Nádherná místa kousek od Pamplony

Nádherná místa kousek od Pamplony

Pamplona je hlavním městem španělského autonomního státu Navarra. Když už do této krásné oblasti vycestujete, rozhodně nezůstávejte pouze v Pamploně, ale prozkoumejte i blízké a lehko dosažitelné okolí, jež vám nabídne středověké památky i nádherné přírodní úkazy.

První etapa Svatojakubské cesty

Necelých 50 km od Pamplony najdete malinkatou vesničku s pouhými 20 trvale žijícími obyvateli, která i přes její nenápadnost přitahuje tisíce návštěvníků ročně. Co že je vlastně na Orreaga/Roncesvalles tak zvláštního? Možná právě hojnost pastvin, zvuk kravských zvonců nebo mlha, které napomáhá té pravé atmosféře tajemna, jež návštěvníky tolik láká. Samozřejmě je to také fakt, že právě tohle místo je „bránou Camina“.

Čtyři trasy francouzské cesty, které začínají v různých částech Evropy, se sbíhají ve francouzském městě Saint Jean-Pied-de-Port, vzdáleném 27 kilometrů od Orreaga/Roncesvalles, a proto si většina poutníků vybírá pro začátek svého dobrodružství právě toto navarrské město. 780 kilometrů dlouhá cesta do Santiaga, která naplní vaši hlavu skvělými vzpomínkami. 

Pokud nemáte v plánu projít si Camino de Santiago, z Orreaga/Roncesvalles můžete vyrazit i na kratší procházky. Tohle jsou některé z nejkrásnější tras krajinou v této oblasti:

  • El camino de los canónigos, neboli Cesta kanovníků: Nabízí krásný panoramatický výhled na celý areál kolem kašny Roldán.
  • Les Basajaunberro: okružní a jednoduchá trasa trvající něco málo přes hodinu, ideální pro rodinné aktivity. Poslední úsek je Camino de Santiago, ale obráceně. Zkontrolujte trasu na Wikiloc .
  • Úseky Camino de Santiago: ano, proč to neudělat naopak? Je to nejautentičtější způsob, jak vylézt na Alto de Ibañeta a užít si působivý panoramatický výhled na kostel ve středu města. 
  • Trasa Burguete Bunkers: zavede vás do bouřlivého 20. století. Po hraniční linii, která vymezuje vrcholky Pyrenejí, a po 3 značených stezkách objevíte pozůstatky opevněné linie, která byla plánována od samotné španělské občanské války. Zkontrolujte trasy zde.
Vstup pro poutníky
Vstup pro poutníky

A pokud máte chuť navštívit okolní města, doporučujeme zajít do Auritz/Burguete nebo Aurizberri/Espinal — krásné příklady pouličních měst —. Najdete v nich hřbitovy s pohřebními stélami, zelenou krajinu i pyrenejskou architekturu s nezaměnitelnou pečetí vyrobenou v Navarře.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Středověká fantasy na dosah ruky

Půl hodiny jízdy od Pamplony na vás čeká pohled na nejluxusnější středověký hrad celé Evropy. Řeč je o hradu ve městě Olite. Impozantní věže, luxusní pokoje, galerie, terasy a nádherné zahrady jsou dominantou celého města. Jak by také ne, na chvíli se díky této úchvatné stavbě můžete ocitnout v době navarrských králů. Kolem hradu se můžete procházet městem dlážděných uliček, nádherných kostelů a panských domů s impozantními erby na fasádách.

V době své největší slávy se jednalo o poměrně extravagantní stavbu, jelikož panovníci na terasách visutých zahrad chovali jak ptáky, či labutě, tak i smečky psů, lvy, velbloudy, divoké vlky, papoušky, buvoly a dokonce i žirafy. Jednalo se také o sídlo, kde se konaly velké festivaly, jezdecké turnaje, umělecká představení a býčí zápasy.

Královský palác Olite
Královský palác Olite

Pokud navštívíte Olite o srpnovém víkendu, kdy se slaví středověké slavnosti, můžete si užít okamžik, kdy je město zcela prošpikováno obchodníky, řemeslníky, loutkáři, lukostřelci, sokolníky a kejklíři, kteří vyjdou do ulic a zaplní je v povyku. Můžete tak na chvíli cestovat časem do středověku.

Středověké slavnosti v Olite
Středověké slavnosti v Olite

Mezi koncem července a začátkem srpna, se koná další velmi zajímavá událost – Festival de Teatro (divadelní festival) a to rovnou před zdmi krásného Královského paláce. Festival má několik open-air scén, kde herci předvádí různé divadelní žánry.

Olite je také hlavním městem vína Navarry. V jeho okolí dokonce byla objevena vinařství z římských dob! Víno a vinice byly vždy součástí navarrské krajiny. Vy se o tom můžete přesvědčit prostřednictvím centra vinařské kultury – Enozentrum, kde vám umožní objevovat vinařskou kulturu regionu, která je jeho součástí nejméně 2000 let.

Víno z oblasti Navarra má dlouholetou tradici
Víno z oblasti Navarra má dlouholetou tradici

Útěk do přírody na úpatí Pyrenejí

Zhruba 40 kilometrů od Pamplony, se nachází místo, které i když je poněkud skryté, patří k nejnavštěvovanějším. Řeč je o soutěsce Lumbier a Arbaiun (Foz de Lumbier y Foz de Arbaiun). Dvě soutěsky, které po miliony let tvořily řeky Irati a Salazar . Čeká vás zde tedy terén strmých stěn, v jejichž dutinách žijí kromě jiných zvířat i velcí dravci.

Soutěska Lumbier

Pokud máte rádi klikaté cesty a jízdu přes horské průsmyky, bude se vám líbit cesta do Foz de Lumbier. Zvláště pokud přijedete na motorce. Hned při příjezdu vás přivítá divoké, zelené a drsné prostředí, které je od roku 1987 přírodní rezervací.

Návštěva Foz de Lumbier není pouze jen pro odvážlivce na dvou kolech, ale díky Irati Greenway, je přístupnost velmi dobrá. Můžete sem vyrazit pěšky, na kole, s dětským kočárkem nebo dokonce i na invalidním vozíku. Irati Greenway je plochá cesta, která vede podél starých kolejích elektrického vlaku, které spojovaly Pamplonu se Sangüesou. Jeho délka je něco málo přes 6 kilometrů, lemuje koryto řeky a prochází dvěma tunely vyhloubenými ve skále. Tato trasa končí u Ďáblova mostu, který je v troskách, protože ho zničili francouzi ve válce za nezávislost. Podle legendy byl tento most postavený pomocí ďábla.

Zřícenina Ďáblova mostu
Zřícenina Ďáblova mostu

Pokud hledáte delší variantu procházky, existuje i druhá stezka. V tomto případě se musíte vydat po místní značené cestě , která obchází soutěsku po okolních svazích a vrací se zpět na parkoviště. Jedná se o okružní trasu o délce asi 6 kilometrů s převýšením 175 metrů, která vám poskytne trochu širší výhled na okolí soutěsky.

Další možností, jak poznat Lumbierskou soutěsku, je v tomto případě „zevnitř“. Pokud přijedete během horkých měsíců a máte chuť se vykoupat, můžete tak učinit z některých míst na cestě, která protíná soutěsku. I přesto se jedná o pyrenejskou řeka a voda je chladná. Nebo se můžete projet po vodách Irati například v pneumatickém raftu . Perfektní aktivita pro rodiny a skupiny.

Soutěska Lumbier
Soutěska Lumbier

Lumbierská soutěska je rájem pro velké dravce. Strmé skály pro ně představují ideální útočiště, a proto se zde pohybují volně ve velmi hojném počtu. Můžete zde spatřit rorýse, sokoly, orlosupy, orly, výry a samozřejmě i supy. Tyto zástupce dravců nemusíte nijak těžce hledat, stačí jít soutěskou a zvednout hlavu k oblakům.

Soutěska Arbaiun

Arbaiun je nejrozsáhlejší a nejpůsobivější soutěskou ze všech v Navarře. Pokud vyrazíte z Lumbieru, dělí vás od něj 20 minut jízdy. Tato soutěska je vytvořená vodami řeky Salazar a bohužel je více nepřístupná, než její soused Lumbier. Doporučujeme vám proto, abyste si ji užili z Iso Viewpoint, odkud můžete ocenit její skutečnou velikost. Jedná se o betonovou plošinu s výhledem na sráz.

Pohledy z vyhlídkové plošiny jsou nepopsatelné. Téměř 6 kilometrů stěn, vysokých až 400 metrů, které soutěsce Arbaiun vynesly titul přírodní rezervace a zvláštní chráněná oblast pro ptáky.

Pokud jste se stáli nenabažili pohledu na nádherné soutěsky Navarry, zde jsou další tipy:

  • soutěska Benasa (Foz de Benasa)- 10 minut od soutěsky Arbaiun. Přírodní rezervace s velkou biologickou rozmanitostí. Cesta, která vede vedle rokle vám poskytne luxusní pohled na nádheru jejího lesa.
  • soutěska Burgu (Foz de Burgu)- 20 minut od soutěsky Benasa. Stezka 3,5 km dlouhá se táhne kolem řeky Esca a zavede vás až k impozantním stěnám této soutěsky.
  • soutěska Mintxate (Foz de Mintxate) – poskytuje krásné výhledy na vodopády v údolí Rocal.

Až budete plánovat svůj výlet do Navarry, mrkněte na odkaz, kde jsou všechna ubytování v této nádherné španělské oblasti. Můžete vybírat z rozsáhlé nabídky domů, chat, nebo i netradičních ubytování -třeba v jeskyni.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí