Sierra Norte: Nenápadná kráska z Andalusie

Sierra Norte: Nenápadná kráska z Andalusie

Přírodní park a geopark Sierra Norte de Sevilla na jihozápadě španělské Andalusie nepatří mezi hlavní turistické magnety. Kdo se ale do odlehlého a řídce obydleného regionu vydá, bude odměněn mimo jiné pohledem na kaskádovité vodopády nebo malebné, původně maurské vesničky s bílými domy a křivolakými strmými uličkami, které obvykle vedou ke kostelu nebo hradu. Jedinečnou hodnotu této končině prokazují obyvatelé 90 kilometrů vzdálené Sevilly, pro které je Sierra Norte oblíbenou výletní destinací během víkendů i prázdnin.

Geopark Sierra Norte de Sevilla, jež je součástí pohoří Sierra Morena, ukrývá mimo jiné jednu z největších světových sbírek zkamenělých medúz. V Beja-Acebuches odhaluje stopy kolize tektonických desek. Vedle „geoturistických“ stezek se můžete vydat pěšky či na kole také třeba po „zelené stezce“ od vápencového přírodního památníku Cerro del Hierro k vodopádům známým jako Huesna nebo Huéznar. Cerro del Hierro je bývalý důl na železnou rudu s pozoruhodnými skalními formacemi. Na této trase máte šanci spatřit orla či supa v letu.

Krajina geoparku patří mezi nejrozmanitější ve Španělsku. Obvyklé jsou pro ni mírně zvlněné svahy, zalesněné věčně zelenými duby, s převážně břidlicovým podložím. Velmi typické jsou i zdejší smíšené pastviny, označované jako dehesa, na kterých zkrmují popadané žaludy černá nebo hnědá iberijská prasata. Zelené pastviny si zase už od neolitu užívají krávy a dubové lesy, plné jelenů, lišek nebo divokých koček, jsou zdrojem dřevěného uhlí i korku. Místní porosty obývají také vzácné druhy ptáků.

Tipy na výlety

Propojit prohlídku přírodních a kulturních krás můžete například při výletě k vodopádům Cascadas de Huéznar. Stejnojmenná řeka Rio Huéznar, která je domovem pstruhů i vyder, tam vyvěrá ze skály, do níž vstupuje u nádherné vesnice Guadalcanal se zříceninou středověkého hradu a hradeb.

Po stopách zdejší bohaté hornické historie se můžete vypravit na Železnou horu. Na dřívější rozsáhlou těžbu odkazují i názvy některých obcí. Třeba města Villanueva del Río y Las Minas, které leží jižně poblíž hranic geoparku a kde se kutalo černé uhlí. U San Nicolás del Puerto se zase po staletí těžila železná ruda a v Almadén de la Plata už od římských dob stříbro.

Labyrint jeskyní Cuevas de Santiago, které byly obývané od doby kamenné, si lze projít nedaleko Cazalla de la Sierra. Soustava vápencových jeskyní Cueva de los Covaches u Almadén de la Plata zase oplývá neolitickými nástěnnými malbami a předměty z doby bronzové.

Pěšky i na kole se můžete vydat po 18 kilometrů dlouhé Vía Verde, což je stezka vedoucí ve stopě bývalé železnice používané k přepravě vytěžené rudy. Desetikilometrová stezka Sendero La Capitana protíná zdejší nejvyšší vrchol La Capitana (959 metrů nad mořem) a patří k těm náročnějším. Odměnou jsou panoramatické výhledy do mnohakilometrových dálek pohoří Sierra Morena a sousedního regionu Extramadura.

Cerro del Hierro, Sierra Norte, Andalusie, autor: Turespaňa
Cerro del Hierro, Sierra Norte, Andalusie, autor: Turespaňa

Vydejte se na jih Andalusie ještě letos

Pro získání uceleného obrázku o lokalitě doporučujeme návštěvu „střediskového městečka“ Cazalla de la Sierra a infocentra (s vesnicí stejného jména) El Robledo. Najdete tam i botanickou zahradu s rostlinami, které jsou v geoparku doma. A samozřejmě mapy a informace o aktivitách, které oblast nabízí (mj. jízda na koni, kanoistika, rybaření).

Pokud nyní zvažujete vyrazit za teplem na jih Španělska, byla by škoda vynechat nepříliš známý geopark Sierra Norte de Sevilla, který je od roku 2015 součástí globální sítě geoparků UNESCO. Ani v listopadu by vám tam neměla být zima. Předpověď na následující dva týdny slibuje slunečné počasí s teplotami kolem 24 stupňů Celsia.

Ze Sevilly lze do geoparku dojet i vlakem po malebné trati, která má zastávku mj. ve zmíněné obci Guadalcanal. Nejvíce možností ubytování včetně studentského hostelu najdete v městečkách Cazalla de la Sierra a Constantina. Menší hotýlky jsou i na venkově, zejména u břehů řeky Huéznar. Tam je i kemp La Fundición, strategicky položený dva kilometry od železniční stanice. Součástí kempu je restaurace s barem i bazén.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí