mušle.
Marie-Galante – ostrov skvělých rumů a větrných mlýnů
Vyplouváme z maríny Bas du Fort jižně od guadeloupského Pointe-à-Pitre a směřujeme na kulatý a nízký ostrov Marie-Galante. Připlouváme do zátoky Anse Canot, kterou byste si nevymysleli ani v tom nejhezčím karibském snu. Tyrkysová voda, mělké a čisté moře, písečná pláž a na hladině se pohupují jen dvě další plachetnice. Skvělé koupání zakončujeme odpoledním kajakářským průzkumem nedaleké mangrovové řeky Vieux-Fort, kde pozorujeme spousty ptáků a užíváme si poklidného večera uprostřed džungle. Následující den ostrov prozkoumáváme ve vypůjčeném autě a najdeme postupně všechny zajímavosti, které Marie-Galante nabízí – rumárny, pláže, větrné mlýny, opuštěné cukrovary i zajímavé muzeum otrokářství.
Dominika – želvy, vodopády a vroucí jezero
Cestou na ostrov Dominika plujeme mezi ostrůvky Les Saintes. V městečku na Terre-de-Haut si užíváme živé francouzské atmosféry hospůdek, butiků a kaváren. Maličký ostrůvek přejdeme pěšky za několik minut a na návětrné straně objevujeme nádhernou pláž a zátoku se skvělým koupáním.
Na Dominice nacházíme skutečný karibský ráj – liduprázdné pláže, hustou džungli a místní pohodáře. Dominika je bezesporu nejzelenějším karibským ostrovem a pyšní se vysokými horami, které často zachytávají mraky. Místní říkají, že tu najdete 365 vodopádů – na každý den v roce jeden!
První kotviště na Dominice volíme u městečka Portsmouth. Nedaleko odtud leží národní park Morne Diablotin, kde lze pozorovat vzácné papoušky amazoňany císařské. Hlavní atrakcí severní Dominiky je řeka Indian River, její splavná délka sice jen o málo přesahuje kilometr, ale propletence kořenů na březích vytvářejí neskutečnou kulisu a bizarní atmosféru. Vysoko v horách Morne Trois Pitons National Park také leží největší zajímavost ostrova – vulkanické „Boiling Lake“, druhé největší vroucí jezero na světě. Na východním pobřeží Dominiky můžete na jaře spolu se Simonem, místním zachráncem želvích mláďat, pozorovat líhnutí mořských želv a jejich úprk do moře.
Martinik – podél černých i zlatých pláží
První kotviště na Martiniku volíme u bývalého hlavního města Saint-Pierre. Dříve se mu pro výstavnost přezdívalo „Paříž Karibiku“, po erupci sopky Mount Pelée z něj ale zbyly jen ruiny a pláž z černého vulkanického písku. Autem vyrážíme na průzkum vnitrozemí a během jednoho dne se koupeme pod vodopádem, touláme botanickou zahradou, lenošíme na pláži, sbíráme plné tašky manga a na závěr ještě stíháme degustaci v rumárně.
Následující dny se posouváme podél západního závětrného pobřeží k jihu a kotvíme v mnoha zátokách s nádhernými plážemi. Jedno z nejhezčích kotvišť objevujeme u pláže a zátoky Grande Anse d‘ Arlet, kde plaveme s hejnem mořských želv. Je tu malá vesnička a místní rybáři vynáší navečer z lodí obrovské ulovené tuňáky.
Nejširší nabídku průvodců a map Karibiku (turistických, potápečských, rybářských a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Kousek od mariny Le Marin, nedaleko Sainte-Anne, leží nádherná oblast pláží a slaných jezer, vyrážíme tedy na výlet podél pobřeží. Z písku tu vyrůstají trsy tchynina jazyku, krabi před námi prchají do děr a na písečných plážích nepotkáme ani človíčka. Teprve za poslední pláží se objevuje civilizace. V jednom ze stánků si dáváme čerstvou ovocnou šťávu vyrobenou před našima očima ze tří druhů ovoce a vyrážíme zpět k lodi.
Svatá Lucie – ve stínu mohutných Pitonů
Vytahujeme plachty a nabíráme kurz k jihu ke Svaté Lucii. Fouká od Atlantiku, boční vítr 18 uzlů, podle místních takový „karibský vánek“. Zatímco v Chorvatsku při takovém větru pluje na plachty málokdo, karibští cruiseři to považují za normální stav.
Kotvíme pod hornatým výběžkem Pigeon Island. Ráno si tam vyběhnu na východ slunce a po snídani vyrážíme na celodenní přejezd ostrova. Zatímco autem projedeme vnitrozemí, kapitán přeplouvá k jihu ostrova, kde se večer zase setkáváme. Nad naší zakotvenou lodí se zvedá přímo z moře do výšky 700 metrů masiv Petit Piton. Téměř kolmé skalní stěny této obří vulkanické zátky porůstají vegetací a spolu se sousedním „Velkým Pitonem“ tvoří hlavní ikonu celého ostrova. Oblast je chráněna UNESCO a kromě možnosti výstupu na vrcholy se můžeme vykoupat v termálech, navštívit botanickou zahradu nebo obdivovat tropický prales s bezpočtem druhů rostlin a ptáků.
Svatý Vincenc – botanickou zahradou na vrchol ostrova
Po pár dnech opět vyplouváme na otevřené moře a směřujeme na Svatý Vincenc. Jestliže na Lucii bylo turistů opravdu málo, tady mám dojem, že jsme mezi vstřícnými potomky afrických otroků a domorodými Kariby jediní běloši. Jednoho dne kotvíme v nádherné zátoce Walliabou Bay, kde se točil film „Piráti z Karibiku“. Hned vedle leží vesnice, odkud nám místní přivážejí k lodi tašku grepů a avokáda. Včera jsme za pár drobných koupili trs kokosů, a tak mačetou usekávám špičku a při pohledu na zapadající slunce vychutnávám sladkou šťávu.
Nejvyšším vrcholem ostrova je sopka Soufriere (1234 m). Během stoupání k vrcholu si připadám jako na exkurzi v botanické zahradě: bambusy, bromélie a mohutné květy helikonií vystřídají divoké banánovníky a stromové kapradiny. Když se mraky roztrhnou, z vrcholu se otevírá pohled na obrovský kráter, na jehož dně se zrcadlí hladina jezera.
Grenadiny
To nejhezčí nás ale teprve čeká. Upluli jsme z Gudeloupe asi 250 námořních mil na jih a před námi leží souostroví Grenadiny. Tento řetízek karibských ostrůvků patří administrativně pod Svatý Vincenc, a když se podíváte na mapu, můžete si je představit jako pomyslný ocas létajícího draka vlající pod „tělem“ ostrova Sv. Vincenc.
Nejprve navštívíme ostrov Bequia, jehož jméno v původním jazyce Arawaků znamená „ostrov v mracích“. To mohu potvrdit, protože i my tady zažijeme jeden z mála zamračených dní. Vyloďujeme se u restaurace postavené z velrybích kostí. Ostrov býval proslulý velrybářstvím a doposud zde mají povoleno ulovit čtyři velryby ročně.
Za dva dny pokračujeme na Union Island, kde kotvíme v nádherné zátoce Chatham Bay. Pod stromy u pláže se choulí několik chatrčí obývaných domorodci, kterým tu opravdu nic nechybí. Kolem chýší jim rostou po celý rok banány, kokosy a chlebovníky, a když potřebují nějaké peníze, prodají jachtařům nádherné mušle.
Mayreau je nejmenší obydlený ostrov Grenadin. Vážeme naši loď na bóji v Salt Whistle Bay, v jedné z nejhezčích zátok, jakou jsem kdy viděl. Kotviště tvoří úzká písečná kosa s palmovým hájem zakončená malým kopcem. Večer jdeme na langusty do místní restaurace. Kluk, který si říká Black Boy, kdysi zarazil na pláži do písku několik kolíků, na to hodil střechu, smontoval pár stolů s igelitovým ubrusem, přidal v Karibiku nepostradatelné dvoumetrové reprobedny a vedle postavil gril. Dneska má narváno a jeho obří grilované langusty jsou bezkonkurenční. Čerstvou pochoutku, která se ještě před chvílí mrskala, zapíjíme „rhumpunchem“ nebo pivem.
Mořská rezervace Tobago Cays leží doslova „za rohem“. Ráno přejíždíme do této pohádkové laguny obklopené pěti malými ostrůvky a vyvazujeme se na bóji. Korálový útes nás chrání před vlnami a šnorchlování je tu fantastické. Na písečném dně leží obrovské hvězdice, pozoruji rejnoky, želvy a obrovská rybí hejna. Přeplouvám na kajaku na ostrov Petit Rameau, z jehož vršku se otevírá nádherný výhled. Je to náš desátý a poslední ostrov.