Do Kanady za studiem, či prací? Nenechte si ujít vaši příležitost

Do Kanady za studiem, či prací? Nenechte si ujít vaši příležitost

Láká vás Kanada a úžasná příroda této rozmanité země? Rádi byste si vyzkoušeli zahraniční studium a přitom objevovali nový kout světa? Nebo byste chtěli získat pracovní zkušenosti v Kanadě a přitom si vydělali? V tomto článku se dozvíte, jaké máte možnosti.

Běžná turistická víza

Nejsnadnějším a nejběžnějším způsobem, jak navštívit Kanadu, je odcestovat na turistická víza. Musíte si pouze zažádat o cestovní povolení eTA (Electronic Travel Authorization), které vás opravňuje pobývat v Kanadě 6 měsíců. O povolení si můžete zažádat na oficiálních webových stránkách. Při tomto druhu povolení máte oprávnění po Kanadě cestovat, účastnit se krátkodobých jazykových kurzů, nebo obchodních schůzek. Pokud přemýšlíte jak zůstat v Kanadě déle než 6 měsíců, a přitom studovat, nebo pracovat, máme tady pro vás několik základních informací.

Studium v Kanadě

Kanada je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě se silnou ekonomikou. Velmi oblíbená varianta, jak se dostat do Kanady a dlouhodobě zde žít, studovat a pracovat, je získání studentských víz. Pokud se chcete v Kanadě věnovat studiu, musíte si vybrat jednu ze škol, která je v seznamu DLI (Designed Learning Institution). Seznam škol si můžete prohlédnout zde. Výhodou studia v Kanadě pro vás může být zlepšení vašich dosavadních jazykových schopností, nebo poznání odlišné kultury.

Je spousta možností, kde v Kanadě studovat, a pokud jste nadšenci outdoorových aktivit, zaručeně vás osloví nabídka oborů akreditovaného kariérního vzdělávaní, které nabízí Whistler Adventure School (WAS)., jež je jedinečnou školou svého druhu. Získaná kvalifikace je uznávaná i v Evropě. Jedná se o soukromou školu v kanadském městě Whistler, ležící poblíž Vancouveru. Na výběr máte z několika půlročních, nebo ročních programů mnoha oborů, jako například – Mountain Sport Technician, Bike Guard Training, Adventure Tourism Summer/Winter, nebo Ski/Snowboard Guide Training. Pro nesportovně založené jedince WAS nabízí i obor Marketing & Media Manager. Všechny programy jsou flexibilní a můžete je skloubit s přivýdělkem, nebo výlety po okolí. Součástí programů je dokonce i placená praxe. Kurzy probíhají v malých skupinkách, takže se vám zaručeně dostane individuálního přístupu. Program je zaměřený spíše na praktické dovednosti. Navíc budete v kolektivu studentů různých národností, což vám pomůže při prohlubování vašich jazykových schopností.

Zkušenosti o studiu na WAS si můžete přečíst v článku přímo od studenta školy.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Jak získat studentská víza

Studentská víza do Kanady nejsou omezená věkem. Víza budete potřebovat v případě, že plánujete studium na delší dobu, než 6 měsíců. Podmínkou je také zakončení studia certifikátem, nebo diplomem. Limity pro udělení víz nejsou omezené, to znamená, že počet přihlášených Čechů není ohraničen žádnou kvótou.

Prvním krokem k žádosti o studentská víza je přijetí ke studiu na kanadskou školu. Pokud jste přijatí, můžete začít s vyřizováním záležitostí. Žádost není vůbec složitá, probíhá online formou, a vy musíte doložit jen několik dokumentů:

  • potvrzení o přijetí do vzdělávací instituce, kterou budete navštěvovat
  • doklad totožnosti + kopie cestovního pasu
  • životopis a motivační dopis
  • doklad o finanční podpoře (dokládá se z běžného účtu a počítá se 1 000 CAD/měsíc)
  • doklad o zaplacení poplatku za posouzení vaší žádosti o víza
  • výpis z rejstříku trestů
  • lékařské potvrzení

Podrobné informace o dokumentech se dočtete zde. Pro vyjádření o udělení, či zamítnutí víz, počítejte s prodlevou 2 – 4 týdny.

Výhody studia v Kanadě

  • při absolvování kanadského vzdělávání získáte kvalifikaci, která je uznávaná jak v Kanadě, tak i v Evropě.
  • studentská víza vám mohou otevřít cestu při žádosti o trvalý pobyt v Kanadě.
  • studentská víza jsou využívána jako alternativní řešení, pokud jste žádali o Working Holiday víza, ale nevešli jste se do kvóty. (Využívají především páry, kdy jeden získal Working Holiday vízum, ale druhý ne)

Práce v Kanadě

K žádosti o dlouhodobé pracovní povolení a jejímu úspěšnému vyřízení je zapotřebí získat příslušný počet bodů. Tyto body se odvíjí od vzdělání, věku, znalosti anglického jazyka a pracovních zkušeností. Vyšší počet bodů mohou také získat ti, kteří už mají domluvenou konkrétní pracovní nabídku u kanadského zaměstnavatele. Získat pracovní povolení do Kanady bývá ve většině případů časově i formálně náročnější, ale při nastudování všech potřebných formalit to může být hračka.

Druhů pracovních povolení je několik a většinou se odvíjí od kategorií a programů. Některá pracovní povolení jsou otevřená (Open Work Permit), jež vás opravňují vybrat si svého zaměstnavatele, opakem jsou pracovní povolení, kdy je zapotřebí mít pracovní nabídku již domluvenou. V tomto případě budete mít při vyřizování víz obrovskou výhodu. Imigrační úředníci raději udělí pracovní vízum někomu, kdo bude s jistotou okamžitě pracovat. Žádosti o pracovní povolení se podávají přes Express Entry program, kde vyplníte váš profil a uvedete potřebné informace (vzdělání, jazyky, zda máte pracovní nabídku, …). Nevýhodou při žádosti o pracovní vízum je rozhodně délka vyřizování. Zpracování může trvat až 6 měsíců, klidně i 1 rok.

Pracovní povolení je také možné získat, pokud váš partner/manžel v Kanadě již pracuje. V tomto případě můžete obdržet víza Spousal Open Work Permit.

Nejznámější jsou programy tzv. International Experience Canada, do kterých spadají nejznámější víza Working Holiday, ale také Young Professionals, nebo International Coop Internship. Tyto programy jsou však pouze pro osoby ve věku 18 – 35 let.

Working Holiday víza

Pro práci v Kanadě je vízum Working Holiday (neboli IEC) nejoblíbenějším způsobem, jak v zemi strávit 1 rok a přitom pracovat. Nevýhodou je, že u tohoto typu jsou omezené kvóty pro přijetí, a to pouze na 1 000 zájemců z České republiky ročně.

O víza se žádá online a vyřízení všech náležitostí většinou trvá až 8 týdnů. Jedná se o proces, který vyžaduje vaši pozornost, ale všechny formality jste schopni si sami zajistit. Pro každý rok se otevírá tzv. POOL, kde zájemci vloží své přihlášky, a během roku jsou náhodně vylosováni žadatelé, kterým jsou odeslány pozvánky k žádosti o pracovní povolení. Rozhodně se vyplatí sledovat oficiální stránky, kde kanadská vláda zveřejňuje data otevření POOLu, počet přihlášených, nebo počet volných míst.

Možností, jak do Kanady odjet ať už studovat, pracovat, nebo jen cestovat je spousta. Některé programy jsou omezené věkově, proto je potřeba si informace ověřovat, aby vám neunikla žádná příležitost.

Pokud vás zaujal některý z oborů Whistler Adventure School, nebo máte dotazy ohledně studia v Kanadě, neváhejte se obrátit na Petru Zezulkovou, která na vaše otázky ráda odpoví: pe***@wh*********************.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí