Bad Schmiedeberg – lázně, věda i historie

Bad Schmiedeberg – lázně, věda i historie

Vše, jen ne obyčejné – i takto lze popsat malé saské město Bad Schmiedeberg. Ten, kdo očekává pouze lázeňství, které je v Německu velmi rozšířené, je na velkém omylu. Bad Schmiedeberg nabízí rozmanité způsoby, jak trávit volný čas. Kultura se v oblasti mísí s vědeckým pokrokem, což rozhodně představuje neobvyklou, ale nepochybně lákavou kombinaci. Vydejte se s námi na výlet do Bad Schmiedebergu a jeho okolí, které má rozhodně co nabídnout.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Lázně v srdci luteránské církve

Jen, co vkročíte na půdu města Bad Schmiedeberg, na vás dýchne historie. Nenápadné městečko nacházející se ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko totiž má překvapivě bohaté dějiny. Působil zde například kazatel Martin Luther, díky jehož vlivu dnes město má zajímavé náboženské složení – pouze čtyři procenta jeho obyvatel jsou katolického vyznání, avšak luteránů zde žije třiadvacet procent. Místní kostely, jichž se v Bad Schmiedebergu nachází skutečně požehnané množství, tedy právem patří mezi vyhledávané turistické cíle.

Město Lutherstadt Wittenberg, kde je reformátor pochovaný, se od Bad Schmiedebergu nachází coby kamenem dohodil. Na místo Lutherova posledního odpočinku se dostanete po pouhé půl hodině cesty autem. Pohřbený je v Kostele Všech svatých, jehož alternativním názvem je také Kostel reformace, který je zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Právě na jeho dveře v roce 1517 Martin Luther vyvěsil svých 95 tezí proti prodeji odpustků, které se staly základním kamenem církevní reformace. Do Wittenbergu zavítal také lachtan Gaston z pražské zoo. Během povodní v roce 2002 byl odchycen právě zde a po smrti se stal symbolem tragédie, která Česko zachvátila.

Jak sám název města napovídá, i v Bad Schmiedebergu se nachází vyhlášené lázně. Místní Kneippovo terapeutické centrum v celém Německu skutečně nemá obdoby – jedná se o jediné město u našich západních sousedů, kde podobný unikát můžete najít. Přestože centrum můžete navštívit kdykoliv během roku, nabízené procedury se mění v závislosti na vegetačním období léčivých rostlin, které zde pěstují. Můžete si tedy být jistí, že vaše návštěva bude jedinečná, ať už se do centra rozhodnete zavítat na jaře či v zimě. Po celý rok můžete využívat například proslulý Kneippův chodník – speciálně upravený potůček, jímž protéká léčivý pramen, jehož koryto je vysypané kamínky. Pokud se jím projdete na boso, výrazně pomůžete svému nervovému systému. Krátká procházka po kamenitém podloží totiž prospívá například chronickým bolestem, zánětům nervů a pomáhá bojovat s fyzickými projevy stresu.

Součástí areálu je také lázeňský dům, který skýtá mnoho možností pro trávení volného času. Svou architektonickou strukturou perfektně zapadá do klidného prostředí zahrady a mezi jeho zdmi se pravidelně konají semináře a workshopy spojené s místními léčivými procedurami. Oblíbenou kratochvílí klientů jsou například čajové dýchánky spojené s popíjením léčivé vody, která v oblasti vyvěrá. Těšit se však můžete také na speciální léčebné koupele a zábaly; standardní součást každého lázeňského komplexu.

Zeleň, zámky i rozhledna

Kdo touží uniknout do přírody, nemusí vůbec daleko. Bad Schmiedeberg je obklopený lesy, které lze prozkoumat pěšky či na kole. Za návštěvu stojí rozlehlý přírodní park Dübener Heide. Celkem 75 tisíc hektarů lesů a vřesovišť nabízí stezky pro turisty i jezdce na koni. Pozorovat můžete přírodu nebo se jen kochat šuměním korun stromů.

Město je obklopeno nejen lesy, ale i zámky a rozhlednou. Příznivci historie si nesmí nechat ujít Reinharz Schloss, zámek s vysokou věží obklopený nádherným zámeckým parkem, protkaným turistickými stezkami. Kdo se nebojí výšek, udělá si výlet na 30 m vysokou rozhlednu Kaiser-Wilhelm. Po procházce smíšenými lesy se můžete občerstvit v místní restauraci. Milovníky cyklistiky potěší Labská stezka, vedoucí nádhernou přírodou podél řeky Labe. Po cestě se zastavte v zámku Schloss Pretzsch, který je krásný na pohled a jehož součástí je i kavárna.

Bad Schmiedeberg, Foto DZT/p|idea WERBEAGENTUR GmbH

Oblasti nedominuje pouze lázeňství

Na pár okamžiků se však vrátíme do Wittenbergu, města stěžejního pro luteránského kazatele, jehož vliv zde skutečně lze vnímat prakticky na každém kroku. Součástí jeho odkazu je totiž unikátní expozice s názvem Luther 1517. Speciální promítací technika vás zavede přímo do centra dění, jímž je Wittenberg právě v období reformace a město díky ní doslova ožívá. Umělec Yadegar Asisi touto expozicí oživil tradici cykloramatu, tedy speciální promítací techniky, která velmi nápaditě pracuje s využitím prostoru. Cyklorama bylo oblíbené zejména v 19. století a od té doby je technika neustále vylepšovaná.

Panorama o třistadesáti stupních vás přenese do středověkého Wittenbergu, kde se nepřímo setkáte s historickými osobnosti, které město obývaly – kromě Martina Luthera je to také jeho blízký přítel Philipp Melanchthon či Lutherova manželka Katharina, rozená von Bora. Podobná výstava z dílny Yadegara Asisiho se nachází také v německém hlavním městě Berlíně. Sám autor se nechal slyšet, že při zobrazování panoramat se nezaměřuje pouze na architekturu, ale také na příběhy, kterými jsou města protkaná.

Lutherstadt Wittenberg. Foto DZT/Christof Herdt

Vyznavače vědy potěší centrum Futurea, které představuje místní mekku moderní chemie. Společnost se zaměřuje na takzvanou udržitelnou chemii a jejím cílem je své poznatky předávat i návštěvníkům, kteří jsou ve Futureu vřele vítaní. Vědci zde zkoumají močovinu, látku, která si našla cestu do lékařského a farmaceutického průmyslu, ale hraje roli i v uchování celosvětové populace, protože se z ní vyrábí inovativní minerální hnojiva, jejichž základním stavebním kamenem je dusík. Dvě budovy institutu stojí na historickém náměstí v centru města, kde se na třech podlažích nachází šedesát pět jedinečných exponátů, které mapují průmyslové odvětví, které je městu vlastní. V přízemí se můžete seznámit s rodinou Blumeů, která jednu z historických budov obývala a položila základy místního chemického průmyslu. První patro je zaměřené na zajímavosti o zemědělských plodinách a v druhém patře najdete expozici věnovanou již zmíněné močovině.

U rodinných podniků však ještě zůstaneme – nedaleko Bad Schmiedebergu totiž leží rodinné vinařství bratrů Hankeových, kde se víno pěstuje již po několik generací. Na čtrnácti hektarech vinic se nachází jedenáct odrůd vinné révy. Vína z ní vyráběná patří k nejoblíbenějším v Německu. Díky domáckému charakteru vinařství se z tradiční ochutnávky vín stává příjemná aktivita, jíž lze strávit hezké odpoledne. Kromě vín bratři Hankeové nabízí také pálenky a speciální ovocné džusy.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí