Region Gron – střední Pohroní nadchne rodiny i dobrodruhy

Region Gron – střední Pohroní nadchne rodiny i dobrodruhy

Oblast kolem slovenského městečka Žarnovica, Region Gron, nebo taky střední Pohroní. Slibuje velké množství aktivního odpočinku, ale dýchne na vás i svou historií spojenou s baňami. Pro neznalé slovenštiny se štolami a doly. Oblast středního toku řeky Hron byla totiž už od minulosti neodmyslitelně spjata s těžbou drahých kovů.

Na jednom místě tak můžete zdolávat mírné kopečky skrze desítek kilometrů cyklotras, poznávat historii těžby na Bánském naučném chodníku. Nebo dát odpočinout tělu po túře třeba v lázně Sklené Teplice, které se pyšní evropským unikátem – přírodní parní jeskyní s hypertermální vodou o vysokém obsahu magnézia a kalcia.

Region obklopují hned čtyři pohoří – Tribeč, Vtáčnik, Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy. Nečekají vás tady však žádné vysokohorské túry, nejvyšší bod celého regionu – Vtáčník – má pouhých 1346 metrů. Což slibuje pohodové procházky v přírodě, které zvládnou i rodiny s dětmi.

Pohronská hradní cesta

Region Gron protíná Pohronská hradní cesta, přibližně 60 kilometrů dlouhá trasa, na které najdete 16 hradů a hradních ruin či jiných památek. Některé z nich jsou již zaniklé, jako třeba hrad Breznica, Rudno, Teplica, Žakýl či Peťuše. Jiné, zachovalé,  jako hrad Reviště nebo Šášov patří mezi turisty k vyhledávaným lokalitám. Původně sloužila tato cesta jako spojnice k důlním městům se značným rudným bohatstvím. Využívali ji také obchodníci a dokonce i uherští králové, kteří se v hustých lesích kolem Zvolena oddávali lovu. V sezoně se na Pohronké hradní cestě konají různé akce a komentované prohlídky. Mezi turisty je i velmi oblíbený klášter v Hronskom Beňadiku, který je druhým nejstarším klášterem na Slovensko (založen v roce 1075). Obdivovat zde můžete hlavně gotickou katedrálu.

Pohronská hradná cesta

Sklené Teplice – lázně, ke kterým byla příroda velmi štědrá

I v této části Slovenska najdete oblíbené kúpele – nám lépe známé jako lázně. Sklené Teplice se mohou pyšnit hned několika evropskými unikáty. Tím největším je přírodní parní jeskyně “Parenica” s teplotou vody 42°C. Krásně zrelaxovat budete moci i v Bánském termálním bazénu, kde strop zdobí replika Botticelliho fresky zrození Venuše. Do minulých časů se můžete také přesunout v bazénu Marie Terezie, který je postavený v antickém stylu. Přenesete se tak do časů, kdy si blahodárný vliv termálů užívala uherská šlechta.  

Jeskyně – parenica

Báňská historie v městě Nová Baňa

Nová Baňa byla velmi významný bod na hornické mapě Slovenska, stejně třeba jako Bánská Štiavnica. Byl zde dokonce jako první v Evropě umístěný i Potterův parní stroj. Přímo zde se také můžete projít pro Banském naučeném chodníku, jeho trasa vede skrz nejvýznamnější důlně-technické a historické památky související s těžbou draho kovových rud.

Chodník je rozdělen na dva historicko-tematické okruhy. Tím prvním je černý okruh (trasa A) o délce 4,3 km a převýšení přibližně 210 m. Vede po stopách již středověké povrchové i podzemní důlní činnosti. Jedná se o procházku náročnějším terénem oblasti Mýtného vrchu a Gupně v jižní části ložiska. Druhým okruhem je zelená trasa B, vedoucí zastavěnou plochou části Vršky. V délce 5,6 km, s převýšením 130 metrů, je o něco méně náročná. Zde se budete moci seznámit s hornictvím 16. až 19. století včetně objektů úpravy rud a důlního vodohospodářského systému.

TIP: Na letošní sezonu připravují prohlídky banského naučného chodníku přímo se skutečným horníkem.

Poznejte region ze sedla kola

Celá oblast leží v úpatí několika pohoří, což z ní činí ideální, jen mírně zvlněnou, lokalitu pro nadšené cyklisty. Protkaná cyklotrasami je především oblast Kľakovské doliny, která je historicky spjata s partyzánským odboje v období SNP. Pokud se vydáte k úpatí hory Vtáčnik, najdete zde dodnes stojící Partyzánskou chatu a hrob padlého partyzána. Další zajímavou cyklo lokalitou je Richňavská dolina. Při jízdě rozmanitým terénem, kolem mufloní obory, můžete obdivovat i zbytky vodní báňské nádrže a štoly Anna Božena v Rudnom nad Hronom. Coby kamenem dohodil je i nejdelší báňské štola na světě, 16 kilometrů dlouhá Dědičná štolu Josefa II ve Voznici.

Marketingová aktivita bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: