FOTOREPORTÁŽ: Portugalský Národní park Peneda-Gerés a jeho 6 nejzajímavějších míst

FOTOREPORTÁŽ: Portugalský Národní park Peneda-Gerés a jeho 6 nejzajímavějších míst

Do Portugalska se nejezdí zrovna za horami, ale spíše přímořskou atmosférou, nádhernými městy a divokým oceánem. Někdy je ale dobré vybočit ze stereotypů a zkusit se sem jet poohlédnout právě po horách.

Když se mi podaří sehnat letenku do Porta na více dní, než jsem původně plánovala, začínám se poohlížet po nějakých nejbližších kopcích, kam si udělat na dva dny výlet. Hodně blízko leží Národní park Peneda-Geres, o němž toho kupodivu na internetu, navíc v češtině, zase tolik není. Začínám si proto tyhle kopce představovat jako parádní zapadákov a to mě ještě více naláká se sem aspoň na skok vydat.

Listopadový termín slibuje v horách chladnější počasí a také minimální počet turistů. Dostupnost parku je z Porta docela přívětivá – ale spíše autem, které se pak hodí zejména na místě. Díky vlastnímu dopravnímu prostředku totiž stihnete za poměrně krátký čas navštívit hned několik zajímavých lokalit. Lze také volit cestu hromadnou dopravu před Bragu. Bez vlastního auta se ale po parku jen velmi těžko pohybuje a na místě si jej vypůjčíte jen obtížně.

Pokud se sem vydáte autem z Porta, za necelé dvě hodinky jste na místě. Záleží zejména na tom, kterou část parku se rozhodnete prozkoumat. Severnější část, Serra da Peneda a Serra do Soajo, je mnohem méně navštěvovaná, cesty tu občas ovládnou koně a krávy a ve vesničkách potkáte babičky v tradiční černé barvě a gumácích. Na druhou stranu tu mimo sezónu nenarazíte na otevřenou restauraci ani mnoho ubytování. Jih je naopak poměrně turistický a zejména v lázeňském městě Gerés může mít pocit, že je tu rušno až příliš. Ideálním kompromisem je kamenná vesnička Campo de Gerés, v níž najdete ubytování v tradičních domech a navíc v okolí spoustu příležitostí na výlety.

Nízké hory s divokým charakterem

Hory v Peneda Geres nepřipomínají zrovna horské velikány, nejvyšší hora měří pouhých 1559 m, ale vše tu působí poměrně divoce. Holé svahy poseté kameny nabízí krásné výhledy a procházky lesy pocit poměrně neprostupné divočiny. Připravte se na to, že poměrně málo míst je protkáno značenými turistickými trasami, a pokud se chcete zatoulat hlouběji do místní divočiny, sežeňte si dobrou mapu a zvažte i GPS. Pokud vám stačí spíše krátké procházky k nejzajímavějším atrakcím, snadno se zorientuje třeba díky aplikaci od Mapy.cz.

1. Podvodní římské město: Vilarinho das Furnas

Asi tři čtvrtě hodinovou pohodovou procházkou od hráze přehrady Albufeira de Vilarinho das Furnas dojdete ke zbytkům zaplaveného starého římského města. Celý výjev působí poněkud surrealisticky a rozhodně stojí za návštěvu. Ideální je vydat se sem ráno a s prvními paprsky sledovat sloupy trčící z neskutečně modré vody.

2. Peneda: Poutní zastavení podle legendární Bragy

Pokud jste navštívili poutní místo ve městě Braga, jistě vám v paměti utkvěl nádherný kostel s výrazným schodištěm. Právě ten se stal vzorem pro poněkud menší, ale mnohem poetičtěji uložený kostel v severní části parku ve vesničce Peneda nacházející se na půli cesty mezi Lamas de Mouro a vesnicí Soajo. Velkolepá stavba zasazená do okolních hor je navíc podtržena nedalekým vodopádem. Na podzim se připravte na záplavu žlutých listů, které skvěle dokreslí celou atmosféru.

3. Tradiční Sýpky

Nezapomeňte si v některé z vesniček prohlédnout tradiční sýpky a sklady potravin. Doporučení hodná je zejména vesnička Soajo, kde najdete sýpky na krásném místě nad údolím. Za váš čas stojí i celá vesnice plná kamenných uliček proplétajících se ve svahu, kde můžete potkat nejen místní obyvatele, ale také pár krav a býků. Další výrazné sýpky, mezi nimiž se toulají slepice a psi, najdete ve vesničce Lindoso. Mimo ně si tady můžete prohlédnout hrad z roku 1278.

4. Miradouro da Pedra Bela

Vyhlídka vysoko v kopcích nad lázeňským městem Gerés vás možná odradí větším počtem turistů, ale stejně se sem raději podívejte. Kamenné kulisy a stinný les nabízejí perfektní příležitost k pikniku a krátkému odpočinku. Snadno se pak autem přesunete k vodopádu Arado a další nádherné vyhlídce na kamenném kopečku.

5. Ponte da Mizarela: s ďáblem přes řeku

Dokonale pohádkové místo najdete nedaleko vesničky Cabril na jihozápadě města. Ďáblův most přes řeku Rabagao prý postavil sám ďábel, když pomáhal jistému Portugalci s útěkem. Celá legenda je hodně zdlouhavá a určitě si ji před návštěvou tohohle místa dobře prostudujte. I když je to sem docela zajížďka, fotku kamenného mostu tyčícího se nad soutěskou si nenechte ujít!

6. Tip na ubytování: Abrigo da Geira House

Sehnat ubytování v této zapadlé oblasti Portugalska mimo sezónu není vůbec snadné. Chcete-li ale zakusit bydlení v tradičním kamenném domě uprostřed roztomilé vesničky, vyberte si Abrigo da Geira House v Campo de Gerés. Vyhřáté stavení nabízí kuchyňku i společenskou místnost, ráno si můžete připlatit za snídani.

Vybavte se jídlem

Mimosezónní návštěvníci, kteří navíc zvolí pro výlet všední den, by se měli vybavit dostatkem jídla a pití. Restaurace jsou zavřené, cesty dlouhé a na žádné turistické stánky se nepřipravujte. To všechno je velkým plusem, když jste pečlivě připraveni. Snad jen v turistickém Geres narazíte na dostatek otevřených restaurací a obchodů prakticky kdykoliv.

Milovníkem portuglaských hor snadno a rychle

Zamilovat se do panoramatických cest a bělavých vodopádů Národního parku Peneda – Geres je otázkou jen několika málo hodin. Přispějí k tomu kamenné vesničky s těmi nejužšími stezkami, které budou noční můrou nezkušených řidičů, i obrysy tradičních sýpek rýsující se na obzoru mnohým menších kopečků.

Pokud jste přijeli do Portugalska zejména za kulturními památkami, ale rádi byste zabrousili alespoň na pár dní do nějakého odlehlejšího kouta, není mnoho lepších míst, kde se budete cítit tak dobře. A pokud vám to jen trochu vyjde, zkuste se sem dostat v průběhu podzimu. Stromy hrající barvami a měkké sluneční světlo vám pomůže nejen se skvělými fotkami, ale i poněkud snovými vzpomínkami, které si odtud odvezete.

Autorka Kateřina Petríková vystudovala žurnalistiku a mediální studia. Jejím koníčkem je nejen cestování, ale i sport, zejména lezení, vysokohorská turistika, jízda na horském i silničním kole a v neposlední řadě jóga. Má ráda země s vysokými horami, milými lidmi a neobjevenými místy. Už více než 5 let pracuje jako šéfredaktorka portálu HedvabnaStezka.cz, čímž se ji podařilo spojit volný čas a zaměstnání v jedno.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: