Po stopách malíře Sorolly. Putování z Valencie do Madridu za uměním

Po stopách malíře Sorolly. Putování z Valencie do Madridu za uměním

Španělská autonomní oblast Valencie se stejnojmenným hlavním městem se rozprostírá na východě země u Středozemního moře. Nabízí svým návštěvníkům téměř po celý rok teplé počasí, krásné pláže, horské hřebeny, ale vyznačuje se především pěstováním citrusů. Od března do května je hlavní sezóna, kdy citrusy ucítíte všude. Je několik důvodů k návštěvě Valencie. Jedním z nich je Sorolla. 

Joaquín Sorolla y Bastida – malíř a umělec 20. století, který byl označován jako „malíř světla“, dokázal na svých obrazech zachytit světlo a pohyb jako nikdo jiný. Na jeho malbách jsou často vyobrazeny typické venkovské a mořské krajiny a portréty. Jméno a postava Sorolly je spjaté především se španělskou Valencií, kde se malíř narodil, a Madridem, kde žil. Právě Valencie a Madrid si na 100. výročí od smrti umělce připravily program po stopách Sorolly – Od Valencie k Madridu. Pokud chcete vzdát hold tomuto váženému umělci, navštivte Španělsko a ponořte se do jeho obrazů a míst, která jsou s ním spjata.  

Sorolla poznal za svůj život Španělsko velmi dobře. V roce 1911 ho hispánská společnost žijící v New Yorku požádala o vyhotovení nástěnné malby s provinciemi Španělska. Proto se umělec rozhodl svou rodnou zemi pořádně procestovat, aby poznal jednotlivé provincie a následně je mohl zhmotnit v obrazech, což mu zabralo téměř 8 let života. Čtrnáct obrazů z jeho putování dnes známe pod názvem Vize Španělska. Čtyři metry vysoká a až 60 metrů široká plátna s výjevy, tradicemi a kroji z různých koutů Španělska mohli občané poprvé obdivovat až v roce 2007. Nikdy předtím tato Sorollova díla nebyla vystavena.

Sorollova Valencie

Město Valencie, rodiště slavného umělce, nejlépe poznáte tak, když se sem vypravíte a spatříte jeho krásu na vlastní oči. Zastavte se v Sorollově rodném domě, v kostele Santa Catalina (kde byl pokřtěn), ve škole výtvarného umění, kde studoval, v jeho prvním domě (Calle Barcelona 6) nebo v kostele San Martín, kde se oženil. Na hřbitově ve Valencii také najdete Sorollův hrob, spolu s ostatními významnými osobnostmi.  

Spousta míst ve Valencii jsou inspirací pro Sorollovy obrazy a můžete je tak i snadno rozpoznat. Jděte po stopách jeho obrazů, které vás zavedou na Plaza del Mercado, městské pláže Arenas, Cabanyal nebo Malvarrosa, kde vzniklo velmi známé dílo Paseo a orillas del mar – Procházka po pláži. Projděte se sami – skutečně spatříte ty třpytivé odlesky a hru bílé a modré, kterou malíř zachytil ve svých výjevech žen na pláži, hrajících si dětí nebo rybářů. 

Samotné město Valencie bylo založeno již ve 2. století př. n. l., proto zde narazíte na spoustu historických památek. Město si stále uchovává pozůstatky z doby rytíře El Cida, z nichž nejpozoruhodnější je arabská zeď Balansiya z 11. století. Dominantou města je katedrála Panny Marie a jednou z nejkrásnějších budov, jež je zároveň zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO, je tzv. Hedvábná burza. Takovou místní raritou je řeka Túria. Ještě v minulém století Túria protékala městem, ale její tok byl odkloněn do vyschlého koryta v jižní části města. Vznikl tak park v délce 10 km táhnoucí se přes Valencii. V těchto místech jsou vybudována dětská hřiště nebo sportoviště a nabízí tak návštěvníkům příjemné procházky daleko do městského shonu. Ve Valencii se nachází řada muzeí, která uchovávají umělcova díla. Navštivte například Muzeum výtvarného umění Valencie, Casa Museo Benlliure, Kulturní centrum Bancaja nebo Valencijský institut moderního umění

Valencie - Ciudad de las Artes y las Ciencias
Valencie – Ciudad de las Artes y las Ciencias

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Sorollův Madrid

Z Valencie se přesuňte západně do Madridu a pokračujte v odhalování Sorollova odkazu. Nejdůležitějším bodem v Madridu by mělo být Sorollovo rodinné sídlo, které bylo později na jeho přání přeměněno na muzeum. Za návštěvu také stojí Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, Královská akademie výtvarných umění San Fernando, nebo Museo del Prado. V současnosti visí v muzeu několik Sorollových obrazů, což by pro něj zajisté bylo obrovskou poctou. Sorollův odkaz můžete najít i v obci nedaleko Madridu – Cercedilla, kde malíř roku 1923 zemřel. 

Na sté výročí Sorollova úmrtí se výstavy v Madridu zhostí Madridský královský palác. Od února do června pořádá výstavu „Sorolla a través de la luz“, věnovanou malířovu výročí s digitálními výtvory a smyslovými zážitky prostřednictvím světla, barev nebo pohybu a se zřídka vystavovanými plátny ze soukromých sbírek.

Brána do Evropy, Madrid
Brána do Evropy, Madrid

Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE, který dává nejlepší inspiraci pro opravdové a náročné cestovatele. 12 exotických i evropských destinací v každém čísle, praktické a velmi konkrétní tipy co vidět a zažít, autentické fotky známých cestovatelů, reportérů a fotografů, v každém vydání 2 velké rozhovory s cestovatelskými osobnostmi. Kup si předplatné (289,- za rok) a získej k němu i opakovaně využitelný slevový kupón na outdoorové vybavení včetně 500 korun na boty od firmy S-run nebo předplatné časopisů Svět outdooru, Svět běhu, a Pádler.

Zimní Burgos

Jak už bylo zmíněno, Sorolla znal Španělsko velmi dobře a při svém putování navštívil i Burgos – město ležící severně od Madridu v provincii Castilla y León. Jeho zastávka v tomto malebném městě sice trvala jen pár dní, zato ale z těchto několika dní vzešlo 7 nádherných obrazů. Sorollu velmi zaujala katedrála, její interiér, a malebné uličky města, proto se rozhodl zvěčnit je na plátno. K malebnosti města přidala i zasněžená pokrývka, která obrazům dodává tu pravou atmosféru. 

Jak se projít Valencií

Skrze oblast Valencie vedou dvě tematické stezky, při kterých můžete navštívit malé středověké vesnice, hrady, ale i bažiny a mokřady. 

Jedna ze stezek nese název La conquista de Valencia. Trasa začíná v Celle a přes Castellón vstupuje do Valencie. Nevynechejte návštěvu města Segorbe, obzvláště ne během druhého zářijového týdne. V tuto dobu se zde totiž koná vyhlášená mezinárodní slavnost – býčí a koňské běhy. Zajímavá podívaná, kdy býci běží ulicí obklopenou lidmi, za doprovodu zkušených jezdců na koni.

Druhá stezka Valencií nese název La Defensa del Sur, který vychází z historických událostí. Trasa vede přes město Alzira s pozoruhodnými historickými památkami, pokračuje přes Bellús, Montaverner nebo Bufalí. Největším klenotem je však Bocairent, na jehož návštěvu se vyplatí vynahradit si spoustu času. Můžete zde navštívit historické památky sahající svým původem až do středověku, ale nevynechejte především jeskynní obydlí Covetes dels Moros. Jedná se o uměle vytvořené okenní jeskyně z 10. století uprostřed skalního útesu, které jsou vzájemně propojené. Komplex čítá asi 50 oken, která dále umožňují další průchody do jiných komor.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí