Nice Cote d´Azur jako centrum umění a architektury

Nice Cote d´Azur  jako centrum umění a architektury

Francouzské město Nice a jeho okolí milovala pro svěží a romantickou atmosféru řada světových malířů. Nahlédněte do jejich díla a navštivte některé z místních muzeí.

Unikátní světelné podmínky města a jeho úžasná geografická poloha přitahovala a inspirovala umělce od nepaměti a město Nice vyhledávají umělci doposud. Výhled z oken hotelu Regina maloval Henri Matiss, stojí zde také muzeum věnované Marcu Chagallovi a jeho uměleckého ztvárnění biblických příběhů a umělci školy Nice vytvořili velmi bohatý proud současného umění, který je k vidění v MAMAC – Muzeu moderního a současného umění. Nice je město umění, ve všech jeho podobách, od starověkého po ultramoderní, obrazové a hudební. Za pozornost stojí také místní architektura.

Muzea, která stojí za návštěvu

Muzeum Henri Matisse se nachází v Cimiez, jedné ze čtvrtí Nice, na ulici Avenue des Arènes de Cimiez. Obdivovat zde můžete jednu z nejrozsáhlejších světových sbírek tohoto umělce, která zahrnuje průřez jeho dílem od raných dob až po období závěrečné. Nachází se ve vile Villa des Arènes ze 17. století, nedaleko římské arény a městských lázní. Kromě kreseb, tisků, obrazů a fotografií zde můžete obdivovat také sochy, Henri Matissem ilustrované knihy a objekty z autorovy pozůstalosti, dokumenty i umělecká díla, která zdobila jeho domácnost.

Národní muzeum Marca Chagalla, jednoho z průkopníků moderny- kulturního hnutí společnosti západního světa, od konce 19. do poloviny 20. století., se také nachází v Cimiez na ulici Avenue du Docteur Ménard. Marc Chagall věnoval Francii v 60. a 70. letech 17 pláten, která představují jeho ztvárnění biblických příběhů. Tato sbírka je doplněna navíc 400 kresbami, vodomalbami a pastely. Celé muzeum je věnováno Chagallovu dílu, je plné barev, které malíř s oblibou používal. Autorem Chagallova muzea je architekt André Hermant. Celé muzeum se rozkládá na jednom podlaží a je zalito světlem. Po prohlídce si můžete odpočinout v parku s olivovníky, který se rozkládá okolo.

Muzeum moderního umění v Nice se nachází v centru města na ulici Promenade du Paillon, bylo otevřeno roku 1990 a navrženo Yvesem Bayardem jako mramorový a skleněný palác. Vnitřní zařízení navrhnul přední návrhář Jean-Michel Wilmott. V muzeu můžete obdivovat sbírky děl současných francouzských a mezinárodních umělců, například unikátní kolekci umění 50. a 60. let, zejména amerického a evropského pop-artu.

Art Deco

Nice Cote d´Azur nabízí mimořádnou architektonickou paletu s historií sahající až do 400 tisíc let před naším letopočtem. Z meziválečného období si Nice zachovalo neocenitelné dědictví šesti set budov postavených ve stylu Art Deco. Doba dvacátých let zanechala stopy ve všech uměleckých oborech: móda s elegancí Coco Chanel, nevázaný tanec Joséphine Baker, jazzová hudba a charleston, literatura v čele s Francisem Scottem Fitzgeraldem a jeho hrdinou Velkým Gatsbym a samozřejmě architektura ve stylu Art Deco. V architektonickém dědictví Nice je estetika, čisté a geometrické tvary, přímé linie a řízené křivky, květinové mozaikové motivy a kované železo na každém rohu ulice. Při procházkách po Promenade des Anglais, Quartier des Musiciens, Boulevard Victor Hugo, Rue de France, Boulevard Gambetta, Place Alexandre Médecin nebo Avenue Saint-Lambert se nezapomeňte dívat nahoru, na krásné zdobení a provedení jednotlivých budov. Za pozornost stojí kromě mnoha jiných především Palais de la Méditerranée a kostel Sv. Johanky z Arku.

Belle Époque

Architektura Nice byla formována také tzv. Belle Époque, označující období evropských dějin mezi lety 1890 a 1914. Hovoříme o období krásných a bezstarostných časů, do kterého spadá Titanic, Eiffelova věž či dílo Alfonse Muchy. V Nice můžeme z tohoto období obdivovat budovu Opery nebo Královnina paláce. Výjimečným místem, nacházejícím se v nejužší části poloostrova Saint Jean Cap Ferrat s výhledem na zátoky Villefranche a Beaulieu sur Mer je Villa Ephrussi de Rothschild. Tento honosný dům, z let 1905 až 1912 je postavenv srdci sedmi hektarového panství a je obklopen nádherným parkem složeným z devíti tematických zahrad. Ve vile bychom napočítali téměř pět tisíc výjimečných uměleckých děl.

Villa Ephrussi de Rothschild OTM NCA

Vila Kérylos a Renoirovo muzeum

Tato vila z počátku 20. století v kouzelném místě zálivu Baie des Fourmis je dokonalou reprodukcí starořeckého domu s mozaikami a koupelnami. Luxusní, krása a nádherný výhled na St. Jean Cap Ferrat. Vila postavená kolem venkovního nádvoří evokuje každodenní život Řeků helénistické éry se všemi moderními vymoženostmi. Fresky, nábytek i mozaiky byly vyhotoveny podle váz a archeologických pozůstatků.

Rekonstrukce Renoirova ateliéru v domě, kde malíř strávil poslední roky svého života. Rodinný dům Renoir je neo-provensálská budova, kterou navrhl architekt Jules Febvre v roce 1907 v olivovém háji a kde malíř žil až do své smrti v roce 1919. V roce 1960 se dům stal městským muzeem se čtrnácti původními obrazy a třiceti sochami, včetně verze Les Grandes Baigneuses. Panství se rozkládá na 2,5 hektarech a jeho součástí je i nádherná zahrada, ve které se můžeme procházet mezi olivovníky, pomeranči, citroníky a růžemi a která nabízí vynikající výhled na Haut-de-Cagnes.

Metropole Nice Côte d’Azur přináší naprosto jedinečné zážitky. Potkává se zde příjemná atmosféra přímořského městečka s dramatickými výhledy na hory. Milovníci sportů ocení lyžařská střediska, zázemí pro cyklisty nebo spoustu příležitostí k výpravám do hor. Na své si přijdou i milovníci gastronomie či poklidného výhledu na moře. Spoustu dalších informací naleznete na en.nicetourisme.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí