HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Památky UNESCO

Posvátné město Kandy
Památky UNESCO

Posvátné město Kandy

Město Kandy leží v krásné kopcovité krajině stejnojmenné plošiny v centru Srí Lanky, obklopeno převážně čajovníkovými plantážemi. Toto posvátné buddhistické místo, známé také jako Senkadagalapura, bylo posledním hlavním městem králů Sinhala. Nejdůležitější památkou je Chrám Buddhova zubu (The Temple of the Tooth Relic), ve kterém je uchovávána tato posvátná relikvie. Chrám, postavený v 16. století, je dodnes významným poutním místem. Kandy je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zlatý chrám v Dambulla
Památky UNESCO

Zlatý chrám v Dambulla

(Golden Temple of Dambulla) Nejrozsáhlejší a nejlépe zachovaný jeskynní chrám na Srí Lance. Zdokumentováno je 80 jeskyní, ale hlavních, které obsahují sochy a malby, je 5. Převažují malby a sochy buddhistické, jen několik je hinduistických. Nejstarší pocházejí z 1. století př. Kr., později byly ale renovovány a přemalovány.  

Historické město Polonnaruwa
Památky UNESCO

Historické město Polonnaruwa

Polonnaruwa se v 10. století stala hlavním městem dnešní Srí Lanky. Tehdy zde vládla indická dynastie Chola. Největšího rozmachu však město dosáhlo ve 12. století za vlády krále Parakramabaha I. Z té doby se dochovaly ruiny královského paláce a Gal Vihara, skupina obřích soch Buddhy.

Posvátné město Anuradhapura
Památky UNESCO

Posvátné město Anuradhapura

Historické posvátné město Anuradhapura bylo hlavním městem Srí Lanky od 4. stol. př. Kr. až do začátku 11. stol. Po dlouhá léta bylo centrem politického i náboženského života. Ve městě se nachází množství buddhistických klášterů a nejrůznějších pozůstatků starověkých budov, což z něj činí významnou archeologickou lokalitu. Asi nejdůležitějším objektem je posvátný fíkovník (Maha Bodhi Tree), který vyrostl z větve, přinesené sem zakladatelkou řádu buddhistických mnišek, princeznou Sangamittou v roce 236 př. Kr. Anuradhapura je na seznamu světového dědictví UNESCO.  

Ostrov LUZON
Památky UNESCO

Ostrov LUZON

Na ostrově Luzon najdete kromě Manily i mnoho jiných zajímavých míst. Angeles City Angeles leží asi dvě hodiny jízdy po dálnici na sever od Manily. Část 260 000 města byla zničena při výbuchu sopky Mt. Pinatubo v roce 1991. Dnes je město proslulé zejména svými go-go bary a nočními podniky na Fields Avenue. Zábavu pro gentlemany zde nabízí více jak 60 barů, k dispozici je komfortní levné ubytování a množství kvalitních restaurací. Město je výchozím bodem k výletům na sopky Mt. Pinatubo a Mt. Arayat. V únoru se na nedalekém bývalém vojenském letišti Clark koná populární festival horkovzdušných balónů. K dispozici jsou i dvě dobrá golfová hřiště Mimosa Golf Club a Greenhills Golf Club. Milovníci nákupů se mohou vydat do bezcelní zóny Clark.

Humajúnova hrobka v Dillí (UNESCO)
Cestopisy a reportáže

Humajúnova hrobka v Dillí (UNESCO)

V této majestátní stavbě, která se svou rozlohou a velikostí podobá pozdějšímu Taj Mahalu, je pochován druhý mughalský císař Humájún. Humajúnova hrobka je zařazena na seznam UNESCO. Nechala ji postavit v 16. století (1562-1571) manželka zesnulého císaře Hadži Begum narozená v Persii. Jedná se o první velké mauzoleum mughalské architektury s výraznou zahradou. Dnes patří Humajánova hrobka mezi oblíbené cíle indických novomanželských párů. Na rozdíl od slavného Taj Mahalu se zde mohou s impozantní stavbou v pozadí nerušeně vyfotografovat.

Blue Mountains
Památky UNESCO

Blue Mountains

Sydney  
Památky UNESCO

Sydney  

Khadžuráho – chrámy plné erotiky
Cestopisy a reportáže

Khadžuráho – chrámy plné erotiky

Malá vesnička Khadžuráho leží na cestě od nikud nikam. Jízda z Agry i Váránasí znamená celodenní plahočení několika dopravními postředky. Uprostřed nevzhledné planiny pak překvapí krása, preciznost i zachovalost mnoha hinduistických a džinistických chrámů z desátého a jedenáctého století. Vítejte v historickém výukovém centru kámasútry.

Dárdžiling vysoko v mlze
Cestopisy a reportáže

Dárdžiling vysoko v mlze

Dárdžíling je proslaven především svými čajovými plantážemi. Horské město ležící v indickém státě Západní Bengálsko však skrývá i jiná lákadla, která na rozdíl od čajových plantáží neztrácí na své atraktivitě ani během chladných zimních měsíců. Jedná se především o unikátní úzkokolejnou dráhu, která je zařazena do seznamu památek UNESCO a malou zoologickou zahradu věnovanou živočichům, žijícím pouze v Himaláji.

Národní park Keoladeo Ghana v Rádžasthánu
Cestopisy a reportáže

Národní park Keoladeo Ghana v Rádžasthánu

Systém vodních kanálů, které přivádí vodu a s ní i život a ptactvo do Keoladea, nechal postavit místní maharádža již na počátku osmnáctého století. Nevedl ho k tomu žádný zvláštní ornitologický zájem. Chtěl prostě jen snadno ulovit dostatek kachen a jiného vodního ptactva pro svůj stůl. Dnes obchází kolem jezírek pouze turisté, jejichž jedinou zbraní je výkonný dalekoled či atlas asijského ptactva.