Tunisko je po těžkých letech znovu magnetem

Tunisko je po těžkých letech znovu magnetem

Tunisku, jehož ekonomika značně spoléhá na turismus, se zase blýská na dobré časy. Po ojedinělém tragickém útoku v roce 2015 a dramatickém propadu návštěvnosti během tří „covidových“ sezón (nejvýrazněji v roce 2021) je dnes tato severoafrická země opět synonymem bezpečné, cenově dostupné a blízké exotiky (pouhé dvě a půl hodiny letu z Prahy) s přívětivými obyvateli, skvělým jídlem a spoustou zajímavých míst.

Pás nejvytíženějších přímořských letovisek pevninského Tuniska se line od centra keramiky a dalších uměleckých řemesel Nabeulu na severu Hammametského zálivu po historická města Sousse a Monastir na jihu. Do tohoto turistického epicentra severoafrické země se z Česka dostanete za pár hodin přes letiště Tunis-Kartágo, Monastir nebo nejmodernější Enfidhu. Riviéra v severní části Tuniska je také ideální základnou pro výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí.

„Nejznámějším tuniským letoviskem je Hammamet. Najdete tady spoustu krásných hotelů, jejichž pláže jsou orientované na jih a moře je zde tedy poměrně teplé. Populární je také Sousse, kde najdete nejen krásné hotelové rezorty, ale také medinu neboli staré město. Medina v Sousse je snad nejznámější a největší v celém Tunisku,“ upozorňuje Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, jež má ve svém portfoliu desítky hotelů jak na tuniské pevnině, tak i na ostrově Djerba, a od května vypravuje do každé z těchto dvou destinací tři letadla týdně, od června pak jedno letadlo denně.

Nejširší nabídku průvodců a map Tuniska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kartágo, Sidi Bou Said, Tunis

Celodenní výprava do tuniské metropole a jejího historií prodchnutého okolí patří z pohledu hosta hlavních hotelových rezortů mezi snadnější cíle. Fakultativní výlet, který nabízí svým hostům CK Blue Style, začíná na pahorku Byrsa, kde bylo založeno původní fénické město Kartágo královnou Elissou. Poté se pokračuje do světoznámého historického Kartága, znovuzaloženého římským císařem Juliem Caesarem. Nechybí prohlídka Antoniových lázní, které patří k nejzachovalejší části římského Kartága.

Následuje prohlídka nezapomenutelného „modro-bílého městečka“ Sidi Bou Said, které láká umělce z Tuniska, Francie i odjinud. Za poplatek cca 3 TND je tam možnost navštívit soukromé muzeum Dar Annabi, což je kompletně zachovaný arabský palác se všemi pokoji, ukázkou svatebních šatů z různých oblastí Tuniska a s krásným výhledem ze střešní terasy na záliv a hlavní město, do něhož se následně účastníci výletu přemisťují.

„Sidi Bou Said je městečkem plným malých bílých domků s modrými dveřmi, okenicemi, ploty nebo zábradlími. Určitě tu zavítejte do některé z kaváren nebo na místní trh. Městečko je natolik půvabné a unikátní, že je zapsané na seznamu památek světového dědictví UNESCO a známé se stalo také zásluhou filmu Angelika a sultán, který se na tomto místě natáčel,“ připomíná Lenka Pátek.

Sidi Bou Said, Tunisko, autor: Shutterstock
Sidi Bou Said, Tunisko, autor: Shutterstock

Pevnosti, mešity i rozmanitá příroda

Kromě zmíněných měst Sousse nebo Monastir (s velkolepým mauzoleem prvního tuniského prezidenta Habíba Burgiby) stojí nepochybně za návštěvu také ve vnitrozemí ležící Kairouan a o něco více na jih situovaný El Jem. Tyto cíle jsou také součástí výletu CK Blue Style. Začíná prohlídkou kolosea El Jem, které bylo v římské době třetím největším na světě. Eukalypty lemovaná silnice vás dovede dále do Kairouanu, čtvrtého v řadě svatých měst muslimů, po Mekce, Medině a Jeruzalému.

Za hradbami mediny, která byla kdysi „předvojem” islámu v jeho tažení dále do Afriky, se nalézá „Mešita lazebníka”, vyzdobená barevnou uměleckou fajánsí. Dodnes se tam dělají chlapecké obřízky. Architektura mešity je velkolepá svou jednoduchostí i jednotností a patří k nejkrásnějším islámským stavbám vůbec. Mešitu obklopují trhy (souky), kde typickou atmosféru podtrhují manufaktury na výrobu koberců.

Tipy na hotely v Hammametském zálivu

Monarque Club Rivagevhodný pro rodiny s dětmi díky pozvolnému vstupu do moře

Azizapouze pro starší 16 let

Pro běžného návštěvníka možná nečekané Tunisko pak můžete zažít na úplném severu země, kam už cesta zabere o něco více času. Relativně dobře dostupné je prastaré přístavní město Bizerte, které se nachází na nejsevernějším cípu Afriky. Kromě malebného přístavu se odtud lze vydat do nedalekého národního parku Iškel se stejnojmenným jezerem, na jehož bažinatých březích odpočívají hejna tažných ptáků.

Náročnější cestování představuje Tabarka u hranic s Alžírskem. Město má silný genius loci díky historickému otisku mnoha civilizací a kultur, které tudy procházely. Tabarka je navíc obklopená hustými lesy a zdejší moře skrývá něco, co je v Tunisku unikátem – korálové útesy.

Z pevninských letovisek se samozřejmě lze vydat i na několikadenní výlet na Saharu. Tenhle zážitek už je pro trpělivější povahy, nicméně o dlouhou cestu přes vyprahlé vnitrozemí může být silnější. Strategicky výhodnějším východiskem je pro tyto účely druhé dovolenkové centrum Tuniska – ostrov Djerba.

Sahara, jižní Tunisko, autor: Shutterstock
Sahara, jižní Tunisko, autor: Shutterstock

Co v Tunisku nezapomenout ochutnat a případně si odvézt domů?

  • datle
  • kuskus
  • harissa
  • makroudh (tradiční tuniská cukrovinka)
  • mátový čaj
  • víno
  • olivový olej
  • boukha (z fíků)
  • thibarine (likér z datlí)

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí