LISABON: Průvodce hlavním městem Portugalska

LISABON: Průvodce hlavním městem Portugalska

Chystáte se do Lisabonu? Inspirujte se novým průvodcem!

Pár dní volna v nějakém neokoukaném, ale krásném historickém městě, kde budou kromě architektonických zajímavostí a levných hospůdek také písečné pláže a oceán, to zní jako sen. A přesto takové místo existuje! Je to hlavní město Portugalska, nejzápadnější výspa našeho kontinentu – Lisabon. Poradíme jak se tam levně a pohodlně dostat, co tam zažít a kolik to stojí.

Proč právě Lisabon?

 • Projdete si křivolaké uličky starobylé čtvrti úzké tak, že z okna tramvaje dosáhnete na fasády okolních domů.
 • Uvidíte nejdelší most v Evropě, pohádkovou věž námořního opevnění Belém, skvostný klášter sv. Jeronýma a upomínky na slávu námořních dobyvatelů.
 • Svezete se lanovkou tolikrát, jako dosud za celý život. Ve zdejším kopcovitém terénu jsou lanovky a výtahy v ulicích běžný dopravní prostředek.
 • Rozpláčete se při tesklivých melodiích typického lisabonského žánru fado, který je projevem místní kultury a mentality. Manželkám námořníků se zkrátka většinu života stýskalo.
 • Melancholii rozpustíte ve výborných domácích likérech a víně a pochutnáte si na rybách (národní pokrm bacalhau je ze sušené tresky) a mořských plodech.
 • Vykoupete se v oceánu. Vezměte si krém a ručník, jsou tu krásné pláže!
 • A neutratíte majlant, protože – a to je na tom nejlepší – není tu draho.

Největší zážitek: jízda tramvají č. 28

Symbolem města jsou jeho žluté tramvaje a obzvlášť jedna linka – číslo 28. Zatímco v celém Lisabonu už jezdí moderní vyskokapacitní vozy, na této lince potkáte jen staré jednovozové tramvaje. Je to tím, že jezdí v úzkých uličkách staré čtvrti Alfama, kde se nové tramvaje rozhodně nevytočí. Ulice úzké právě tak na jednu tramvaj, samá zatáčka a často se doslova řítí z kopce. To si nenechte ujít, budete se cítit jako na Matějské pouti. Pěšky pak objevíte místa, kam tramvaj nemůže a romanticky zabloudíte v úzkých průchodech, na schodech, mezi dvorky s květinami a prádlem za okny. Půjdete-li do kopce, dorazíte k hradu sv. Jiří. Alfama je nejstarší část města, která odolala i katastrofě v roce 1755, kdy zmizel z mapy celý zbytek města.

Tip: K Lisabonu patří lanovky, jsou místní raritou. Kromě těch ve starém městě je tu ještě pobřežní kabinová lanovka do moderní čtvrti a parku Nações. Je z ní parádní rozhled.

Srdce města – čtvrť Baixa

V každém průvodci se o tom dočtete: roku 1755 postihla Lisabon přírodní pohroma, která způsobila fatální zkázu tehdy velmi bohatého města. Nebývale silné zemětřesení provázené vlnou tsunami a následné požáry srovnaly se zemí většinu staveb. Tisíce lidí našly tenkrát smrt v troskách budov, ironií osudu to byly většinou kostely, protože otřesy přišly v čase dopoledních bohoslužeb. Nápor vody tehdy vydržely zmíněná čtvrť Alfama, a také věž Belém, kde zrovna pobýval král, jež se tím zachránil. Voda tehdy spláchla i dřevěný královský palác, na jehož místě je dnes slavné Obchodní náměstí (Praça do Comércio). To je centrem čtvrti Baixa, vystavěné po katastrofě v neoklasickém stylu. Turisté tu korzují po širokých bulvárech kolem výstavních paláců a pozornost a peníze rozdělují mezi četné kavárny, restaurace a butiky.

