Hora Machu Picchu nebo Wayna Picchu? Který peruánský vrcholek zvolíte vy?

Hora Machu Picchu nebo Wayna Picchu? Který peruánský vrcholek zvolíte vy?

Návštěva Machu Picchu patří k vrcholům každé cesty do Peru. Když už se člověk vydá do magického inckého města, byla by škoda neprohlédnout si ho z vrcholu jedné ze dvou přilehlých hor: Machu Picchu (montaňa) nebo Wayna Picchu.

Během návštěvy Machu Picchu lze ovšem navštívit jenom jednu z hor. Jakou z nich vybrat? Je výstup náročný? Jak dlouho trvá? Zvládnou ho všichni?

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Běžná vstupenka do areálu Machu Picchu stojí pro zahraniční návštěvníky 152 solů (něco přes 1000 Kč). Kdo chce vystoupit na jednu z hor, musí připlatit dalších  48 solů (asi 350 Kč). Pokud ale máte jen trošku touhu vylézt na jednu z hor, investice do dražší vstupenky se určitě vyplatí. Nákup této vstupenky vám navíc podle nových pravidel dává právo na šesti respektive sedmi hodinovou návštěvu celého areálu namísto čtyř hodin se základní vstupenkou. Se vstupenkou na jednu z hor získáte na rozdíl od běžné vstupenky také právo na jeden opakovaný do areálu v rámci této návštěvy, takže si můžete zajít na WC nebo třeba na pivo.

Hora Wayna Picchu

Wayna Picchu (též psáno Huayna Picchu, v překladu z kečuánštiny „Mladá hora“) je ta hora, která se objevuje na většině fotek Machu Picchu.

Je nižší z obou dvou hor, její vrchol se nachází v nadmořské výšce 2690 metrů nad mořem, takže cesta nahoru znamená vystoupat „jen“ 260 výškových metrů. Délka celého výstupu je pouhých 700 metrů a zabere přibližně hodinu. Jak je i z parametrů vidět, výstup je opravdu prudký. Stejně prudký je i sestup a právě v tom může být problém. Dolů se jde po hodně vysokých schodech a lidé, kteří trpí závratěmi mohou mít se sestupem problém. Občas je dokonce musejí svádět nebo spíše snášet z hory další turisté nebo místní hlídači.

Celý výstup je jednosměrný, což znamená, že nahoru se jde jednou cestou a dolů jinou. Na trasu vychází společně 200 návštěvníků, takže není možné se v půlce výstupu otočit a sejít dolů zpět.

Po výstupu na vrchol hory mají zdatní turisté možnost vydat se na cestu k Chrámu měsíce (Templo de la Luna), což znamená sestoupit 400 výškových metrů do přírodní jeskyně, v níž jsou další incké stavby. Vzhledem k fyzické náročnosti cesty se na toto prodloužení vydává jen minimum turistů.

Na výstup na horu Wayna Picchu můžete nastoupit mezi 7 a 8 hodinou nebo mezi 10 a 11 hodinou, podle toho na jaký turnus máte vstupenku. Kontrola vstupenek probíhá u vstupního bodu nedaleko úpatí hory, takže ho nelze minout.

Pokud se chcete vydat na tuto horu, je potřeba pořídit vstupenku s dostatečným předstihem. I mimo sezónu bývá všech 400 vstupenek vyprodáno i více než 2 měsíce předem. Máte-li možnost volby v kolik hodin vyjít, není důvod, proč nevyjít už v 7 ráno. V případě dobrého počasí uvidíte, jak Machu Picchu postupně osvětluje vycházející sluníčko, případně, jak se postupně rozpouští mlha. Obojí je velkým zážitkem.

Co se týká výhledů, tak z obou hor jsou překrásné a těžko radit, jakou z nich vybrat. Z hory Wayna Picchu je celý komplex Machu Picchu o hodně blíže, ale zase není tak velký výhled do okolí.

Wayna Picchu

hora, která bývá na většině fotek

vrchol 2690 m n. m.

kratší, ale strmější výstup – zabere asi hodinu

vstupenky kupovat dlouho předem

Máte-li méně sil, zvolte tuto horu. Nesmíte ovšem trpět závratěmi.

Hora Machu Picchu

Název hory v překladu z kečuánštiny znamená „Stará hora“ a je to ta hora, z jejíhož úpatí pochází většina nejznámějších snímků celého komplexu.

Hora Machu Picchu, též zvaná ve španělštině Machu Picchu Montaňa nebo jen Montaňa, je asi 300 metrů vyšší než její protějšek Wayna Picchu. Vrchol hory se nachází ve výšce 3080 metrů nad mořem a cesta nahoru znamená převýšení téměř 600 výškových metrů na necelých dvou kilometrech. Výstup zabere hodinu a půl až dvě hodiny. Dolů to jde mnohem rychleji, ale pravděpodobně právě z cesty dolů po více než 2000 kamenných schodech vás budou druhý den nejvíce bolet nohy. Na rozdíl od hory Wayna Picchu se jde nahoru a dolů stejnou cestou, takže se můžete, dojdou-li vám síly nebo vůle, kdykoliv otočit a výstup vzdát (což by ale byla velká škoda!).

Výstup na horu můžete podle údajů na vstupence začít mezi 7 a 8 nebo mezi 9 a 10 hodinou poblíž jejího úpatí, na odbočce z cesty směrem k Intipunku – Sluneční bráně. Počet návštěvníků je omezen na 400 za den. Jelikož je cesta poměrně dlouhá, tak se zde cítíte mnohem volněji, než na druhé hoře.

Vstupenky na horu Machu Picchu nejsou tak žádané, jako ty na horu Wayna Picchu, ale chcete-li mít jistotu výstupu, tak i mimo sezónu je dobré vstupenku koupit několik týdnů předem.

I z hory Machu Picchu jsou nádherné výhledy. Celý komplex je dále, takže není vidět tolik detailů, ale zase ho máte jako na dlani. Výhodou jsou rozhledy daleko do okolí a v případě jasného počasí i na zasněžené vrcholky okolních hor.

Machu Picchu

hora, z jejíhož úpatí se fotí většina fotek

vrchol 3080 m n. m.

dlouhý, fyzicky náročnější výstup – zabere asi hodinu a půl i déle

vstupenky kupovat minimálně pár týdnů předem

Chcete-li se pořádně projít a nejít v davu turistů, vyberte tuto horu. Výstup dá pořádně zabrat!

Jak vidíte, rozhodnout se jakou horu navštívit není vůbec  jednoduché. Jedno vám můžeme slíbit: ani jedna volba zaručeně nezklame!

Na jakou z hor chodí raději Honza Brotánek, majitel CK doJižníAmeriky.cz a průvodce?

Volba je těžká, ale já to v roli průvodce mám jednoduché a „musím“ volit podle toho, kam jde více našich klientů, což bývá většinou hora Machu Picchu.

Kdybych šel na Machu Picchu jen jednou, tak bych asi také ale zvolil horu Machu Picchu. Líbí se mi, že na ní mám větší volnost, protože na dvou kilometrech se dvě stovky turistů mnohem více rozptýlí než na krátkém výstupu na horu Wayna Picchu. Také se mi jako vášnivému horalovi líbí výhledy z vrcholu na ledovce okolních hor.

A ještě přiznám, že tím, že už jsem tu byl mnohokrát, tak výstup nahoru často beru trošku sportovně a pak si užívám, když jsem nahoře první ze všech  🙂

DoJižníAmeriky.cz

CK doJižníAmeriky.cz je malá cestovní kancelář s osobním přístupem, která se specializuje pouze na cesty do Jižní Ameriky v malých skupinkách (jen 8 osob a vynikající český průvodce).

Právě Perupatří k nejoblíbenějším destinacím klientů CK doJižníAmeriky.cz. Jen v letošním roce se tam se svými klienty vypraví téměř dvacetkrát.

Na cestách s CK doJižníAmeriky.cz se dostanete mezi místní obyvatele, ochutnáte lokální pokrmy (třeba i na trhu) a navštívíte řadu míst, které jiné cestovky zatím nemají ve svých itinerářích.

Svým stylem cestování nalákali  k poznání Jižní Ameriky v malých skupinkách i řadu klientů, kteří dříve s žádnou CK necestovali nebo sólo cestovatelů, kteří neplatí žádný příplatek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí