Objevte duši Korsiky

Objevte duši Korsiky

Korsika skrývá spoustu překvapení. Od pozoruhodných památek až po jedinečné vesnice! Od románských kaplí v Castagniccia přes barokní kostely v Bastii, opevnění v Bonifaciu, až po citadelu v Calvi. Historie zanechala stopy všude, i v těch nejodlehlejších vesnicích ostrova.

Po stopách historie

Objevte to nejlepší z korsické kultury. Na ostrově je mnoho muzeí, které stojí za návštěvu. Na své si přijdou milovníci historie, současného umění i klasiky.

  • Museum of Aleria – zde jsou uloženy památky nalezené na archeologickém nalezišti v Alerii. Muzeum vystavuje předměty nalezené při vykopávkách starověké kolonie. V prvním patře se v několika výstavních místnostech předává 15 století alerijských a korsických dějin, od prahistorického období až po konec římské říše.
  • Museum of Corsica in Corte – muzeum bylo otevřeno v roce 1997. Nachází se v srdci citadely a dokonale ladí s architekturou starého města Corté. Korsické muzeum je zároveň místem ochrany venkovské etnologie a galerií lidového umění.
  • V samém srdci Ajaccia se nachází Palais Fesch, impozantní a majestátní muzeum výtvarného umění. Palais Fesch, který byl před několika lety nově zrekonstruován, je oficiálním francouzským muzeem (Musée de France) a shromažďuje tři hlavní sbírky. Nejznámější a nejuznávanější sbírkou je sbírka italských obrazů, která je po Louvru největší svého druhu ve Francii.
Palais Fesch
Palais Fesch
©atc-sylvain-alessandri
  • Museum of Bastia – toto muzeum sídlí v citadele v Bastii. Obrazy, sochy, nábytek a artefakty připomínají 7 století historie města a Korsiky samotné. Některé obrazy ze sbírky kardinála Fesche, kterou po své smrti odkázal Bastii, tvoří také muzeum výtvarného umění, které odhaluje skutečné panorama italského malířství 17. a 18. století.
  • V Museu of Alta Rocca se snoubí archeologie, paleoetnografie a historie, které odrážejí 10 000 let lidského osídlení. Vystavené sbírky ilustrují historii a každodenní život obyvatel Alta Rocca od 8. tisíciletí př. n. l. až do středověku.
  • V korsickém muzeu prehistorie a archeologie Sartène jsou uloženy sbírky nejtypičtější pro ostrovní archeologii od nejstaršího známého osídlení před přibližně 10 000 lety až do konce janovské éry v 15. století. Muzeum se nachází na vrcholu starého města v budově přiléhající ke starému vězení a nabízí majestátní výhled na záliv Valinco.

Při návštěvě Korsiky vaší pozornosti nesmí uniknout ani kamenné menhiry ve Filitose. Jedná se totiž o nejvýznamnější prehistorickou památku, vstupní bránu do minulosti a archeologické naleziště. Co jsou vlastně menhiry? Menhir je obyčejně velký kamenný blok, který je svisle zasazen do země. Vyskytují se po celém světě, většinou bez známek opracování. V případě Korsiky se jedná až o 3 metry vysoké žulové sloupy s vytesanými obličeji a zbraněmi, které údajně pochází už z roku 1 500 př. n. l. Kromě menhir najdete ve Filitose i spoustu dalších vykopávek, nebo kruhových staveb.

Nejširší nabídku průvodců a map Korsiky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Rodné město císaře a významného vojevůdce

Na západním pobřeží Korsiky leží hlavní město Ajaccio, které je zároveň i rodištěm Napoleona Bonaparte. Jeho odkaz ročně na Korsiku přiláká tisíce jeho příznivců. Ve městě se dodnes zachovalo několik míst, které se pojí s mladým Napoleonem Bonaparte. Návštěvníci si mohou prohlédnout katedrálu, kde byl Napoleon pokřtěn, nebo jeho rodný dům, ze kterého vzniklo muzeum – The Musée National de la Maison Bonaparte.

Socha Napoleona Bonaparte v Ajjaciu
Socha Napoleona Bonaparte v Ajjaciu
©atc-sylvain-alessandri

Oblast Castagniccia

Svým charakterem a vzhledem se od zbytku Korsiky značně liší. Jedná se o oblast malých vesnic a vesniček, strmých zalesněných svahů a občasných vinic a olivovníků. Region se za poslední století velmi změnil – z jednoho z nejhustěji osídlených regionů Korsiky se stal jedním z nejřidčeji osídlených. Objevování regionu se pro vás rozhodně stane fascinujícím zážitkem. Labyrint malých klikatých uliček, svažujících se nahoru a dolů po úbočích kopců kolem malých vesniček. V mnoha zdejších vesnicích se nacházejí nádherné kostely a ještě krásnější prostředí. Mezi nejoblíbenější místa k návštěvě patří Piedicroce, Orezza a romantické zříceniny kláštera Campana a La Porta.

Nejživější město Korsiky

Ve městě Bastia najdete největší přístav na Korsice, denně zde připlouvá několik lodí z Francie a Itálie, možná i proto město nese přívlastek – nejživější. Hlavní turistickou atrakcí můžeme nazvat citadelu Terra Nova, která je zároveň i nejvíce fotogenickým místem Bastie. Dalším fotogenickým místem je i starý přístav – Vieux Port, se starobylými malebnými domky. I zde si na své přijdou milovníci historie. Můžete navštívit hned několik památek, které vám o minulosti města odhalí zase o něco více. Například Palais des Gouverneurs, neboli Palác guvernérů, ve kterém se v současnosti nachází Etnografické muzeum.

Opevněné středověké město

Bonifacio leží na útesech nejjižnějšího výběžku Korsiky. Dominantou města je Janovská citadela ze které se vám naskytnou ty nejkrásnější pohledy na útesy. Uvnitř citadely je historické centrum s úzkými uličkami. Nejznámější památkou, nejen Bonifacia, ale rovnou celé Korsiky, je nejspíše schodiště krále Aragonského, neboli Escalier du Roi d’Aragon. Schodiště je vytesané do vápencového útesu, z centra tak můžete sestoupat téměř až k hladině moře, odkud se naskýtají ty nejkrásnější výhledy na pobřeží a celé historické centrum.

Z jihu až na samotný sever

Naopak od Bonifacia je Calvi městečkem ležícím na severu ostrova. Od dob janovské okupace zde stojí citadela, kterou rozhodně nepřehlédnete. Zachovalé hradby citadely lemují výběžek, na kterém se centrum Calvi rozprostírá. Podle některých legend je město také místem narození Kryštofa Kolumba. Díky svým rozlehlým plážím, které se táhnou do délky až 3 km, a malebnému historickému centru se stává velmi oblíbeným cílem návštěvníků.

Malebné korsické vesničky

Oddejte se objevování typických vesniček, které se rozprostírají v horách a hřebenech. Takové městečko se obvykle skládá z několika domů, které jsou v těsné blízkosti jeden na druhém a uličky měří zpravidla jen pár metrů. V každé vesničce najdete i menší kostelík, který obklopuje náměstí. Jsou zpravidla situované v horách, aby byly daleko od moře. Místní se tak v minulosti bránili proti nájezdům před piráty. Pokud je vesnička postavená blíže k moři, většinou je obehnaná menší pevností.

Sant’Antonino je oficiálně zařazeno mezi nejkrásnější vesnice Francie. Její historie sahá až do 9. století a je tak jednou z nejstarších vesnic na Korsice. Většina vesnice je spletitá úzkými uličkami, strmými cestami, klenutými průchody a starobylými tradičními domy, díky nimž je Sant’Antonino radost prozkoumávat. Jedna z nejpůsobivějších památek se nachází na okraji obce. Kostel Zvěstování Panny Marie pochází z 11. století a má vysokou čtyřpatrovou zvonici. Při procházce vám bude připadat, jako byste se vrátili v čase nazpět. Tahle vesnička je mezi turisty opravdu oblíbená, proto pokud ji chcete mít sami pro sebe, vyrazte brzo ráno.

Montemaggiore je pěkná horská vesnice obklopená horami včetně majestátního Monte Gosso. Vesnice je zajímavou směsicí kamenných domů a větších památek, včetně velkého barokního kostela svatého Augustina, který pochází z roku 1700. Pokud se vydáte ve vesnici do kopce, dostanete se do horní části s několika moderními budovami a úplným výhledem na okolní krajinu. Montemaggiore je obklopeno olivovými háji, můžete dokonce navštívit olivový mlýn na okraji vesnice.

Pigna je velmi malá vesnice ležící severovýchodně od Calvi. Ještě než dorazíte do Pigny, zahlédnete vesnici skrze stromy. Samotná vesnička se skládá z několika malých dvorků a uliček se starobylými domy, narazíte také na keramickou dílnu s krásnými uměleckými díly a na několik obchodů souvisejících s hudbou a řemesly. Tradičním prvkem vesničky jsou místní modré okenice. Stěžejní pro život v Pigně je hudba. Vesnice v minulém století chátrala a právě hudba pomohla získat vesnici finance k opravě mnoha domů. Dodnes tradice pokračuje, sídlí zde společenství hudebníků, kteří pravidelně pořádají koncerty v sále, který byl vytvořen tradičními technikami, tedy stlačováním hlíny.

Pigna - město s hudební historií
Malebná vesnička Pigna
©atc-sylvain-alessandri

Korsická hudební klasika

Vícehlasný zpěv, neboli polyfonní zpěv je na Korsice dnes už tradicí. Prastarou tradicí, která se předávala z generace na generaci. Korsické vokální skladby jsou zpívané několika hlasy, častokrát je uslyšíte bez doprovodu hudebních nástrojů a to je dělá nesmírně působivými. Polyfonní zpěvy patří mezi nejcennější klenoty evropské hudby.

Více informací o Korsice najdete na https://www.visit-corsica.com

Zkušenosti čtenářů

Lukáš

Korsika je krásná země

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí