Kalábrie: neposkvrněná nádhera ve „špičce boty“

Kalábrie: neposkvrněná nádhera ve „špičce boty“

Nejjižnější region pevninské Itálie není tak turisticky exponovaný jako třeba Toskánsko, Benátsko nebo riviéra kolem letoviska Amalfi. Přitom Kalábrie, špička pomyslné italské boty, nabízí návštěvníkům ideální podmínky.

Průmysl v této oblasti téměř chybí a zdejší pláže také proto patří mezi nejčistší v Evropě. Pobřeží i kopcovité vnitrozemí lemují malebná prastará městečka a vesnice, útesy, nekonečné olivové háje, zelené lesy, jezera a vodopády, louky, vinice a citrusové sady. Země velká jako dvě třetiny Moravy je z převážné většiny hornatá. Nejvyšší vrcholky Kalábrijských Apenin leží nad hranicí dvou kilometrů nadmořské výšky. Na pobřeží je zaručené teplé a pěkné počasí minimálně od dubna do října.

Břehy Kalábrie omývají vody dvou moří. Na západě Tyrhénského, na východě Jónského. Tyrhénské pobřeží je celkově turisticky vyhledávanější, což platí zejména o jižněji situovaném Pobřeží bohů (Costa degli dei), které skýtá dobré podmínky pro potápění – mimo jiné v jeskyních u ostrůvku Dino, který je pod ochranou UNESCO. Na severozápadě Kalábrie se pak nachází Riviera dei cedrata.

Nádherné je i kalábrijské vnitrozemí. Národní park Polino je největší v Itálii a na zdejších pastvinách můžete pozorovat i divoké koně. Rezervace Sila je zase ideální pro pěší turistiku i outdoorové sporty. Národní park a stejnojmenný horský masiv Aspromonte na jihu Kalábrie má z této trojice nejvíce subtropický charakter. Jónské pobřeží je pak příhodné pro surfování a pro „romantické“ povahy. Potkáte tam o poznání méně turistů a můžete obdivovat také četné pozůstatky starořecké civilizace, která v tomto regionu vzkvétala mezi 8. a 9. stoletím před naším letopočtem.

„Kalábrie je naprosto jedinečná i díky tomu, že si zachovala svůj panenský ráz. Kromě tradičních hotelových pláží totiž tady najdete i menší zátoky s průzračně čistou vodou, obklopené borovicemi, olivovníky a další zelení. Romantiky zase nadchnou městečka vystavěná na útesech, která shlíží na průzračnou vodní hladinu,“ upozorňuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, která už nabízí zájezdy do Kalábrie s přímým letem z Prahy od konce května příštího roku.

Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Tropea, Pizzo, Lipary

Pokud jde o města, v Kalábrii prakticky nemůžete „šlápnout vedle“, tedy vydat se někam, kde by to nebylo hezké. Za zastávku stojí největší město regionu Reggio di Calabria, na prvním místě ale nejspíš Tropea, přezdívaná „perla Tyrhénského moře“. Vedle samotného historického centra v čele s unikátním kostelem Santa Maria dell’Isola je úchvatná rozlehlá pláž pod městem, které bylo postavené na skále. V Pizzu ochutnejte zdejší rybí speciality i zmrzlinový dezert Tartufo, jehož chuť připomíná lanýže. A nevynechejte kostel Piedigrotta, který vytesali do skály námořníci jako vyjádření vděku za jejich záchranu. V okolí letoviska a stejnojmenného mysu Capo Vaticano se známým majákem si zase můžete najít svou vlastní „soukromou“ plážičku, schovanou mezi útesy.

Tip na hotel: Hotel Club Magic Life Calabria

Tipy na pláže: Tropea, Pizzo Calabro, Caminia, Diamante, Praia a Mare (ostrov Dino), Capo Rizzuto, Scilla, Praia I Focu, Baia di Riaci

Tipy na potápěčské lokality: v blízkosti letovisek Tropea a Capo Vaticano, Paradiso del Subse („malý Karibik“), ostrov Dino

Kalábrie. Foto: CK Blue Style

CK Blue Style má v nabídce organizovaný výlet, který zahrnuje trojici zmiňovaných letovisek – Capo Vaticano, Tropea, Pizzo. „Navštívíte historický statek Delizie Vaticane di Tropea s ochutnávkou typických kalábrijských produktů (med, smetana, výrobky z proslulé červené cibule apod.). Následuje odjezd do města Tropea, které poskytuje nádherné výhledy na tyrhénské pobřeží a zároveň patří k nejmalebnějším kalábrijským městům. Staré město je vybudováno na skalnatých útesech, pod kterými se rozkládají krásné písčité pláže,“ láká na výjezd CK Blue Style

Objednat si můžete také celodenní výpravu lodí na tři ostrovy Liparského souostroví (Stromboli, Lipari, Vulcano). Zvolit ale můžete i samotné Stromboli, kam trvá cesta přes hodinu a při západu slunce se tam dají sledovat erupce stále aktivní sopky. Na vlastní pěst se můžete „na skok“ vydat rovněž na Sicílii. Cesta trajektem tam nezabere ani půlhodinu.

Italové mají pověst příjemných lidí, kteří si umějí užívat života. O poklidné Kalábrii to platí dvojnásob. Místní kuchyně nabízí kromě klasických italských specialit lokální pokrmy, které jsou poznamenané i dávnými řeckými vlivy. Proto v Kalábrii narazíte v neobvykle velké míře například na porůznu upravovaný lilek nebo dezerty s mandlemi a medem. „Pro všechny milovníky pizzy mám pak jedno dietní tajemství, které mi sdělila rodilá, nádherná Italka přímo na večeři. Pizzu nekombinujte s pivem, ale pouze s vínem, pak nepřiberete,“ dodává s úsměvem obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Kalábrijské speciality:

  • polévka acquacotta
  • pikantní salám nduja – roztíratelná kořeněná klobása obsahující specifickou směs místních pálivých chilli papriček. Nduja se obvykle podává na čerstvém křupavém chlebu nebo s čerstvými těstovinami.
  • zmrzlinový dezert tartufo, což je zmrzlinová koule plněná likérem nebo ovocem, která je navíc obalená v kokosu nebo oříšcích. Je specialitou oblíbeného letoviska Pizzo.
  • marmeláda z červené cibule cipolla rossa di Tropea
  • víno (pro Kalábrii typické Cirò)

O CK Blue Style

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. V ČR působíme od roku 1997 a jsme velká rodinná firma s téměř třemi sty zaměstnanci a více než 65 pobočkami po celé republice. V roce 2023 jsme obdrželi prestižní ocenění Czech Best Managed Companies od auditorské společnosti Deloitte a patříme tak mezi 29 nejlépe řízených firem v ČR. Naší silnou stránkou jsou dlouholeté zkušenosti, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Nabízíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: