Toulky po bílých městečkách Andalusie

Toulky po bílých městečkách Andalusie

Pokud plánujete vyrazit na jaře někam za exotikou, věřte, že jí najdete, řečeno s nadsázkou, skoro za humny. V jednom týdnu můžete zažít opravdu úchvatné jarní túry, sami nebo s dětmi.

Stačí odletět do Malagy a odtud přejet autobusem nebo vlakem do pobřežní Estepony nebo horského městečka Ronda.  V okolí zmíněných měst se pak můžete toulat pohořím a přírodními rezervacemi, anebo se vydat po takzvaných bílých vesničkách. Daleko lepší je ovšem spojit obojí.

pohoří Serranía de Ronda, pouhých 40 km od Rondy se rozkládá jedna z nejkrásnějších přírodních rezervací Sierra Bermeja. Kam oko dohlédne, vévodí jí jedle, korkovníky a duby cesmínové. Pierre Edmond Boisser, švýcarský botanik, si v roce 1837 tuto oblast vyhlédl a strávil zde celý jeden rok, aby mohl zkoumat a popsat veškerou květenu. A byl to právě on, kdo jako první nazval jako pinsapo tuto španělskou variantu jedle.

V podhůří zmíněné rezervace, v údolí řeky Genal se rozkládá vesnička Genalguacil, s pouhými čtyřmi sty obyvateli. Její arabský ráz je patrný na první pohled, ale při toulání se jejími uličkami narazíte na více jak 140 ukázek avantgardního umění. V počátku nového tisíciletí se radnice rozhodla toto do kopce se vypínající městečko ozvláštnit a zorganizovat setkání umělců z celého světa. Podařilo se neuvěřitelné. Do městečka v horách, které skoro nikdo neznal, se sjeli umělci toužící po umělecké volnosti uprostřed přírody. Ve volném prostoru, a to buď na zdech, v oknech, na zemi či na střechách najdete skoro 140 děl, které vyšly z každoročních setkání umělců konaných vždy v první polovině srpna. 

A třešničkou na dortu je pak muzeum moderního umění Fernanda Centena Lópeze. Ve vesnici najdete levné ubytování, a když se nabažíte uliček, můžete se vydat na nějakou osvěžující túru mezi španělskými jedlemi. I děti ujdou přibližně devět kilometrů dlouhou okružní trasu, která vede z vyhlídky Mirador Costa del Sol v Reales de Sierra bermeja, odkud je výhled až na zasněžené špičky Sierry Nevady nad Granadou, přes další vyhlídku Mirador de Salvador Guerrero, odkud je nádherný výhled na gibraltarskou skálu i na africké pobřeží a dokonce při dobrém počasí i na španělskou enklávu Ceuta.

Genalguacil – pohled z výšky

Pro větší dobrodruhy se nabízí projít hlavní turistickou trasu, která prochází pohořím Serranía de Ronda, GR 141, vedoucí přes další bílá městečka a neskutečně krásnou krajinou této tak málo známé oblasti jižní Andalusie, až do Sierra de Grazalema, pohoří, které je zapsáno jako biosférická rezervace na seznamu UNESCO a kde se dělá jeden z nejlepších kozích sýrů světa. Nejlepším obdobím pro toulky touto částí jižní Andalusie je jaro.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí