Severní Kypr vyniká čistou přírodou i nízkými cenami

Severní Kypr vyniká čistou přírodou i nízkými cenami

Severní Kypr je ve srovnání s jižní částí ostrova pořád ještě méně obvyklým turistickým cílem. Částečně je to dané menší velikostí, která je zhruba ekvivalentem Libereckého kraje. Cestovní ruch se také na severu politicky rozdělené země rozvíjel později. Stejně jako jih se přitom může pyšnit nejčistší vodou ve Středomoří, kvalitními hotelovými rezorty, unikátními památkami i krásnou, na mnoha místech ještě téměř nedotčenou přírodou. Zdejší rychle rostoucí ekoturismus zahrnuje mimo jiné možnosti pozorování ptactva či květin, cyklistiku i procházky divočinou.

Velkým plusem Severokyperské turecké republiky je velmi dlouhá sezóna. Na Severním Kypru, kam se s CK Blue Style dostanete z Prahy za cca 4 hodiny, trvá od začátku května do poloviny listopadu. Teplota moře ani v zimě neklesá výrazně pod dvacet stupňů a v létě zase tlumí vedro stabilní větřík.

Pro severní část ostrova je typická turecká kultura, obohacená o pozůstatky byzantské, řecké i benátské minulosti. Najdete tu hotelové resorty s upravenými, ale i s panenskými plážemi, v jejichž okolí narazíte na divoké oslíky, zlaté lány polí, rozkvetlé louky… Vynikající je místní kuchyně, která si bere to nejlepší z turecké, řecké, ale také třeba z britské tradice. Příjemným bonusem jsou pak ceny, které se blíží právě spíše Turecku než většině Evropy. Dobrý oběd v jednodušší restauraci pořídíte za ekvivalent stokoruny (nebo i za méně).

„Severní Kypr má nádherné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, což ocení jak rodiny s malými dětmi, tak naopak starší lidé. Zároveň je ale tato část Kypru přitažlivá i pro milovníky historie. Nachází se tu spousta unikátních památek z dob, kdy ostrov okupovali Benátčané či Osmané,“ upozorňuje obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Města a památky

Strávit dovolenou výhradně na pláži by byl v severokyperském případě menší kulturní hřích. Rozhodně byste měli do itineráře zařadit výpravu do Famagusty s jejími četnými svatostánky, klášterem sv. Barnabáše a s minulostí jednoho z nejbohatších měst světa… „Ve městě Famagusta najdete také křesťanské kláštery i katedrály přestavěné na mešity jako je například mešita Laly Mustafy Paši, což bývala kdysi katedrála svatého Mikuláše,“ dodává Lenka Pátek.

Součástí Famagusty je čtvrť Varosha – strašidelná postapokalyptická krása zakonzervovaná v čase. V roce 1974, kdy došlo i k rozdělení Kypru na řeckou a tureckou část, bylo toto luxusní městečko s výstavní pláží obsazeno tureckou armádou a uzavřeno veřejnosti na téměř půl století. V předchozí éře se ve Varoshe rekreovali mimo jiných Frank Sinatra, Marilyn Monroe nebo Elvis Presley. Několik kilometrů od Famagusty se pak nacházejí zajímavé pozůstatky antického města Salamis.

Famagusta, Severní Kypr, autor: Shutterstock
Famagusta, Severní Kypr, autor: Shutterstock

Hlavní město Kypru Nikósie je rozděleno Zelenou linií na řeckou a tureckou část, nazývanou Severní Nikósie nebo také Lefkósie, která je faktickou metropolí Severokyperské republiky. Město rozhodně stojí za návštěvu kvůli řadě muzeí či bývalému tureckému zájezdnímu hostinci Büyük Han, ale i velkému množství dobrých restaurací, zábavních podniků, obchodů a tradičních manufaktur zabývajících se výrobou a zpracováním textilu, kůže, keramiky a jiných produktů. Na prohlídku města se můžete vypravit i s CK Blue Style.

Nejširší nabídku průvodců a map Kypru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Nádherné letovisko Kyrenia (Girne) je centrem severokyperského turismu. Romantický přístav s křivolakými uličkami střeží prastarý hrad. Dále v horách nad městem se nacházejí zříceniny hradů sv. Hilariona a Buffavento s krásnými výhledy. Ten druhý jmenovaný, a dnes podstatně méně zachovalý, byl vystavěn na místě bývalé byzantské strážní věže. Od 15. století, poté co byl Kypr koupen Benátčany, chátrá. Sloužil jako vězení, v němž většina vězňů zemřela hlady.

Pobřeží nemá slabých míst

Kyrenia neboli Girne se rozprostírá 23 km severně od hlavního města. Právě v této oblasti je situovaná většina severokyperských hotelů. Zdejší pláže tvoří jemný písek a ani v hlavní sezóně nejsou přeplněné. Kyrenia je také obklopená nádhernou přírodou, vhodnou pro pěší i cyklistické výlety.

Kyrenia, pohled na hradby, Severní Kypr, autor: Shutterstock
Kyrenia, pohled na hradby, Severní Kypr, autor: Shutterstock

Poklidné letovisko Bafra, situované na výběžku Karpas, mnoho lidí označuje i díky dlouhé pláži s pozvolným vstupem do vody za nejkrásnější pobřežní oblast severního Kypru. Vybudováno bylo teprve před několika lety. Je moderní, luxusní a zaměřuje se zejména na náročnou klientelu. Návštěvníkům nabízí mimo jiné golfové hřiště.

Kde se ubytovat? Tipy CK Blue Style

Cestovní kancelář Blue Style v letošní sezóně nabízí zájezdy na Severní Kypr od 15 tisíc korun za osobu (za pětidenní pobyt). Samozřejmostí je možnost nákupu výletů do zmíněných měst a památek. Útočiště můžete najít například v:

Hotel Noah’s Ark Deluxe Hotel & Spa
Concorde Luxury Resort
Kaya Artemis

V nejsevernějším cípu ostrova (poloostrov Karpas) vás přivítá slavná Zlatá pláž (Golden Beach) s kilometry zlatého písku. Podle mnohých jde o nejkrásnější pláž na celém Kypru. Jednou z nejlepších veřejných pláží Severního Kypru je pak „želví pláž“ Alagadi, kde můžete v letní sezóně vidět líhnoucí se želvičky. Jemný tmavý písek láká k lenošení, v čisté a teplé vodě se při potápění můžete setkat s želvami. Nenajdete tu ale žádné zázemí. Nezapomeňte tedy na vodu a občerstvení.

Několik praktických rad

  • Pro vstup do země potřebujete cestovní pas (nestačí občanský průkaz jako v případě jižní části Kypru)
  • Oficiálním platidlem je turecká lira (podle současného kurzu 1 TL = 1 KČ)
  • Úředním jazykem je turečtina, v turistických oblastech se domluvíte anglicky
  • Elektrické zásuvky jsou „britského typu“, adaptéry jsou běžně k sehnání
  • Na silnicích se jezdí vlevo
  • Nudismus je zakázaný na celém ostrově

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí