Mallorka: Za dechberoucími výhledy k pozůstatkům hradu Alaró

Mallorka: Za dechberoucími výhledy k pozůstatkům hradu Alaró

Pokud vás během vašeho pobytu na plážích krásného ostrova Mallorka omrzí polehávání na zlatavém písku, vydejte se za pěší turistikou! Túr můžete v mallorských horách podniknout bezpočet, dnes se ale podíváme na jedinečné místo, kde si užijete trochu historie a zároveň dechberoucí výhledy na celý subtropický ostrov. Řeč je o výstupu k ruinám středověkého hradu Alaró vysoko v pohoří Serra de Tramuntata…

Stoupáme ke skalnatému ochozu

Výstup k pozůstatkům hradu začínáme v malém městečku Alaró. Odtud je první potřeba jít chvilku po silnici, než dojdete na užší cestu, po které začnete stoupat vzhůru.  Přestože túra k hradu Alaró není příliš dlouhá, rozhodně se připravte na dostatek stoupání, až nahoru na skalnatý vrchol zdoláte nějakých 600 metrů výškových. Odměnou vám ale rozhodně budou krásné výhledy do okolní krajiny, které si můžete užívat prakticky po celou cestu.

Cesta je jednoduchá a prakticky se není, kde ztratit. Až nahoru na hrad je to necelých osm kilometrů, a tak túru bez problémů zvládnete jen za odpoledne. Jen nezapomeňte na dostatek vody, léta na Mallorce někdy umí být pěkně horká a bez dostatku tekutin se výstup může snadno změnit v noční můru. Pokud by se vám ale nechtělo chodit po svazích Baleárských ostrovů o samotě, vydejte se na tento poznávací zájezd na Mallorku. V rámci programu zažijete i tento výstup k hradu Alaró.

Smrt mallorských mučedníků

Na konci cesty je malé parkoviště a restaurace Es Verger. Buď můžete odbočit doprava chvíli předtím, než k restauraci dorazíte, nebo se dá jít okolo restaurace okružní trasou. Ať už se ale nahoru vydáte jakkoliv, přibližně po půl hodině intenzivního stoupání na vás čekají pozůstatky brány hradu a spousta ruin. Pevnost tu stávala už v maurských dobách, ale rozvaliny, které si můžete na místě prohlédnout v současnosti, pochází až z 15. století. K hradu se váže velké množství legend, a právě zde údajně zemřeli dva velmi slavní mallorští mučedníci, když se pokoušeli chránit Mallorku před vpádem aragonského krále.

Ještě zajímavější než místní mýty a legendy jsou bezpochyby výhledy na okolní hory. Velkou dominantou je především na druhé straně údolí ležící skalnatý masiv Puig de s´Alcadena. Po levé straně se potom zvedá mohutné pohoří Serra de Tramuntata a přímo vybízí se do něj vypravit za dalším pěším poznáváním.

Nejširší nabídku průvodců a map Mallorcy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Horská ubytovna a místní kaple

Pokud jste na kopci ve správnou dobu, určitě také potkáte poutníky s krosnami, kteří zdolávají zdejší populární dálkovou trasu GR221. Po ní přechází celé pohoří Serra de Tramuntata od jihu na sever přibližně za sedm dní. A proč je potkáte právě tady? Na vrcholku Puig d´Alaró, nedaleko pozůstatků hradu, leží oblíbená turistická ubytovna pro poutníky. Panuje tu příjemná atmosféra a navštívit můžete i malou kapličku.

Dolů lze zamířit stejnou cestou do městečka Alaró, nebo pokračovat po slavné pěší trase GR221 na druhou stranu masivu. Stezka vede první hustým lesem, který se pozvolně změní v příjemný olivový háj. V horském sedle Coll d´Orient se napojíte na silnici, po níž můžete dojít do malé místní vsi Orient, kde mají výbornou venkovskou restauraci. A jak lépe zakončit povedený den na hradě Alaró než nějakou specialitou španělské kuchyně a trochou místního lahodného vína?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí