Několik tipů, co navštívit na malebném ostrůvku – Malta

Několik tipů, co navštívit na malebném ostrůvku – Malta

Jižně od evropského kontinentu leží ve Středozemním moři kouzelný ostrůvek s názvem Malta. Řadí se mezi deset nejmenších zemí světa, i přesto však oplývá nespočtem pokladů, které stojí za to vidět.

Dějiny Malty sahají až daleko do pravěku, přes vliv Féničanů, Římanů, Arabů po britsko-německé boje o ostrov během první světové války. Dnes je maltská republika zemí plnou rozmanitostí pramenících z kultur, které se zde v minulosti vystřídaly. Státním náboženstvím je katolictví, avšak navštívíte-li místní mši, překvapí vás nejspíše jazyk, kterým bude vedena. Maltština se totiž rozvinula z arabštiny.

Jako první vás však nejspíš praští do očí doprava naruby. Auta zde totiž jezdí vlevo (Malta je bývalou britskou kolonií). My jsme sem letěli na konci března během jarních prázdnin, a ačkoliv už na jihu začínalo jaro, foukal silný vítr a se zataženou oblohou přicházel chlad.

Postupně jsme se vydali do městeček Rabat a Mosta. Pro mě, jakožto někoho, kdo v té době ještě neměl zkušenosti s cestováním mimo Evropu, byla Malta velmi zvláštním úkazem. Pískově zbarvené domy vypadají spíše, jako byste se ocitli někde na Blízkém východě, píší latinkou a maltština zní spíše jako arabština. Pokud ale navštívíte kterýkoliv kostel (většina Malťanů jsou křesťané), přiblížíte se, i když jen o trochu, domovu.

Turisticky oblíbenými městy jsou Mdina (bývalé hlavní město ve středu ostrova) a hlavní město Valleta s nekonečným množstvím nádherných uliček plných kaváren a restaurací. Valettou jsme se vlastně celý den jen tak bez cíle toulali a den jsme zakončili večeří v malé restauraci. Půjdete-li okolo stánku s pochutinami, nebo pekárny, rozhodně musíte ochutnat místní typické jídlo pastizzi, slané kapsy plněné masem nebo riccotou, které si zamilujete.

Nejširší nabídku průvodců a map Malty (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Nejnavštěvovanějším místem je Blue Grotto neboli Modrá jeskyně. Tento skalní útvar je možné vidět zdarma z venkovní vyhlídky, do jeskyně se však přímo můžete podívat lodí. Lodě vyplouvají z malého přístavu a za dvacetiminutovou jízdu zaplatíte 8 eur.

Maltskou raritou je vesnička legendárního komiksového a filmového hrdiny Pepka Námořníka, která se stala kulisou pro film z roku 1980. V současnosti je pro veřejnost otevřená jako muzeum a malý zábavní park. Více informací o vstupném a otevírací době naleznete na https://popeyemalta.com/packages-menu/seasonal/index.html.

Na západním pobřeží ostrova můžete vyrazit na procházku podél útesů Dingli u stejnojmenné vesničky. Čekají vás tady dechberoucí západy slunce a vydáte-li se na obhlídku na lodi, také rozhodně nebudete zklamáni.

Ani noční život na Maltě nechybí. Pokud toužíte po seznámení se s lidmi z celého světa a po večeru, na který jen tak nezapomenete, vyrazte do města St. Julians. My jsme si tu jako chudí studenti vyhlédli bary, které zrovna měly happy hour a tam jsme se zdržovali až do chvíle, než nadešel čas navštívit noční klub. Naším oblíbeným se stal Footlose, přeplněn lidmi praskal ve švech, na parketu nebylo hnutí, ale lidé se dávali do řeči mnohem jednodušeji než u nás a za jeden večer jsme se stihli seznámit s nespočtem cizinců.

Nejkrásnějším zážitkem pro mě byl ostrov Gozo, na jehož prozkoumání bych si nejraději vyhradila mnohem více než jeden den. Procházení po útesech vysoko nad rozbouřeným mořem by mě dlouho neomrzelo. Turistů jsme vzhledem k tomu, že jsme zde byli mimo turistickou sezónu, potkali minimum a zdálo se, jako by příroda kolem nás byla jen a jen naše. Převoz sem jezdí každých třicet minut a platí zde stejné jízdenky jako na MHD na Maltě.

Ačkoliv je Malta malým, dovolenkovým ostrůvkem, skrývá mnoho míst, které stojí za prozkoumání a na své si tu přijdou jak plážoví povaleči, tak ti, kteří touží po troše dobrodružství.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí