Dominikánská republika: Nejkrásnější země, kterou kdy lidské oko spatřilo, řekl už Kryštof Kolumbus

Dominikánská republika: Nejkrásnější země, kterou kdy lidské oko spatřilo, řekl už Kryštof Kolumbus

Psal se rok 1492, když mořeplavec Kryštof Kolumbus zakotvil u břehů ostrova Quisqueya (dnešní Hispaniola), na kterém leží Dominikánská republika a pravil: „Tohle je ta nejkrásnější země, jakou kdy lidské oko spatřilo.“

Dominikánská republika – to nejsou pouze bílé písečné pláže. Země oplývá nádhernou tropickou přírodou, devatenácti národními parky, vodopády, a dokonce i třítisícovými horami. Pobřeží lemují korálové útesy, ve kterých se prohánějí pestrobarevné rybky, rejnoci a mořské želvy.

Hlavní město Santo Domingo je zapsané na seznam UNESCO. Nacházejí se tu nejstarší památky amerického kontinentu. Můžete si tu prohlédnout některé z desítky muzeí a galerií, nebo zajít na koncert či hudební festival, které se tu konají téměř každý den.

Léto po celý rok

Do Dominikánské republiky se můžete vydat kdykoliv. Teploty se v této tropické zemi celoročně pohybují okolo 27 °C. V zimní sezoně od prosince do května se udržují pod 30 stupni a klima je více suché. Od června do listopadu pak stoupají lehce nad třicet a je více vlhko. Pro zajímavost – v pohoří Cordillera Central ve vnitrozemí ostrova mohou teploty v zimních měsících klesat k nule. Konkrétně se jedná o oblast Constanza, které se jinak přezdívá Dominikánské Švýcarsko.

Nejširší nabídku průvodců a map Dominikánské republiky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Co je dobré vědět před cestou

Ke vstupu do země budete potřebovat cestovní pas (platný šest měsíců po návratu domů) a turistickou kartu, která stojí 10 USD a dá se pořídit na internetu, nebo po příletu na letišti v Dominikánské republice. Dobrou zprávou také je, že v zemi není vyžadované žádné povinné očkování. V Dominikánské republice se mluví španělsky, ale ve všech turistických letoviscích se domluvíte dalšími světovými jazyky. Napětí je 110 V, určitě si proto nezapomeňte vzít zásuvkový adaptér.

Jak dlouho trvá let

Let z Evropy do Dominikánské republiky trvá přibližně 10 hodin. Z Prahy létají do Dominikánské republiky s jedním mezipřistáním aerolinky Condor, Air France, či British Airways. Využít můžete také přímé letecké spojení z Mnichova, Frankfurtu, Vídně a polských Katovic.

Pokud se chystáte do Dominikánské republiky, inspirujte se tipy na zajímavá místa, která v katalozích cestovních kanceláří nenajdete.

Vodopády, hory a památky

Když se řekne Dominikánská republika, většinou si vybavíme pláže, nad kterými se sklánějí kokosové palmy. K vidění je tu přitom mnohem více. Dominikánská republika je pestrou a zajímavou zemí i pro individuální cestovatele. Můžete navštívit některý z devatenácti národních parků (např. Jose del Carmen Ramirez, Los Haitises, Montecristi, Del Este), nebo se vydat k vodopádům (mj. Aguas Blancas, Jimenoa, Bayaguana, El Limón). Milovníci kultury se mohou toulat koloniálními uličkami Santo Dominga, nebo navštívit viktoriánské Puerto Plata na severu země či La Isabela.

Kam za odpočinkem

Zatímco sever Dominikánské republiky omývá Atlantik, jižní pobřeží je karibské. Nejvyhledávanějším letoviskem je Punta Cana na východním pobřeží ostrova, kde se stýkají vody Atlantského oceánu s Karibským mořem. Mezi oblíbené pláže Punta Cany patří Uvero Alto, Cabeza de Toro, Macao, El Cortecito, Juanillo a Bávaro. Na jižním pobřeží je pak oblíbené letovisko Boca Chica, rodinné Juan Dolio a La Romana-Bayahibe s blízkými ostrovy Saona a Catalina.

Ráj pro baťůžkáře a milovníky přírody

Pokud máte raději méně turistická místa, vydejte se na severovýchod země na poloostrov Samaná. Pokud si půjčíteauto, nebo čtyřkolku, můžete poloostrov procestovat od městečka Las Terrenas přes Santa Bárbara de Samaná až do Las Galeras. Vedle pláží Portillo, Rincón a Bonita určitě navštivte zdejší jeskyně, ve kterých se dochovaly malby původních obyvatel indiánů Taínos. V zimě navíc do vod Samanského zálivu připlouvají keporkaci (velryby hrbaté).

Ubytovat se můžete netradičně třeba v ekohotelu Dominican Tree House Village, který je umístěný v korunách tropického pralesa. Pokoje jsou vybaveny ručně vyráběným nábytkem ze dřeva a houpacími sítěmi. Celý hotel protínají cestičky a záhony s květinami a ovocnými stromy a součástí je i Dům jógy.

Milovníci dobrodružství si přijdou na své na jihozápadním pobřeží v regionu Barahona-Pedernales. Za vidění tady rozhodně stojí rajská pláž Bahía de las Águilas (Orlí zátoka), jež je součástí národního parku Jaragua a současně i Biosferickou rezervací UNESCO. Pláž je vzdálená přibližně 300 km západně od hlavního města Santo Dominga a vedou sem pouze dvě možné cesty – buď na vodním člunu, nebo terénním vozem s pohonem na všechna čtyři kola. Na pláži ani v jejím blízkém okolí nejsou žádné hotely ani restaurace a roste tu pouze nízký křovinatý porost. Určitě si proto vezměte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, slunečník a dostatek pitné vody a jídla.

V Orlí zátoce žije několik ohrožených druhů zvířat (např. leguán Ricordův) a na 130 ptačích druhů (např. holub antilský a holub rezavokřídlý). Svá vejce sem připlouvají klást karety obrovské, karety pravé, karety obecné a kožatky velké. Z endemitů je možné vidět štětinatce, hutie hispaniolské, kapustňáky širokonosé či netopýry rybožravé. Solné jezero Enriquillo, které leží 160 km severně od Orlí zátoky,je domovemplameňáků a krokodýlů amerických.

V Barahoně určitě navštivte také larimarové doly – tento vzácný tyrkysový polodrahokam se totiž těží pouze v Dominikánské republice.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí