Bad Saarow aneb zapomenutý kout Braniborska

Bad Saarow aneb zapomenutý kout Braniborska

Náš západní soused se může pyšnit velkou koncentrací malebných lázeňských měst, mezi něž patří i právě Bad Saarow – dříve vesnice o několika stovkách obyvatel, dnes populární turistická destinace s mnoha lákadly pro jeho návštěvníky. Kouzlo města poprvé ocenili zámožní obyvatelé Berlína na počátku 20. století, které přilákaly místní bahenní lázně a překrásná příroda.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Historie Bad Saarow se začala psát v roce 1911, kdy ve městě bylo otevřeno první sanatorium. Od té doby však uplynulo již mnoho vody a dnes se tamější lázně mohou pyšnit statusem špičkového zdravotního střediska, kam se vyráží léčit lidé z celého světa. Mezi ně patřilo i mnoho známých historických osobností: ruský básník Maxim Gorki, režiséř Ernst Lubitsch nebo německý boxer Max Schmeling, který si v Bad Saarow vzal prvorepublikovou herečku Anny Ondrákovou.

Město obestírá divoká minulost

Bad Saarow se nachází od Berlína coby kamenem dohodil, což k jeho popularitě značně přispělo. Na výsluní městečku pomohla právě berlínská banka Landesbank AG, která do místních parcel investovala nemalé množství peněz a nechala zde vybudovat luxusní vily pro bohaté občany hlavního města a celebrity. Dlouhotrvající období prosperity přerušila až druhá světová válka, která vystřídala nevázaný životní styl bohémů, kteří Bad Saarow rádi vyhledávali; lázně se proměnily v základnu Luftwaffe, kde nacisté testovali novou zbraň hromadného ničení. Po skončení války se Bad Saarow stalo součástí Německé demokratické republiky, což z města učinilo destinaci určenou pro vyvolené. Sovětská armáda zde provozovala rekreační středisko a vědci se věnovali dopingovému výzkumu.

Štěstěna se na město usmála až po pádu železné opony, kdy město opět získalo lázeňský status a došlo k obnově termálních lázní a historických objektů, které během let strávených pod nadvládou komunistů chátraly. O blahodárných účincích místních pramenů lidé věděli už ve středověku, ale až během první světové války byly využity na maximum – německá císařská armáda je využívala při léčbě zraněných důstojníků. Dnes se lázně řadí mezi nejmodernější v Německu a nejznámější jsou pro pokročilé metody léčby onemocnění pohybového ústrojí a nervového systému. Kromě pacientů se sem však sjíždí i turisté toužící po relaxaci a pobytu v přírodě.

Plavba vesnicí Lübbenau. Foto Anna Nowak

Netradiční cestou z Berlína

Kromě klasické pozemní trasy do Bad Saarow vede cesta po vodě, která je zážitkem sama o sobě; parník sem po Storkowském kanále návštěvníky doveze po šedesáti kilometrech. Voda obecně hraje v turistické atraktivitě místa významnou roli – některá sídla leží v blízkosti Scharmützelského jezera, které láká milovníky rybaření, koupání, surfování a dalších vodních sportů.

Dominantou města jsou pestrobarevné, bohatě zdobené domky, které v kombinaci s malebnou přírodou skutečně působí jako vystřižené z pohádky. Návrh podoby města vyšel z pera architekta Ludwiga Lessera, který se podílel například na klasifikaci ulic, cest, náměstí a parků. Lesserovým záměrem bylo vybudovat zástavbu takovým způsobem, aby nezasahovala do okolní přírody, ale naopak ji komplimentovala a vyzdvihovala ji. To se mu rozhodně povedlo – luxusní stavby v Bad Saarow obklopuje úctyhodné množství zeleně.

Díky pohodlnému umístění nedaleko Berlína návštěvníci podnikají i výlety právě do hlavního města, kde poznávají tamější památky. Za zmínku stojí ale i Postupim, která je pro změnu hlavním městem spolkové země Braniborsko a která představuje centrum německého filmového průmyslu.

Okolí plné lesů a jezer

Pokud vás omrzí lázně, okolí si můžete prohlédnout z paluby lodi, za pomoci železniční dopravy, ale i po vlastní ose. Návštěva lázeňské zahrady plné květin, stromů a jezírek je takřka spirituálním zážitkem. Procházku završuje výhled na jezero Scharmützelsee, které se řadí mezi největší vodní plochy v Braniborsku. Další oblíbenou kratochvílí je jízda na kladkách v lese Arbora, který nabízí vyžití i pro děti a větší skupiny lidí. V okolí města se nachází několik golfových hřišť. Kdo holduje adrenalinu, neměl by vynechat návštěvu Wakeparku Petersdorf, kde si vyzkouší vodní lyžování a wakebording.

Lázně Bad Saarow v noci. Foto TMB Fotoarchiv

Na západě Bad Saarow se táhne Rauener Berge, přičemž – jak je to pro Brandenbursko typické – nejde o dvoutisícové vysoké pohoří, ale o krásnou kopcovitou lesní oblast. Krajinou vedou četné turistické stezky, cílem jsou markraběcí kameny, největší balvany, jaké kdy byly v Brandenburgu objeveny (kameny, které tam byly uloženy obrovskými masami ledu během doby ledové asi před 20 000 lety). Hned vedle je 40 metrů vysoká rozhledna, na kterou lze vylézt a ze které je vidět celý areál, za dobrého počasí i berlínská televizní věž.

Oblíbené místo k odpočinku, procházce, nebo jako běžecká trasa, je i Fontanepark, nacházející se u jezera. Pohled na zapadající slunce nad zaparkovanými jachtami, pohupujícími se na jezeru, je úchvatný.

V oblasti se nachází i Spreewaldský les, který je chráněnou oblastí UNESCO. Kolem města je také plno jezer, ke kterým se dají plánovat jak pěší procházky, tak výlety na kolech. Nádherné je například Grosser Glubigs See či Grosser Storkower See.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí