Pěšky po nepoznaných stezkách Albánských Alp až k Jadranu

Pěšky po nepoznaných stezkách Albánských Alp až k Jadranu

Hory, pastevecké stezky na pobřeží, ospalý albánský venkov, i opravdu rušná města. Taková je Albánská odysea.

Hlavní město Tirana

Dynamická a rozmanitá metropole je domovem mnoha historických památek, mezi nejvýznamnější patří Et’hem Beyova mešita, postavená v 18. století, která je symbolem islámské víry v Albánii. Dalšími významnými památkami jsou například Národní historické muzeum, Muzeum výboje Skanderbega a Dům Envera Hodži.

Město je také centrem kulturního života, kde se pravidelně konají různé festivaly, výstavy, divadelní představení a koncerty. Centrum města je plné kaváren, restaurací a barů, kde si můžete vychutnat albánskou kuchyni a živou hudbu. Místní trhy a uliční umělci přispívají k pestrosti a atmosféře města.

Výstup na horu Taraboshit

Hory skrývají vždy cosi tajemného a přitažlivého. A když ještě stojí nad impozantním jezerem jako je Skadarské jezero, nabízí se jedinečná příležitost pro dobrodružství a nezapomenutelné zážitky. Jednou z těchto hor je i Taraboshit, s nadmořskou výškou 593 metrů, která se tyčí nad tímto malebným jezerem.

Výstup na horu Taraboshit není náročný, ale vyžaduje trochu přípravy. Především je důležité zvolit si vhodný čas, nejlépe brzké ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je slunce méně intenzivní. Výstup na vrchol začíná z vesnice Virpazar, která leží u břehů Skadarského jezera. Cesta je dobře značená a není příliš náročná, ale přesto nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.

Na vrcholu Taraboshitu vás čeká odměna v podobě úchvatného panoramatického výhledu na Skadarské jezero a okolní hory. Je to jako pohled do ráje, kde se modré vody jezera střetávají s zelenými kopci a horami, a všechno je obklopeno klidem a harmonií přírody.

Skadar a pevnost Rozafa

Město Skadar s bohatou historií a kouzelným okolím, je jedním z nejzajímavějších cílů. Jeho nezaměnitelný charakter spojený s impozantní pevností Rozafa vytváří nezapomenutelnou kombinaci historie, kultury a přírodní krásy.

Rozafa se tyčí na skalnatém výběžku nad Skadarským jezerem. Pevnost má dlouhou historii sahající až do doby antického Řecka, avšak nejvýznamnější stavební úpravy pochází z období středověku a osmanské nadvlády. Při procházce pevností lze obdivovat zachovalé hradby, věže a další obranné prvky, které poskytují fascinující pohled na historické vojenské inženýrství. Pevnost Rozafa není jen kamennou stavbou, ale také místem legend a příběhů. Jedna z nejslavnějších legend vypráví příběh o třech bratrech, kteří stavěli pevnost. Při stavbě bylo rozhodnuto, že aby pevnost byla trvanlivá, musí být do základů zakopána lidská oběť. Rozhodnutí padlo na ženu jednoho z bratrů, Rozafu, která se dobrovolně obětovala. Její tělo bylo zazděno do základů pevnosti, čímž se stala symbolickou ochránkyní města.

Pěšky po nepoznaných stezkách Albánských Alp až k Jadranu. Zdroj: Shutterstock

Údolím Theth k Modrému oku

Údolí Theth je skrytý klenot v horských končinách, který přitahuje dobrodruhy a milovníky přírody z celého světa. Tato malebná oblast nabízí jedinečnou kombinaci divokého horského prostředí, historických památek a úchvatných přírodních útvarů, jako je Modré oko.

Modré oko je pramen vyvěrající z nitra země, který se při slunečním svitu zbarví do modra a připomíná duhovku se zornicí oka – zkrátka zajímavý přírodní úkaz, který stojí za to a je navíc umocněn krásou okolních hor. Cesta k Modrému oku je dobrodružstvím sama o sobě. Trasa vede přes malebné horské stezky, překonává prudké úseky a nabízí dechberoucí výhledy na okolní vrcholy.

Nejširší nabídku průvodců a map Albánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Hory Buri a Bajraktarit

Obě hory, Buri i Bajraktarit, jsou pevně spjaty s historií a kulturou země. Místní komunity na úpatí těchto masivů žijí v souladu s přírodou a dodržují tradiční způsob života, který se předává z generace na generaci. Historické vesnice, kláštery a památky v okolí hor poskytují návštěvníkům možnost poznat bohatou historii a kulturu tohoto regionu. Obě hory představují pro horolezce výzvu a pro turisty zážitek, který si budou pamatovat po celý život.

Pěšky po nepoznaných stezkách Albánských Alp až k Jadranu. Zdroj: Shutterstock

Krujë – historický poklad Albánie

Městečko je známé především díky své impozantní pevnosti a spojení s albánským národním hrdinou Skanderbegem. Centrem města Krujë je impozantní pevnost, která se tyčí na vrcholu kopce a nabízí ohromující výhled na okolní údolí. Kromě pevnosti nabízí Krujë také malebné historické centrum s úzkými uličkami, tradičními domečky a atmosférou minulých dob. Každý rok se zde také koná tradiční trh, kde místní obyvatelé nabízejí domácí produkty a řemeslné výrobky.

Město tisíců oken

Berat je jedním z nejmalebnějších a nejzachovalejších historických měst v Albánii. Je známý svou charakteristickou architekturou, která spočívá v tradičních bílých domcích postavených na svazích kopce. Tyto domy mají typické okenní otvory, které dávají městu jeho přezdívku „Město tisíců oken“. Berat je dokonce zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

A jak do Albánie? Třeba s cestovkou Delfín travel, která nabízí zájezdy do krásné Albánie s variantou na 9 nebo 11 dní. Mimo Albánii se ale také s Delfín travel můžete podívat do Brazílie, Sicílie, nebo i Norska

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí