Určitě jste o ní už někdy slyšeli, pho (viet. phở) je kulinářský fenomén posledních let, který konečně zavítal i do České republiky. Někteří tvrdí, že jsou na ní závislí. Jiní si myslí, že závislost způsobuje glutamát sodný, který je ve vietnamských bistrech nucenou přísadou.
O čínských tržištích se toho v souvislosti s aktuálním problémem s koronavirem mnoho namluvilo. Podívejte se ale, jak tato unikátní tržiště plná různých barev, tvorů i chutí vlastně vypadají ve skutečnosti.
Země slonů, orchidejí a svobody! Cestovatelské kino přiblíží v pondělí 13. ledna od 20:30 v pražském Kině Lucerna tropické království, ve kterém není nouze o zážitky.
Maledivy, ostrovní republika rozkládající se na 29 atolech čítajících téměř 1 200 ostrovů. Malých písečných výběžků vyčnívajících nad hladinu Indického oceánu, kdysi uprostřed mezi Afrikou a Asii. Tato zeměpisná poloha je odjakživa předurčovala ke směsici národů, které se procházely po zdejším písku, směsce náboženství, které tyto národy vyznávaly, ale i chutě kuchyní od všech národů, které zde kdy vařily.
Vietnam je proslulý svou výtečnou kuchyní a je doslova rájem pro gurmány. Kromě toho, že umí připravit rýži, nudle, maso i zeleninu na milion (výtečných) způsobů, vám naservírují také pro Evropana opravdu nečekané pokrmy.
Udělejte si doma netradiční přílohu. Roti má podobu placky a je konzumován podobně jako náš běžný chléb. Můžete si jej dát ke snídani s medem a čajem, s medovým chutney nebo i jako přílohu k polévce či masu. Dostali jste chuť?
Už je tomu (naštěstí) dávno, co jsem si myslela, že kari je jen ten žlutý prášek, který je nejspíš umletý z něčeho ze stromu, který se jmenuje kari.
Saláty jsou do letních veder ideální a to ať již jako příloha nebo jako hlavní jídlo. Pojďme se mrknout pod kulinářskou salátovou „pokličku“ třech asijských zemí.
Ekvádor je zemí malou v porovnání s ostatními latinskoamerickými sousedy, ale na druhou stranu je velice bohatý na rozmanité ekosystémy, tedy i na možnosti obstarání potravin.
Navštívit oblast plnou svěže zelených keříků čajovníků patří mezi sny nejednoho milovníka tohoto nápoje. Čaji se daří v kopcích třeba na Srí Lance nebo v indickém Darjeelingu. po přečtení tohoto článku, konečně pochopíte rozdíly ve zpracování.
Zajímá vás, co je to kottu? Kde ochutnat mořské plody? Jaké pivo se tu točí? Co všechno na ostrově potěší vaše chuťové pohárky? Pojďte s námi prozkoumat srílanskou kuchyni zblízka.
„Pečivo“ se jí snad všude na světě. Někde má formu, chleba a rohlíků, jinde zase rozdílných placek a bochánků. V Indii mají placek požehnaně a jedí se prakticky ke všem jídlům.
Projdete se jakoukoliv ulici ve Vietnamu nebo zavítejte do jakéhokoliv většího města ve Vietnamu a za krátko si uvědomíte, že jste v zemi, která je šílená po kávě!
Když si vzpomenu na dva roky cestování po Africe, vybaví se mi hlad a žízeň. Většina území subsaharské Afriky je pro gurmána stezkou odvahy. Někdy není co jíst, jindy to nemá žádnou chuť a odporně to páchne nebo je to polosyrové maso neznámého původu, ze kterého lze snadno chytit nebezpečnou chorobu.
Většina cest do zahraničí sleduje návštěvu památky vybrané z plakátu cestovní kanceláře nebo inspirované v dětství přečtenou knížkou o velikém dobrodružství. Dobrodružství se však skrývá i v něčem úplně jiném, než by Vás napadlo. A to na talíři!