Doporučuji k návštěvě zejména dvě místa:

1. Elevador  Santa Justa

Elevador Santa Justa je historický výtah, ikonická stavba, kterou si musíte alespoň vyfotit, ale ještě lepší je, se tímto sto patnáct let starým vertikálním výtahem nechat vyvézt na vyhlídku a náměstí Carmo. Tam si můžete prohlédnout zříceninu kláštera Convento do Carmo, která zde zůstala jako memento osudového zemětřesení.

Tip: Z vyhlídkové plošiny výtahu je skvělý výhled na centrum Lisabonu, ale není třeba platit ani za vstup na vyhlídku, ani za výtah. Vyhlídka je přístupná z náměstí Carmo, po cestě napravo od ruin Carmo a poté přes restauraci Bellalisa Elevador.

2. Arco da Rua Augusta

Další atrakcí čtvrti Baixa je nádherný výhled z triumfální brány Arco da Rua Augusta. Tento nepřehlédnutelný oblouk spojuje ulici Rua Augusta s Obchodním náměstím. Na horní plošině brány je vyhlídka na ústí řeky Tejo, Rua Augusta a hrad.

Nejširší nabídku průvodců a map Portugalska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Belém, klášter sv. Jeronýma a mořeplavci

Belém je čtvrť na pobřeží, jejíž dominantou je věž Torre de Belém z roku 1521, která dříve stávala daleko od břehu, v ústí řeky, aby měli lisabonští kontrolu nad námořní dopravou. Dnes už je díky příbojovým naplaveninám prakticky součástí pevniny. Milovníci gotické architektury tu získají zajímavé srovnání, vrcholná tzv. maurská gotika je charakteristická řadou prvků, které u nás neznáme. A další stavba, ze které přechází zrak, je blízký a velkolepý klášter sv. Jeronýma (Mosteiro dos Jeronimos).

Pokud se chystáte do Portugalska, inspirujte si tipy na místa, kam většina turistů nejezdí. Například v nové fotoreportáži šéfredaktorky Katky Smolové FOTOREPORTÁŽ: Portugalský Národní park Peneda-Gerés a jeho 6 nejzajímavějších míst.

Národní hrdost Portugalců se opírá o úspěchy mořeplavců (a fotbalistů, ale o tom jindy), nejdelší most přes ústí řeky Tejo nese jméno toho nejslavnějšího – Vasco da Gamy. Kolem roku 1500 velel plavbám do Indie kolem Afriky. Co taková cesta tenkrát obnášela, vše o lodích, přístrojích a nefalšovaném dobrodružství se obdivovatelé dozvědí v Námořním muzeu, které sídlí v západním křídle kláštera. Na pobřeží stojí také nepřehlédnutelný Památník dobyvatelů, zase jedna vyhlídka – i do něj se dá vstoupit a z výšky 52 m se rozhlédnout. Kromě kláštera a oceánu uvidíte v dlažbě náměstí poskládanou mapu námořního vlivu Portugalska.

Tip: K návštěvě kláštera doporučuji brzké ranní hodiny, protože později se tvoří fronty. A pokud máte málo času, nebo nechcete utrácet za vstupné, podívejte se alespoň do kostela, tam je vstup volný.

Nekonečná párty v Bairro Alto

Čtvrti Alfama a Baixa a Belém spolu sousedí a další, kam zavítejte, je Bairro Alto. Ale pozor, tam se nechodí přes den, ale v noci. Všechny podniky, které tu jsou (a je to opravdu jeden vedle druhého) otevřou dveře do ulic, vyndají stolky a celá čtvrť jede jednu velkou párty až do rána. Je to super zažít. Jen pozor, až si budete hledat ubytování, tady se v noci nespí. Typický místní likér Ginja je podobný naší griotce, je sladký, třešňový, někdy jsou třešně přímo v lahvi. Taková lahev je i pěkný dárek nebo suvenýr.

Hurá do vln, jsme přece u moře!

Probdělou noc v klubu můžete dospat třeba na pláži. V blízkém okolí jsou jak rodinné pláže s veškerým zázemím, tak divoká eldoráda surfařů a jachtařů. Nejblíže k centru je úžasná písečná Praia de Carcavelos (GPS: 38.6790, -9.3354), kde tvoří působivou kulisu námořní pevnost Forte de São Julião da Barra. Je tu půjčovna surfů i slunečníků. O pár kilometrů dál je další pláž Praia Sao Pedro. Obě jsou výborně dostupné levnou a spolehlivou vlakovou dopravou. Leží na trati Lisabon-Cascais, odjezd z nádraží Cais do Sodre (konečná zelené trasy metra), ceny uvádíme na konci článku.

Tip: Na skvělý jednodenní výlet vyražte vlakem z nádraží Rossio do Sintry. Tam si projdete nádherný palác, zříceniny hradu a opulentní šlechtické sídlo z 19. století. Cesta trvá jen 45 minut.

Jak se do Lisabonu dostat

Hlavní město Portugalska je pro nás zatím neokoukané. Je to tím, že není právě blízko, nicméně s nástupem low costových aerolinií se stalo snadno a levně dostupné. O cestě autem ani neuvažujte, i pět letenek přijde levněji než benzín.

Cesta z letiště

Letiště má s centrem Lisabonu dobré spojení metrem, a to od terminálu 1. Low cost lety jsou odbavovány od terminálu 2 a pro správný odhad časové rezervy je dobré vědět, že k němu v intervalu 10 – 20 min jezdí od metra bezplatná kyvadlová doprava, přičemž cesta trvá dalších 10 minut.

Půjčovat si auto, pokud nebudete cestovat mimo Lisabon, nedoporučuji. Jízda po městě je jen pro silné nervy, parkování také a navíc je drahé. Veřejná doprava je naproti tomu komfortní a vidět město z tramvaje nebo lanovky je dokonce plnohodnotný turistický zážitek.

Ceny v Lisabonu

Jízdné městskou dopravou: nejvýhodnější je neomezená 24hodinová jízdenka, která platí v metru, tramvajích i autobusech a stojí 6,15 €. Před první jízdou je nutné koupit kartu Viva Viagem za 0,5 eura, na kterou se jízdenka nahraje. Nechte si i doklad o nákupu jízdenky, protože se někdy stane, že vstupní turniket kartu spolkne.

Zpáteční vlaková jízdenka z konečné zelené trasy metra na pláž Carcavelos stojí 4,20 €.

Zpáteční jízdenka do Sintry 4,50 €.

Vstupné v roce 2018:

 • Věž Belém €5
 • Klášter sv. Jeronýma €7
 • Elevador Santa Justa €5,15, vyhlídková plošina  €1,50
 • Triumfální brána Arco da Rua Augusta, vyhlídka €2,50
 • Výlet do Sintry na vstupném obvykle €50
 • Vstupné do kostelů se neplatí.

Jídlo a nápoje:

 • Sklenička likéru Ginja €1,50
 • Presso €0,60, na turisticky exponovaných místech €3
 • Oběd mimo hlavní turistické trasy cca €10

Tip: Dobře a levně se najíte např. v nákupním centru Armazén do Chiado, nebo supermarketu Pingo Doce.

Na co dát pozor aneb co má Lisabon společného s Prahou?

Asi vás to nepřekvapí: nepoctivé taxikáře a kapsáře na ulicích. Spěcháte-li například na letiště, je dobrý nápad vzít si taxi, ale trvejte na spuštění taxametru, jinak jedete za legální sazbu krát deset. A druhá rada se týká uložení peněz a platebních karet v zavazadlech. Nenoste nic cenného v batohu na zádech, dejte pozor na rozepnutou kabelku a vždy si ji dobře hlídejte zejména v tlačenicích.

A co počasí?

Kdy je nejlepší počasí? I v zimě jsou v Lisabonu krásné dny. Přes zimu častěji prší a fouká vítr, ale v červenci a srpnu zase panují vedra a navíc je město přeplněné turisty. Jako ideální sezona se tedy jeví jaro a podzim, ale komu nevadí deštník ani letní horka, může vyrazit kdykoli.

Na portálu Letuška.cz najdete ty nejlevnější letenky do celého světa, třeba i do Lisabonu, hlavního města Portugalska.

letuška logo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí