Řecko není jen o dobrém jídle a krásných pláží. Jaké památky si v zemi bohů nenechat ujít?

Řecko není jen o dobrém jídle a krásných pláží. Jaké památky si v zemi bohů nenechat ujít?

Řecko je rozmanitou zemí, která láká k dovolené turisty z celého světa. Jedni vyráží za krásnými plážemi a azurovým mořem, druzí za výtečnou řeckou kuchyní, najdou se ale i tací, kteří si v zemi bohů nenechají ujít dávnou historii a památky.

Jak dostupné zájezdy do Řecka pořádně naplánovat? Těchto pět památek si nesmíte na dovolené v zemi bohů nechat ujít.

1. V Athénách se vydejte k největší řecké památce Parthenón

Nejznámější a nejvzácnější řeckou památkou není nic jiného než starověký chrám Parthenón, který představuje velkou dominantu Athén. Jak už název chrámu i hlavního města napovídá, jedná se o památku zasvěcenou bohyni Athéně Parthenos. Stavbu dříve tvořilo 46 dórských sloupů a velmi bohatá mytologická výzdoba. Dnes je sice z památky dochována jen část, přesto ale stojí za vidění.

2. Sportovci nesmí minout dějiště antických olympijských her

Jste milovníci sportu? Pak vás každý průvodce pro Řecko nasměruje k Olympii, k významnému dějišti antických olympijských her, kde se poslední utkání uskutečnila v roce 385. Dnes archeologický park nechybí na seznamu světového dědictví UNESCO a nachází se ve Starověké Olympii. Kromě pozůstatků sportovišť a muzeí s celou řádkou soch bohů a sportovců se tak můžete těšit i na poznání západního pobřeží Peloponéského poloostrova.

3. Na Krétě se zastavte u historického skvostu Knóssos

Památkami se nehemží jen pevninská část Řecka, řadu těch nejznámějších najdete i na ostrovech. Například Kréta na svém území ukrývá historický skvost v podobě královského paláce Knóssos. Jedná se o největší archeologické naleziště z doby bronzové a je až neuvěřitelné, že pozůstatky z 19. století př. n. l. představují dávné osídlení, kde našlo domov až 8 000 obyvatel.

4. Za romantikou vyrazte do Lindosu na Rhodos

Každý, kdo míří na dovolenou na ostrov Rhodos, se jistě setkal s nějakým propagačním materiálem, který lákal na fotografii Lindosu, tedy starobylého přístavního města. Lindos je velmi oblíbeným místem na ostrově především díky své romantické atmosféře, městečku dominují středověká pevnost, starověká akropole a chrám Athény Lindské. Lindos leží na východě Rhodosu a nachází se zhruba 52 kilometrů od místního letiště.

5. Delfy, dříve nejvýznamnější, dnes nejoblíbenější místo Řecka

Delfy je slavným antickým městem, které se nachází na úpatí hory Parnas. Za časů své největší slávy město patřilo k nejvýznamnějším místům Řecka, dnes se řadí mezi nejoblíbenější turistické cíle, není tak divu, že Delfy nechybí na seznamu světového dědictví UNESCO. Největším lákadlem města jsou náhorní terasy, za kterými vyráží nejen turisté, ale i archeologové z celého světa.

Zkušenosti čtenářů

Amálie

6. Dávnou a velmi významnou civilizaci objevíte v Akrotiri na ostrově Santorini
Archeologické naleziště Akrotiri odkrylo pozůstatky velmi důležitého prehistorického osídlení nejen na ostrově Santorini, ale v celé egejské oblasti – tzv. mínojské civilizace. Význam tohoto objevu je o to větší, že se celé město dochovalo ve velmi dobrém stavu, a to díky sopečnému popelu a prachu, které město zasypaly po výbuchu sopky. Proto je někdy toto naleziště označováno i jako „řecké Pompeje“.
Více informací a foto najdete např. zde Akrotiri (archeologické naleziště).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí