Na turecké riviéře si vybere každý podle svého gusta

Na turecké riviéře si vybere každý podle svého gusta

Tureckou středomořskou riviéru zosobňuje obrovské množství špičkových hotelových rezortů, jež jsou cenově dostupné i pro průměrně vydělávající Čechy. Rozsáhlá pobřežní oblast země rozkročené mezi Východem a Západem je ale v mnoha ohledech unikátní a její bohatství dalece převyšuje hodnotu čistého a po většinu roku příjemně teplého moře. K onomu bohatství patří mimo jiné impozantní pohoří Taurus, které se zdvihá přímo od moře, početné památky včetně zachovalých antických staveb a další civilizační i přírodní skvosty v čele se slavným Pamukkale.

Turecko je se svým téměř osm a půl tisíce kilometrů dlouhým pobřežím rájem všech milovníků plážových radovánek ve všech jejich podobách. Oblázky, jemný písek všech barev, dlouhé vybavené pláže nebo romantické opuštěné zátoky. To vše najdete i v hlavní turistické oblasti, kterou je takzvaná turecká riviéra na jihu země kolem Antalye, největšího města regionu.

Už samotné jihoturecké milionové velkoměsto symbolizuje nevídanou pestrost celé turistické destinace. Antalya má kromě příjemných městských pláží či parků zajímavou historickou i moderní tvář a řadu příležitostí k poznávání i aktivitám. Patří mezi ně unikátní akvárium s podmořským tunelem nebo zmenšenina městských i tureckých pamětihodností zvaná Minicity.

Z nedalekého letoviska Kemer pak vede na horu Tahtali (či Olympos) přes 4 kilometry dlouhá moderní kabinková lanovka se sloganem „Sea to Sky. Vrchol hory skýtá impozantní pohled na mořskou hladinu z výšky 2365 metrů. Pokud vyrazíte do Antalye s CK Blue Style, můžete si i tento mimořádně dobrodružný výlet přiobjednat k zájezdu. Dolů se pak lze vydat také pěšky anebo seskočit s padákovým kluzákem v tandemu s instruktorem.

Stopy antiky, přírodní divy, hiking i rafty

Okolí Antalye ale ukrývá mnoho dalších perel. Městečko Side je mementem dávné a mnohdy pohnuté historie, v níž hlavní roli měli staří Řekové a později Římané. Střed novodobější rybářské vesnice je dnes pěší zónou a proto ideální lokalitou pro večerní procházky i drobné nakupování. Pozůstatky antického města Perge východně od Antalye zase patří mezi nejzachovalejší v tzv. Malé Asii. Kdo hledá klid, ať vyrazí do Termessosu, jež leží v horách nad Antalyí a jeho dominantou je amfiteátr pro pět tisíc diváků pod mohutnými skalnatými štíty. Turistů tu bezpečně mnoho nepotkáte. Ostrov Kekova naproti tomu přitahuje návštěvníky svou lagunou. V jejích průzračných vodách jsou viditelné stopy města zničeného při zemětřesení. Zážitkem je rovněž vyhlídková plavba po řece Manavgat, korunovaná koupáním v místě, kde se její studené vody vlévají do teplého Středozemního moře.

Turecká riviéra, autor: CK Blue Style
Turecká riviéra, autor: CK Blue Style

Za návštěvu nepochybně stojí malebné město Alanya. Jeho hradby a paláce ční nad vyhlášenými plážemi v čele s Kleopatřinou, jež ohraničují oku lahodící skály. „Alanya je proslulá svými krásnými plážemi, ale i historickými památkami. Jednou z nich je tvz. Červená věž, která se stala ikonickou stavbou Alanye. Původně se jednalo o obrannou věž, dnes zde najdete muzeum,“ upřesňuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style.

Trocha adrenalinu

Vydejte se do kaňonu Sapadere, který se nachází ve vnitrozemí asi dvacet kilometrů od Alanye a nabízí skvělé výhledy na pohoří Taurus. Čeká tam na vás chůze po 750 metrů dlouhé dřevěné lávce uprostřed četných kaskád, vodopádů a skalních útvarů. Ideální místo, kde nasajete čerstvý horský vzduch. Odvážlivci se můžou vykoupat v křišťálové, ale velmi studené vodě…

Vodáky pak nadchnou řeky Köprücay, linoucí se kaňonem Tazi, a už zmíněný Manavgat. Oba toky jsou známé svou čistou a třpytivou vodou. Divoké vlny těchto řek můžete sjíždět na raftu, kánoi nebo na kajaku. „Osobně doporučuji kaňoning a rafting, což je úžasný adrenalinový zážitek v nádherné přírodě,“ dodává Lenka Pátek.

Rafty v Koprulu, Turecko, autor: CK Blue Style
Rafty v Koprulu, Turecko, autor: CK Blue Style

Máte rádi pěší turistiku? Bude-li se vaše dovolená v Turecku odehrávat v Kemeru a jeho okolí, můžete se napojit na slavnou Lýkijskou stezku, která začíná ve městě Fethiye a končí v Antalyi. Více než pět set kilometrů dlouhá značená turistická stezka prochází územím antické Lýkie.

Nejširší nabídku průvodců a map Turecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Pamukkale a další vzdálenější cíle

Při celodenním výletě do Pamukkale po několika hodinách jízdy autobusem spatříte unikátní přírodní zajímavost, jejíž fotografie zdobí mnohé cestovní průvodce. „Bavlněný hrad“, jak úkaz Turci výstižně nazývají, tvoří kaskáda travertinových jezírek a vodopádů, po kterých stéká teplá, vápníkem nasycená voda. Nedaleko se také nacházejí ruiny pohřebiště Necropolis a antického města Hierapolis, které již ve starověku proslulo díky svým léčivým pramenům.

Trpělivější povahy se mohou z riviéry vypravit po silnicích do ještě vzdálenější Kappadokie. Odměnou jim nebo vám bude po zhruba dni jízdy pohled na neopakovatelnou vysočinu, protkanou předkřesťanskými a křesťanskými podzemními městy a skalními útvary, jež připomínají sloupy a komíny. Mezi velkými tureckými městy rovněž fungují spolehlivé a cenově dostupné letecké spoje. Nereálná proto není ani kratší výprava z Antalye do Istanbulu, případně třeba do Izmiru nebo pohledného Bodrumu, který omývají vlny Egejského moře.

Istanbul, Turecko, autor: CK Blue Style
Istanbul, Turecko, autor: CK Blue Style

A kde složit hlavu? Jen oblast kolem Antalye nabízí bezpočet příležitostí. Od luxusních rezortů s all inclusive, tobogány, nabídkou masáží či tureckými lázněmi po roztomilé dřevěné bungalovy a tree houses, jichž je plná například vesnice (se stejnojmennou nádhernou pláží) Cirali. Z klasických hotelů doporučuje CK Blue Style například Loxia Comfort Resort Kemer nebo Hotel Aria Resort & Spa, který má pověst komplexu pro všechny generace.

Majestátní pohoří Taurus vytváří hned u pobřeží přirozenou clonu, která přispívá k tomu, že moře v této oblasti zůstává příjemně teplé až do začátku prosince. Předností nejen jižního Turecka je kromě standardně výborné úrovně hotelových služeb samozřejmě gastronomie. Pokrmy jako döner kebab, šiš kebab, köfte nebo čočková polévka na turecký způsob běžnému smrtelníkovi nelezou ušima ani po měsíci opakované konzumace.

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí