Pevnost Ehrenbreitstein v německé Koblenci se každý rok vítá s jarem velikonočními trhy i ohňovou show

Pevnost Ehrenbreitstein v německé Koblenci se každý rok vítá s jarem velikonočními trhy i ohňovou show

Šest tisíc let historie jednoho kopce, nebo chcete-li, „kulturní skály“ – tak se totiž říká skalnímu ostrohu v Koblenci, na němž se ve výšce 118 metrů nad vodami Rýna tyčí pevnost Ehrenbreitstein. Dnes se na hradě pojmenovaném po Ehrenbertovi z rodu východofranckého krále Konráda nachází zemské muzeum, dům fotografie a informační centrum „Porýní-Falc – Říše vína“.

Pevnost, která se nachází v srdci oblasti Světového dědictví UNESCO Horního údolí středního Rýna, se pyšní nejen skvělým panoramatickým výhledem, ale také významným sousedem: Na protějším břehu stojí tam, kde se „matka“ Mosela vlévá do „otce“ Rýna, slavný Německý cíp (Deutsches Eck), symbol jednoty.

Oslava příchodu jara v pevnosti Ehrenbreitstein

S příchodem jara ožije pevnost od 25. března bohatým programem pro celou rodinu – počínaje velikonočním trhem se stánky uměleckých řemeslníků, atrakcemi pro děti a kulinářskými specialitami regionu.

Od 29. března do 2. dubna a od 6. do 8. dubna se vždy s příchodem soumraku promění pevnost Ehrenbreitstein v jeviště velkolepé ohňové show „FestungsLeuchten“. Nejlepší výhled na tuto událost budou mít návštěvníci z bezbariérové kabinkové lanovky propojující pevnost s protějším Německým cípem. Lanovka v Koblenci je považována za jednu z nejmodernějších lanových drah na světě. Událost je ale především skvělou příležitostí k oslavě příchodu jara!

Výhled na Koblenz, zdroj: germany.travelVýhled na Koblenz © DZT/Lookphotos, Arthur F. Selbach

Zažijte atmosféru města na soutoku

Město Koblenz, jedno z nejkrásnějších a nejstarších německých měst, je obklopeno jedinečnou přírodní kulisou čtyř středohoří a širých lesů, luk i vodních ploch. Více než 2000 let historie zanechalo ve městě své stopy v podobě kostelů, zámků, bývalých šlechtických paláců a měšťanských domů.

Pod vlivem francouzského životního stylu a německé tradice se tu vyvinul svérázný biotop, ve kterém se obzvlášť daří útulným vinárnám, kuchyni, od té rafinované až po pravou domácí, i poctivým, srdečným lidem. Právě za touto kouzelnou atmosférou, kterou dýchají místní úzké uličky, romantická zákoutí a vstřícná prostranství, přijíždějí do Koblenze návštěvníci ze všech koutů světa.

Procházka historickým centrem

Procházku historickou částí města bychom mohli začít u Čtyř věží, jak se přezdívá arkýřům barokních nárožních domů na centrální městské křižovatce. Kanóny, prapory, mačety a lesní rohy před budovou hlavní stráže z roku 1689 připomínají vojáky, kteří zde plnili funkci policie. Další zastávkou je kašna Schängelbrunnen, druhá dominanta města: najdeme ji na radničním nádvoří, v obklíčení barokních staveb jezuitského komplexu. Připomíná dobu kolem roku 1800, kdy Koblenz patřila k Francii a kdy se hošíci nápadně často křtili na jméno Jean – v dialektu se to pak zkomolilo na Schang a posléze Schängel.

Zdá se, že mezi nimi byli i pěkní uličníci, soudě podle toho, jak jejich napodobenina na vrcholu kašny nepravidelně skrápí plným proudem vody místo i daleko za kašnou. Pozoruhodný je i Německý císař, u kterého se však nejedná o imperiální monument, jak by si někdo mohl myslet, ale o gotickou obytnou věž, v jehož přízemí se dnes zabydlel příjemný hostinec.

Německá Koblenz, zdroj: gremany.travelNěmecká Koblenz © DZT/Francesco Carovillano

Lanovka s UNESCO výhledem

Jedním z nejkrásnějších zážitků, které si můžete z města odnést je projížďka lanovkou, která vede nad řekou Rýn až do zmíněné pevnosti Ehrenbreitstein. Lanovka disponuje 18 kabinkami a jezdí rychlostí 16 kilometrů v hodině. Jedna cesta vyjde dospělého člověka na 7.20 EURO, zpáteční 9.90 EURO. Využít ale můžete i rodinné a skupinové slevy.

Odvážní mohou volit kabinku s proskleným dnem, která nabízí ještě lepší výhled na krajinu světového kulturního dědictví UNESCO, Střední Porýní, a krásné město, které má za sebou více než dvoutisíciletou historii. Více informací najdete na www.seilbahn-koblenz.de.

Kam po návštěvě Koblence?

Turistická oblast Porýní a Falc ale rozhodně nenabízí jen zmíněnou Koblanz. Na své cestě můžete dále zamířit do regionů Ahr, Eifel, Hunsrück, Naheland, Mosel-Saar, Falc, Rýnské Hesensko či Westerwald.  Jsou proslavené nejen svými rozlehlými vinnými svahy a spícími sopkami, ale i rušnými městy!

Krom vína nabízí tato spolková země i perfektní cyklostezky a mnohotvárné pěší stezky, mimo jiné dálkové turistické trasy s přívlastkem a četné certifikované krátké a okružní stezky.

Rozmanitost Porýní-Falce jakožto prázdninové destinace demonstrují především čtyři jedinečné přednosti, kterými tato země budí ve svých hostech nadšení! Vydáte-li se po svých, přes výšiny středohoří či údolími říčních toků, můžete se těšit na oslnivá panoramata a přírodní zážitky v jedné z nejkrásnějších končin Německa.

Celou sekci o Německu připravujeme ve spolupráci s www.germany.travel, kde také najdete spoustu dalších zajímavých tipů na výlety a destinace po celém Německu.

Německo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: