FOTOREPORTÁŽ: Namibie, země unikátních fotek

FOTOREPORTÁŽ: Namibie, země unikátních fotek

Své jméno jí dala nejstarší poušť světa Namib, jež zabírá podstatnou část země. Namibie ležící na západním pobřeží jižní Afriky se pyšní fotogenickými scenériemi, obrovským množstvím divokých zvířat a zajímavými domorodými bantuskými etniky Himbů nebo Hererů.

Dobrou zprávou je, že Namibie je bezpečnou zemí se stabilní vládou a relativním pořádkem. Asi pozůstatek německé koloniální správy. S plochou o velikosti téměř milionu kilometrů čtverečních a dvěma miliony obyvateli je nejméně zalidněnou zemí Afriky. To dává velký prostor k objevování.

Oryx na písečných dunách pouště Namib. Autor: Václav Šilha

Oryx na písečných dunách pouště Namib. Tato antilopa je jedním z mála velkých zvířat, která dokáží v nehostinných podmínkách přežít. Hojněji je ale potkáte v NP Etosha.

Nosorožec černý u napajedla při západu slunce v národním parku Etosha. Autor: Václav Šilha

Nosorožec černý u napajedla při západu slunce v národním parku Etosha v severní Namibii.

Etosha znamená v jazyce Sanů „Velké bílé místo“. Kdysi tu bylo jezero, jehož jílovité dno pokrývá třpytivě bílý písek. Zbylou část parku tvoří travnaté pláně, dolomitové skály, křoviska, lesy a několik menších pánví sezónně naplněných vodou. Nejlepší dobou návštěvy je období sucha od června do října, kdy centrální solná pánev vysychá a zvěř přichází blíže k napajedlům.

Himbská žena v oblasti Himbaland. Autor: Václav Šilha

Himbská žena v oblasti Himbaland, kde žije tento domorodý kmen čítající asi 50 000 lidí již po mnoho generací. Chýše z větví, hlíny a písku jsou ve vesnici umístěny do kruhu. Vůdcem kmene je nejstarší muž, ženy vykonávají domácí práce a starají se o rodinu.

Ženy Himbů si barví tělo i spletené copánky červenou hlinkou. Autor: Václav Šilha

Ženy Himbů si barví tělo i spletené copánky červenou hlinkou.

Úchvatné vodopády známé pod jménem Epupa. Autor: Václav Šilha

Úchvatné vodopády známé pod jménem Epupa vytváří řeka Kunene na hranici Angoly a Namibie, v oblasti Kaokoland. V délce jeden a půl kilometru je rozmístěno několik stupňů, z nichž nejvyšší měří 37 metrů. Jméno pochází z jazyka Herero a znamená pěna.

Řeka Kunene na hranici Angoly a Namibie. Autor: Václav Šilha

Pohled na vodopády Epupa z nedalekého kopce. Na druhém břehu se nachází Angola a je dobře vidět, že oblast okolo řeky je jedním z mála zelených míst v krajině. Řeka je důležitým zdrojem vody pro lidi i zvířata v širokém okolí.

Poušť Namib je krásná a děsivá. Autor: Václav Šilha

Poušť Namib je krásná a děsivá, táhne v délce téměř 2000 kilometrů od Angoly až po Jihoafrickou republiku. Severní část pouště je skalnatá a štěrková, jih je známý svou oranžovo-červenou barvou písku. Právě v jižní části pouště, v NP Namib-Naukluft, leží solno-hliněná přírodní pánev obklopená vysokými červenými dunami. Hra světla v Sossusvlei dává při západu tomuto místu zvláštní atmosféru.

Skupinka pštrosů v poušti Namib. Autor: Václav Šilha

Když máte štěstí, můžete v poušti narazit při východu slunce i na menší skupiny pštrosů. Ranní slunce a neobvyklé prostředí dělá z těchto setkání silný zážitek.

Nejširší nabídku průvodců a map Namibie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Co vidět v Namibii

  • Spitzkoppe je 1784 metrů vysoká skalní formace obklopená kilometry pouště.
  • Skeleton Coast National Park: pohřebiště lodí leží za městečkem Khorixas.
  • Měsíční krajina překvapí kousek od města Swakopmund.
  • Zámek Duwisib v oblasti Hardap byl postaven v roce 1909 německým baronem.
  •  Kaňon Sesriem je jedním z mála míst v Namibii, kde je možné nalézt vodu po celý rok.
  • 150 kilometrů dlouhý a někde až 550 metrů hluboký Fish River kaňon, ideální pro milovníky treků
  • Pozůstatky německého osídlení v osadě Solitaire kolem diamantových dolů přiblíží návštěvníkům pionýrskou dobu dobývání Afriky.
  • Oblast Twyfelfontein ukrývá více jak dva a půl tisíce pravěkých maleb.
  • Duna Big Daddy se svými 325 metry dominuje krajině v Sossusvlei.

Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Zkušenosti čtenářů

FrantišekD

Mně ty africké země a kmeny nepřestanou nikdy udivovat. V Namibii jsem byl měsíc a každý den byl plný zážitků. Žít bych tam nechtěl, ale jet se tam podívat, trochu jím pomoct, to mi stačí. Stejně je to zvláštní, jak my se máme dobře a oni tam žijí v bídě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí