V našem zrychleným světě připravit kuskus tak, jak jej připravují na severu Afriky, je téměř nemožné. Příprava poctivého kuskusu je totiž zábava na několik hodin. V Maroku je kuskus sváteční jídlo, podává se v pátek a sejde se u něj celá rodina. Připravují ho téměř celé páteční dopoledne.
Bia hoi, nebo‐li čerstvé pivo, je hanojskou legendou a jedním ze symbolů Vietnamu. Ceny, za které se prodává, z něj dělají jedno z nejlevnějších piv na světě a ne na úkor kvality. Posuďte sami, kde na světě pořídíte točené pivo v přepočtu za něco přes 6 Kč!
Kávu jsme si ve Vietnamu zamilovali. Ale musím přiznat, že to nebyla láska na první pohled. Chvíli nám trvalo, než jsme si kávu začali opravdu vychutnávat.
Malajsie je rájem pro milovníky asijského jídla. Chutě a vůně jihovýchodní Asie jsou tu soustředěny na jednom místě. Pojďte se nechat nalákat na pět vyhlášených dobrot – sladké palačinky, národní jídlo nasi lemak nebo chléb roti jala.
Balijská kuchyně není špatná. Na tom jsme se shodli všichni. Ale… není tak rafinovaná, jako je například sousední thajská. My sami jsme poznali jen kuchyni východního Bali, možná je to v jiných oblastech jiné. V regionu platí tradiční způsob stravování – jíme naše, sezónní potraviny. Především. Tudíž plody sladko-kyselého salaku se jí v době, když dozrávají v okolních kopcích. Ovoce, jako je třeba dragon fruit, dostanete v Denpasaru, ale tady si na něj můžete zajít chuť.
Muslimové mají oficiálně alkohol zakázaný, nejspíš právě proto svůj čaj, marocký nejrozšířenější nápoj, nazývají s úsměvem marocká whisky. Marocký čaj je však mnohem víc, než jen nápoj. Je symbolem pohostinnosti, tradic a kultury v Maroku. Pojďte se o něm nejen dozvědět více, ale i naučit se jeho přípravě.
Švédové jsou od malička vedeni ke zdravému životnímu stylu. Z důvodu zvýšení onemocnění související právě se životním stylem, jako jsou obezita, diabetes typu 2 nebo kardiovaskulární onemocnění jsou i učební pomůcky navrženy tak, aby zvyšovaly povědomí o zdravé výživě už od mladého věku. Snad nenajdete Švéda, který by neměl v paměti zarytý obrázek s tzv. Tallriksmodellen (model talíře), který ukazuje podíl zeleniny, sacharidů a bílkovin, který by měl obsahovat každý vyvážený oběd, či večeře.
Když se někoho zeptáte, jak se mu líbilo v dané zemi, v kolika případech z dotyčného vypadne odpověď: „…. a to jíííídlo!!!!“? Je jasné, že na to „jíííídlo“ nezašel do Mekáče. Ty nejlepší místní dobroty obvykle totiž najdete na ulici. Pokud se pouličnímu občerstvení, tzv. street food, raději vyhýbáte, zde je 10 důvodů, proč je to škoda.
„Odpoledne zajedeme do mé vesnice, nechali jsme pro tebe porazit kozu a potom si dáme kávu.“ Tato věta, pronesená šejkem Fadat Khadamem, vůdcem jednoho z místních arabských kmenů, mi v té chvíli zněla jako rajská hudba.
Máta, citron a petrželová nať… netradiční chutě, které vás v taboulehu dostanou svou svěžestí a neotřelou chutí. Dopřejte svých chuťovým pohárkům trošku té exotiky a zkuste si připravit tabouleh, jednoduchý arabský sálat, pod taktovkou šéfkuchaře Milana Václavíka i třeba sami doma.
Milan Václavík pracuje jako šéfkuchař brněnské restaurace Klub cestovatelů, která se specializuje na libanonskou kuchyni. Posledních pár let se však aktivně věnuje propagaci hmyzu jako potraviny. V rozhovoru prozradil, které země patří mezi hmyzí velmoci i kde si hmyz na vaření obstarat.
Maroko je plné exotických vůní a chutí. Tajin, kuskus i harrira jsou pro Maroko stejně typické, jako velbloudi či písečné duny a určitě byste je při svých cestách do této oblasti neměli vynechat.
V Gruzii se nejen dobře cestuje a poznává, ale i dobře jí a pije. Jídlo je pro Gruzíni velmi důležitou součástí života, velice hrdí jsou i na své víno. A protože jde o národ pohostinný a k cizincům vesměs přátelský, jistě neuniknete občasnému pozvání na oběd či večeři.
Nebudeme si nic nalhávat, člověk cestuje nejen za kulturou, přírodou a lidmi, ale hlavně taky za exotickými chutěmi a cizokrajným jídlem. To vás většinou překvapí všude. A ty nejkrásnější zážitky jsou určitě z pouličních občerstvení!