Kréta: Od plážové idylky po vysokohorské túry

Kréta: Od plážové idylky po vysokohorské túry

Kréta je v poslední době mezi českými cestovateli v kurzu. Kolébka prastaré minojské civilizace je rájem jak pro zvídavé jedince hledící do minulosti, tak pro milovníky dlouhých čistých pláží i vyznavače pěší turistiky. Ti si mohou vybrat z nepřeberného množství túr vedoucích na krétské vrcholy (zasněžené někdy až do května), podél mořských útesů a zátok nebo zdejšími proslavenými soutěskami.

Kréta je největším ze všech řeckých ostrovů. Její půvab je však ještě větší než rozloha! Fascinující přírodní krásy se zde setkávají s bohatou kulturou a světoznámou gastronomií. Krétské pláže jsou často obklopeny bohatou přírodou. Pláž Balos, Vai či Elafonisi patří mezi nejkrásnější. Kréta je zároveň pátý největší ostrov ve Středozemním moři. Jeho rozloha činí více než osm tisíc kilometrů čtverečních. Je také vzhledem k jižní poloze nejteplejším řeckým ostrovem. V moři se tam dá bez problémů koupat již od poloviny května až do konce října. 

Mýtický ostrov s mnoha starověkými rozvalinami, středověkými kostelíky i stopami benátské architektury je jednou z nejoblíbenějších řeckých destinací. Za nespočetné historické památky jmenujme archeologické muzeum či palác Knossos v metropoli Heraklionu. Za návštěvu určitě stojí i ostrůvek Spinalonga s jeho okouzlující přírodní krajinou, nemluvě o městě Chania, jež je centrem stejnojmenné oblasti s nesmírně rozmanitou přírodou. Kréta má necelého tři čtvrtě milionu obyvatel a je administrativně rozdělená do 4 prefektur: Heraklion, Chania, Rethymno a Lassithi.

„Severovýchodní část Kréty je vyhlášená rozmanitostí přírody, krásnými plážemi i řadou prázdninových letovisek. V okolí hlavního města – Heraklionu najdete nejen palác Knossos, ale i akvaparky, bary či noční kluby. Pro západní část ostrova jsou zase typická přímořská městečka a krásné hory,“ popisuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, jež má v nabídce velký výběr zájezdů na Krétu i s poznávacími výlety.

Nejširší nabídku průvodců a map Řecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Tipy na výlety

  • palác Knóssos – Sídlo krále Minoa vzniklo v roce 1 700 př. n. l. v malebném údolí pouhých 5 km od města Heraklion. Součástí prohlídky je procházka úzkými chodbami labyrintu, kde se podle starověkých mýtů procházel strašlivý Minotaurus.
  • ostrov Spinalonga – Na výletě s Blue Style cestou do přístavu Elounda pojedete okolo starých větrných mlýnů až do údolí obklopeného horami. V rámci příjemné plavby vás loď zaveze na přilehlý ostrůvek Spinalonga se stejnojmennou benátskou pevností ze 16. století. Ta dominuje celému ostrovu a zabírá téměř celou jeho plochu.
  • Santorini – Magický ostrov je jeden z nejmalebnějších ve Středozemním moři a jeho divoká krása nemůže být srovnávána s žádným jiným řeckým ostrovem. Plavba z přístavu v Heraklionu sem trvá cca 2 hodiny rychlou lodí. Řada jiných návštěvnicky atraktivních ostrůvků je nicméně Krétě na dohled.
  • soutěska Samaria – Podél severního pobřeží Chanie dojedete přes Bílé hory do vesničky Omalos – výchozího bodu osmnáctikilometrové túry soutěskou Samaria. Po cca šestihodinovém pochodu dorazíte tímto rozmanitým terénem do malebné rybářské osady Agia Roumeli, kde budete mít dostatek času na občerstvení i relaxaci v průzračném Libyjském moři.

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí