Za kvalitním vínem se můžete vydat třeba i do málo známých bavorských Franků

Za kvalitním vínem se můžete vydat třeba i do málo známých bavorských Franků

Když se řekne Bavorsko, jako první se vám zřejmě vybaví tupláky piva, klobásky a Oktoberfest. To je ale jen jedna z mnoha tváří těchto tradičně odlišných končin Německa.

Bavorsko je živým důkazem toho, že vedle sebe mohou v harmonii žít dva odlišné světy – jeden se točí kolem piva, ten druhý kolem vína. Pojďme se o tom přesvědčit do malebných Franků, kde se mírné svahy nad meandry Mohanu i historickými městy zelenají vinicemi.

Blízký region, kde je stále co objevovat

Franky, tak se jmenuje historické území rozprostírající se v povodí řeky Mohanu. Tvoří ho pomyslný trojúhelník sahající od Ašského výběžku na západ k hranicím Bavorska s Hesenskem a Bádenskem-Württemberskem a na jih téměř až k toku Dunaje. Najdeme tu historická města jako Norimberk, Bamberk, Bayreuth, Würzburg či Coburg.

Franky však neoplývají jen bohatou historií, ale také přírodními bohatstvími. Ačkoli tedy můžete mít pocit, že region dobře znáte, protože jste jím již několikrát projížděli nebo navštívili jeho města, nenechte se mýlit. Stále je zde co objevovat a zdejší příroda a její plody obzvláště jsou toho důkazem.

Vinařská oblast s tradicí

Na kopcích a stráních sklánějících se nad vodami Mohanu i nad samotnými městy se mimořádně daří vinné révě, a to již od 8. století. V té době to byla nejrozsáhlejší vinařská oblast Svaté říše římské na sever od Alp. Bylo by chybou při návštěvě tohoto cípu Bavorska neochutnat takzvané „Frankenwein“. Vína z Franků si v dnešní době získávají stále větší uznání, a to zejména díky důrazu na kvalitu, mladým ambiciózním vinařům a modernímu přístupu.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Tradiční Silvaner soupeří s oblíbeným Müller-Thurgau

Ve zvlněné krajině povodí Mohanu se nejlépe daří bílé vinné révě. Tradiční odrůdou je Silvaner, který se zde dle dobových záznamů pěstuje již od roku 1659. Co do procentního zastoupení ho ale mírně předčí Müller-Thurgau. Červené odrůdy rostou zhruba na pětině plochy vinic. Pro zdejší vína je typická zemitost způsobená vysokým obsahem minerálních látek v půdě, doplněná nezaměnitelnou kořenitostí. Vína z Franků jsou velmi suchá, nanejvýš se čtyřmi gramy zbytkového cukru na litr. Velké oblibě se těší vína s přívlastkem Spätlese, čili pozdní sběr.

Víno z Franků se pozná podle láhve

Chuť však není to jediné, co činí vína z Franků nezaměnitelná s ostatními. Ve vinotéce je obvykle poznáte na první pohled, a to díky plochým baňatým láhvím, jimž se říká Bocksbeutel. Ta nejlepší vína se potom ukrývají v láhvích z tmavého skla. Ptáte se, proč právě tento tvar? Nejsou za tím estetické důvody, nýbrž snaha ochránit místní vinaře před podvody a falšováním, k nimž docházelo před rokem 1728, kdy byly tyto láhve zavedeny jako znak původu. Na to se lze spolehnout i dnes.

Co je dobré vědět před ochutnávkou a nákupem

Než se rozhodnete pořídit si některá vína domů, měli byste se seznámit se zdejším systémem značení kvality. Existují tři kategorie, z nichž každá představuje trochu jiné chutě. Například od kategorie „Neues Franken“ můžete čekat spíše lehčí vína s ovocnými tóny. Mezi víny z kategorie „Klassisches Franken“ se najdou spíše výraznější, vhodná k různým druhům pokrmů. Na špičce pomyslné pyramidy je pak kategorie „Das große Franken“ se suchými a zemitými víny té nejvyšší kvality.

Prostor pro moderní architekturu

Vinaři mají ve Francích ke svému řemeslu velmi moderní přístup, což se projevuje už na první pohled. Mnoha vinicím zde totiž dominují architektonicky zajímavé stavby včetně moderně řešených sklepů. I to je jeden ze způsobů, jak nalákat kolemjdoucí na skvělá vína ukrytá uvnitř. To se týká i mnoha vinoték, jimž dominuje luxusní minimalistický design.

Na dvou kolech mezi vinicemi

Na co se ještě můžete ve Francích těšit? Samozřejmě na vinařskou cykloturistiku. Pro tu jsou zde ty nejlepší předpoklady. Potvrzují to i prémiové cyklostezky oceněné Německým klubem cykloturistiky (ADFC), hustá síť půjčoven a dobíjecích stanic pro elektrokola i více než 400 poskytovatelů ubytování typu Bett & Bike s veškerými myslitelnými službami pro cyklisty. Z nabídky si jistě vybere každý, ať už rekreační cyklista, co dává přednost údolním rovinatým stezkám podél řek, nebo zdatnější jedinci vyhledávající adrenalin v lesích a kopcích.

Objevte i další německé vinařské oblasti na www.germany.travel/german-wines.

Více o tom, jak chutná Německo, se dozvíte na www.germany.travel/culinary-germany

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí