Poznejte léčebnou sílu vody a bylin: lázeňské město Bad Wörishofen na seznamu UNESCO

Poznejte léčebnou sílu vody a bylin: lázeňské město Bad Wörishofen na seznamu UNESCO

Městečko Bad Wörishofen by nejspíše zůstalo malou vesnicí, pokud by se sem roku 1852 nepřistěhoval kněz a léčitel Sebastian Kneipp.

Městečko Bad Wörishofen, kde žije přes 17 tisíc obyvatel, se nachází v regionu Allgäu, který patří k nejkrásnějším rekreačním oblastem Německa. Dnešní lázeňské město by nejspíše zůstalo malou vesnicí, pokud by se sem roku 1852 nepřistěhoval kněz a léčitel Sebastian Kneipp (1821 – 1897), který zde následně působil více než 40 let a od jehož narození letos v květnu uplyne 200 let.

Z vesnice na lázeňské centrum na seznamu UNESCO

Ve své době mu přezdívali vodní doktor nebo také bylinkový farář. Jeho filozofie celostní medicíny ho proslavila daleko za hranicemi Německa a odkaz jeho celosvětově proslulých léčebných metod žije v lázeňském městě Bad Wörishofen dodnes – v roce 2015 byly zařazeny na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Jako mladý onemocněl tuberkulózou, kterou si ale sám vyléčil, a to překvapivě jednoduše – vodou. Denně si dal krátkou koupel ve studené vodě a následný krátký sprint. K tomu následně přidal koupele jen určitých částí těla a polévání studenou vodou. Po dokončení studií prohluboval své znalosti o bylinkách a síle vody a postupně začal léčit i ostatní. Experimentoval a vylepšoval poznatky o otužování a účincích bylin a celou koncepci celostního pojetí zdraví pro tělo i ducha shrnul v knize „Meine Wasserkur“ (Moje vodoléčba). Poptávka po jeho léčbě rostla a městečko Wörishofen se díky tomu proměnilo v lázeňské centrum, které navštěvovali jak pacienti, tak lékaři, kteří pak jeho metodu rozšiřovali po celém Německu a zakládali podobná léčebná zařízení. Více se o životě Sebastiana Kneippa a jeho léčebných metodách můžou návštěvníci města dozvědět v muzeu Sebastiana Kneippa.

https://dam.germany.travel/
Léčebná síla vody ve městě Bad Wörishofen. Foto DZT/Florian Trykowski

Odpočinek v lázních…

Návštěva lázní je skvělá pro ty, co potřebují načerpat energii, ale i pro někoho, kdo má energie přebytek a chce se zklidnit. Lázně nabízejí až 130 různých procedur, které kombinují léčebnou sílu vody, koupelí a bylin. Přímo v srdci města se můžete procházet lázeňskými zahradami, které se rozkládají na celkem 163 000 m². Celý areál by se dal rozdělit na tři části. Prvním je růžový sad, kde se můžete procházet mezi procedurami a pokusit se spočítat všech 6000 růžových keřů.

V druhé části jsou léčivé bylinky. Zabloudit můžete do středověké klášterní zahrady z 9. století nebo do renesanční zahrady ze století 16., která kombinuje okrasné rostliny s těmi užitkovými, jako jsou kuchyňské bylinky a zelenina. Nachází se tu také proslulá Kneippova zahrada, kde rostou bylinky, které měl v repertoáru sám Sebastian Kneipp a které hrají důležitou roli v moderní bylinné medicíně – fytoterapii.

Nesmíte zapomenout na třetí část zahrad, kde se nachází zahrada vůní. V zahradě se budete procházet úzkými pěšinkami vedoucími kolem výsadby a ponoříte se do tajů aromaterapie. Rostliny v této části můžete čichat, ale i chutnat – nebojte se zapojit všechny vaše smysly.

V lázeňském parku se také nachází přes 1,5 km dlouhá stezka pro pěší, kteří chtějí chodit na boso, tzv. barefoot. Na stezce pro bosé nohy si vaše chodidla vyzkouší až 23 různých povrchů, například písek, dřevo, bláto i vodní pramen a kameny.

https://dam.germany.travel/
Terapeutická chůze po kamenech. Foto DZT/Florian Trykowski

Kromě lázní s tradičními Knaippovými procedurami a wellness lze navštívit 5 km² rozlehlé lázně Südseetherme a tropickém duchu, kde se kromě palem nachází solný bazén a velký areál se saunami.

Ve správném lázeňském městě samozřejmě nesmí chybět promenáda s obchody a restauracemi a možnost kulturního vyžití. V centru města se nachází 115 let starý kulturní dům, ve kterém je možné navštívit divadelní představení. Ve městě se pravidelně konají koncerty, festivaly a jazzové víkendy. Koho zajímá historie města do hloubky, může se zúčastnit komentovaných městských prohlídek.

… i aktivní dovolená

Kneippovo město je kromě lázní ideální výchozí bod pro sportovní aktivity. Městem se prolínají turistické i cyklistické stezky. Díky nim lze aktivně poznat zelenou krajinu kolem lázní, která je typická svými mírnými pahorky s výhledem na nedaleké Alpy – na své si přijdou příznivci spíše mírnějších výšlapů. Návštěva regionu Allgäu je ideální pro pro rodiny s dětmi, jelikož nabízí poměrně nenáročné cyklistické a pěší výlety.

Při projížďkách nádhernou přírodou budete míjet starobylé kláštery a mlýny. Celý region Allgäu protíná 450 km dlouhá cyklistická stezka. Vybrat si můžete klidně pouze některé její úseky. Tematicky se hodí například Kneippova cyklostezka, která vás provede po stopách léčitele. Můžete si také naplánovat výlet k jezeru Irsee s barokním klášterem a pivovarským muzeem.

Ve městě je dostatek půjčoven kol a samozřejmostí jsou nabíjecí stanice pro elektrokola na všech trasách.

Město nabízí ale i další sportovní vyžití. Nachází se zde dvacet venkovních a dva vnitřní tenisové kurty a zahrát si můžete také golf na hřišti s osmnácti jamkami. Při hře se můžete kochat výhledem na hory a jezera.

V kraji se nachází největší zábavní park v Bavorsku – Allgäu Skyline park, kde je celkem 60 atrakcí pro celou rodinu včetně Sky Wheel – nejvyšší evropské horské dráhy. Ještě navštěvovanější je ovšem Legoland v Günzburgu, který se nachází hodinu autem severně od města.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.
Více informací naleznete na: https://www.germany.travel/en/experience-enjoy/bad-woerishofen.html

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí