Jak a kde si nejlépe užít všechny chutě Vietnamu, ráje pouličního jídla

Jak a kde si nejlépe užít všechny chutě Vietnamu, ráje pouličního jídla

Za vším hledej koriandr. I tak by se dala popsat vietnamská kuchyně. Možná si myslíte, že ji díky mnoha bistrům a restauracím, kterých v posledních letech v České republice vyrostlo jak hub po dešti, znáte velmi dobře, ale ve Vietnamu toho můžete ochutnat mnohem více. Nahlédněme společně pod pokličku pravých vietnamských hrnců a pánví!

Vietnam, jehož tvar na mapě připomíná písmenko S, rozlohou nepatří mezi největší asijské země. Přesto byste po zemi cestovali z jednoho konce na druhý velmi dlouho. Mezi bývalým hlavním městem, „francouzským“ Saigonem a současným hlavním městem Hanojí totiž leží 1750 km. Po cestě z jihu na sever si všimnete, že se gastronomie liší region od regionu. Nabídka pokrmů je nepřeberná a ty největší delikatesy neochutnáte v restauracích označených michelinskou hvězdou, ale doslova za pár korun na ulici, na malých plastových židličkách u pouličních stánků s jídlem.

Vietnam – země polévek

Vietnamci milují polévky. Jistě všichni znáte hvězdu této kategorie, která se dostala i k nám – polévku phở. Klasická varianta je s hovězím masem – phở bò, můžete si objednat i kuřecí – phở gà. Zajímavostí je, že tento hutný vývar s vařeným masem, rýžovými nudlemi a spoustou bylinek Vietnamci často snídají (nicméně v Hanoji, kde polévka původně začátkem 20. století vznikla, si ji můžete objednat po celý den). Méně známá, ale stejně chutná varianta klasické phở je polévka z centrálního Vietnamu, konkrétně z císařského města Hue – Bún bò Huế. Liší se chutí, která je sladkokyselá a lehce pikantní. Dominantní bylinkou není koriandr, ale citronová tráva a nudle jsou silnější.

Bagety Madam Khahn

Společně s polévkou phở, která se stala světoznámou poté, co se dostala do Evropy, Spojených států a Austrálie s uprchlíky před Vietnamskou válkou, je jedním z nejvíce exportovaných pokrmů bageta bánh mì. Pochází z jihu, kde se za dob francouzské koloniální vlády pekly klasické bíle bagety, tak jak je známe i u nás. Nicméně dnes jsou bánh mì rozšířené po celém Vietnamu, kde na ulicích můžete potkat nezaměnitelné stánky na kolečkách, ve kterých vám bagetu připraví, nůžkami rozpůlí na dva kusy a zabalí do starých novin, které zavážou gumičkou.

Objednat si ve Vietnamu bez znalosti vietnamštiny bánh mì je vždycky dobrodružství, protože nikdy nevíte, jaká bude náplň – skoro vždy je bageta namazaná vietnamskou paštikou a najdete v ní nakládanou ředkev, mrkev, čerstvou okurku a koriandr, ale tím podobnost končí – někdy ji dostanete s grilovaným vepřovým masem, jindy s dlouho taženým hovězím, někdy s tofu, jindy s šunkou. Variant je nespočetně. Pokud zavítáte do městečka Hoi An ve středním Vietnamu, nesmíte minout stánek staré vietnamské babičky s uvázaným šátkem, Madam Khahn. Tam jsem jedla ty nejlepší bagety a na Madam Khahn dodnes s láskou vzpomínám. Její stánek, označený jako Bahn Mi Queen, naleznete na ulici Tran Cao Van 115.

Nejširší nabídku průvodců a map Vietnamu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

„Benátky Vietnamu“ na talíři

V městečku Hoi An si nepochutnáte jen na skvělých bagetách. Toto malebné přístavní město středního Vietnamu, někdy označované jako “Benátky Vietnamu”, je známé svou fantastickou kuchyní a vyhlášené místními kurzy vaření. Pokud sem budete mít cestu, nesmíte zapomenout ochutnat některé z místních specialit: vynikající nudle s vepřovým masem Cao lầu, o kterých se říká, že se mohou vařit jen s vodou z hoianských studní nebo výborné wontonské knedlíčky Hoành thánh chiên. Kromě skvělého pouličního jídle naleznete u Hoi An i spoustu špičkových restaurací, které stojí za návštěvu i přes to, že budete muset sáhnout trošku hlouběji do kapsy.

Bia hơi , nejlepší pivo v Asii

A co pití? Ve Vietnamu žízní neumřete – i když se tu v České republice pyšníme levným pivem, ve Vietnamu nás velmi snadno trumfnou. Stačí si v jakékoliv hospůdce objednat Bia hơi (bia pochází z francouzského bière, pivo), zaplatit v přepočtu asi 8 korun a dostanete kelímek piva, často servírovaný s ledem, které se vaří denně čerstvé v mnoha místních minipivovarech. Toto pivo je rozšířené hlavně na severu v Hanoji, na jihu země vám budou muset stačit plechovky nebo láhve místních či importovaných značek. Ochutnejte místní značky 333, Saigon Green / Red / Special nebo lahvové Bia Hanoi.

Je libo kávu?

Mezi tradiční nápoje patří i místní káva cà phê đá, která se nechává překapávat ve speciálním filtru přímo do jednotlivých hrnků a pije se buď horká, nebo studená se spoustou ledu. Přídává se do ní kondenzované mléko, takže nápoj je velmi sladký.

Nejlahodnější smradlavé ovoce – durian

Opravdovou lahůdkou jsou sinh tố – smoothie a džusy z čerstvého tropického ovoce, které vám připraví v mnoha stáncích zejména na jihu Vietnamu. V Saigonu si nenechte ujít stánek anglicky nazvaný Five boy number one na ulici Bui Vien 84 v Distriktu 1, kde si za zhruba 40 korun dopřejete půllitrovou vitamínovou bombu z libovolné kombinace ovoce. Rozhodně vyzkoušejte kombinaci z durianu – nechvalně známeho smradlavého ovoce, se kterým nikde v Asii nemůžete cestovat veřejnou dopravou. Výrazně zapáchá slupka, proto se nenechte odradit, dužina ovoce je lahodná a voňavá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí