HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Památky UNESCO

James Island
Památky UNESCO

James Island

Světové dědictví UNESCO od roku 2003.Poloha: N13 18 58.2 W16 21 25.9, oblast Niumi a město BanjulOstrov James a s ním spřízněná místa na řece Gambii jsou svědky evropsko-afrických setkání, která měla v průběhu dlouhého období od doby předkoloniální v 15. století až po udělení nezávislosti jednotlivým zemím v 20. století různé formy. Řeka Gambia tvořila první obchodní trasu do vnitrozemí Afriky a stala se trasou, po které probíhal obchod s otroky. Ostrov James, vesnice podél řeky a malé vojenské základny jsou spojeny jak s počátky tak i s koncem obchodu s otroky a řeka Gambia tvořila také první přístupovou cestu do nitra Afriky.  

Ekosystém a kulturní krajina Lopé-Okanda
Památky UNESCO

Ekosystém a kulturní krajina Lopé-Okanda

Světové dědictví UNESCORok zapsání: 2007Poloha: N0 30 0 E11 30 0, provincie Ogoué-Ivindo a Ogoué-Lolo Ekosystém a kulturní krajina Lopé-Okanda představuje zajímavé spojení hustého zachovalého tropického pralesa a savany se širokou škálou savců a různých druhů krajiny. Nachází se tady důkazy o různých národech, které v minulosti tímto územím prošly a zanechaly po sobě zachovalé zbytky budov, svědectví o svém životě v jeskyních a chýších, důkazy o zpracování železa a pozoruhodnou sbírku asi 1800 skalních kreseb. Pozůstatky obydlí a skalního umění jsou důkazy o tom, že tudy vedla hlavní migrační trasa národů Bantu a dalších národů ze západní Afriky údolím řeky Ogooué do tropických pralesů Konga, jihovýchodní a jižní Afriky.

Abomey – královské paláce
Památky UNESCO

Abomey – královské paláce

Památka UNESCO. Severně od Cotonou stojí ve vnitrozemí město Abomey. Jeho hlavní atrakcí je Musée Historique d’Abomey, kde jsou k vidění pozůstatky Dahomeyského královského paláce. Jde o jeden z největších západoafrických paláců, který se začal stavět v 17. stol. a později dosáhl rozlohy 40 ha. Ve dnech své největší slávy měl jeho dvůr 10 000 lidí. Koncem 19. století jej zapálil král Béhanzim, když ustupoval před Francouzi. Abomey bylo hlavním městem někdejšího království Dahomey. V čele mocného království se v letech 1625-1900 vyměnilo celkem 12 králů. Kromě krále Akaba, který měl svůj vlastní pozemek, bydleli ostatní v palácích, které byly postavené v hradbami ohrazeném prostoru. Královské paláce Abomey jsou unikátní připomínkou zmizelého království. Poblíž jsou řemeslnické dílny s možností nakoupit originální rukodělné výrobky.

Potála
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Potála

Potála je dominantní stavbou hlavního tibetského města Lhasy. Už v 7. století stál na 130 metrů vysokém kopci Marpo Ri (Červený kopec) palác tibetského krále Songcäna Gampa.

Mt. Everest (tibetsky Džomolangma)
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Mt. Everest (tibetsky Džomolangma)

Mt. Everest, tibetsky Čchomolangma (Bohyně Matka vesmíru), je nejvyšší hora z deseti osmitisícových vrcholů nacházejících se v Centrálním Himálaji a současně nejvyšší vrchol v Asii i na Zemi.

Džokhang (Jokhang)
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Džokhang (Jokhang)

Chrám Džokhang, který byl vystavěn v l. 639–647 za krále Songcäna Gampa na místě, kde se původně nacházelo jezero, je asi nejposvátnějším místem ve Lhase.

Ellora a Adžanta
Památky UNESCO

Ellora a Adžanta

Jeskynní chrámy Adžanta a Ellora v indickém státě Maháráštra (asi 8 hodin jízdy vlakem na východ od Bombaje) jsou uvedeny v seznamu světového kulturního dědictví Unesco. Nejedná se o přírodní jeskyně typu Macocha, ale do strmé skály precizně vytesané chrámové prostory. V době svého vzniku byly používány jako náboženské svatyně. Jeskynní chrámy Adžanta objevil téměř před dvěmi sty léty anglický voják, který byl v tu dobu na lovu tygrů. Do jednoho sloupu v jeskyni č. 10 vyryl: John Smith, 28. kavalérie, 28. dubna 1819. Tato obrovská jeskyně a čtyři další pocházejí z let 100 př. n. l. – 150 n. l. Byla to doba, kdy buddhismus právě rozkvétal po celé západní Indii. Po celé Indii je velké množství zajímavých jeskynních chrámů, ale žádné nepřekypují tak detailní výzdobou a bohatou historií. Jeskyně v Elloře mají precizní skulpturální výzdobu, v Adžantě pak vyniká zachovalejší malba na stěnách chrámů. Ellora i Adžanta jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Národní park Sundarbans
Památky UNESCO

Národní park Sundarbans

Národní park Sundarbans se rozkládá v deltě řek Gangy, Brahmaputry a Meghny v Bengálském zálivu. Jeho polovina leží na území Indie. Má rozlohu 10.000 km2 a nacházejí se v něm největší mangrovníkové porosty na světě. Je domovem mnoha druhů vodních i pozemních zvířat – mimo jiné i ohroženého bengálského tygra.

Ruiny buddhistického kláštera v Paharpuru
Památky UNESCO

Ruiny buddhistického kláštera v Paharpuru

Somapuri Vihara (Velký klášter) byl vybudován v 7. století a až do století dvanáctého byl známým intelektuálním centrem. Stavba zahrnuje 177 cel, které sloužily mnichům k ubytování a meditaci. Klášter je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

GHADAMES
Památky UNESCO

GHADAMES

Město Ghadames (Perla pouště) patří mezi místa uvedená na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ghadames se nalézá na hranici Libye, Tuniska a Alžíru. Nachází se v oáze, která je obydlená již od Římských dob.

Staré opevněné město Galle
Památky UNESCO

Staré opevněné město Galle

Před příchodem Portugalců v 16. století bylo Galle známo jako Gimhathiththa a bylo hlavním přístavem ostrova. Vrcholu svého rozvoje dosáhlo v 18. století během holandské koloniální nadvlády. Galle je příkladem opevněného města postaveného v jižní a jihovýchodní Asii Evropany. Evropské a tradiční asijské architektonické styly se zde prolínají a mísí.

Khajuraho
Památky UNESCO

Khajuraho

Tichá a vlídná vesnice ve státě Madhya Pradesh, je známa desítkami hinduistických chrámů s vyobrazeními slunečních bohů, posvátných býků a především žen a sexu. Zdejší erotická výzdoba chrámů, která je jakousi Kámasútrou pod širým nebem, je mezinárodně proslulá. Největší a nejvýznamnější chrámy, které jsou nádhernými ukázkami Indo-Árijské architektury, pocházejí z 10.-11. století. Chrámy patří dvěma náboženstvím – hinduismu a džinismu – a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Bodhgaya
Památky UNESCO

Bodhgaya

Nejsvětější buddhistické místo, kde Buddha r. 623 př. n. l., po dlouhém půstu a meditaci, dosáhl pod stromem „bodhi“ osvícení.  Bodhgaya je malé městečko, kde hoří mnoho svíček a máslových lampiček, je zde spousta květin, do vínova oděných mnichů, tibetských poutníků, ale také žebráků, dětí a samozřejmě chrámů. Většina zemí vyznávajících buddhismus zde más svůj vlastní chrám. Pokud hledáte spirituální prostředí, klid a mír či pokud chcete absolvovat meditační kurs, navštivte Bodhgayu od října do února. Do Bodhgayi se dostanete autobusem z 13km vzdálené Gayi, kam jezdí mnoho vlaků z Dillí či Kalkaty.

Historické město Sigiriya
Památky UNESCO

Historické město Sigiriya

Ruiny hlavního města, které nechal postavit král Kasyapa I. (5. stol.), leží na svazích a vrcholku Lví skály (Lion´s Rock). Tento žulový blok se svou výškou 370 m vyčnívá z džungle a je přístupný řadou schodišť a galerií. Na plochém vrcholku se nachází horní palác (vodní nádrže jsou dodnes funkční), na střední terase je proslulá Lví brána a tzv. zrcadlová zeď s mnoha freskami. Dolní palác ve spodní části je obklopen příkopy a hradbami a na úpatí skály se rozprostírají zbytky rozlehlých zahrad.

Delhi (Dillí)
Památky UNESCO

Delhi (Dillí)

Hlavní město s cca 10 miliony obyvatel je po Bombaji a Kalkatě třetím největším městem Indie. Dillí je městem kontrastů, což se odráží i v jeho rozdělení na starou a novou část. Původní “staré” Dillí bylo hlavním městem muslimské Indie až do 19. století, moderní Nové Dillí vybudovali Britové ve 20. letech 19. století a bylo hlavním městem v době britské koloniální nadvlády. Nejvýznamnější stavbou Starého města je masivní Červená pevnost.   Tento opevněný palác ze 17. století, nese název podle červeného pískovce, ze kterého je postaven. Nechal ji vybudovat moghulský vládce Šáh Džáhán a je vrcholem tvořivosti moghulského období. Obytné prostory se skládají z mnoha pavilonů, které spojuje vodní kanál Nahr-i-Behisht (Říčka ráje). Její architektonický styl měl silný vliv na pozdější stavby budov i zahrad v jiných oblastech, například v Agře, Dillí nebo Radžastánu. Červená pevnost je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.