Marsa Matrouh: Tak trochu jiný Egypt

Marsa Matrouh: Tak trochu jiný Egypt

Z výpravy do egyptských letovisek Marsa Matrouh či El Alamein si přivezete nejen vyčištěnou hlavu z poklidných a současně nádherně čistých pláží. Hotely na břehu Středozemního moře jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do historicky fascinující Alexandrie, muzeí bitev druhé světové války nebo svérázné oázy Síwa.

Oproti notoricky známým letoviskům u Rudého moře má Marsa Matrouh, ležící na půl cesty mezi Alexandrií a libyjskou hranicí, několik nesporných výhod. Přímý let z Prahy sem trvá pouhé tři hodiny, zatímco třeba do Hurghady o více než hodinu déle. Zdejší pláže se sněhobílým jemným pískem poskytují pozvolný a bezpečný přístup do moře, které je většinou velmi klidné díky přirozeným vlnolamům. Klidnější je ostatně i celková atmosféra v letovisku, které začínají zahraniční návštěvníci objevovat teprve v poslední době. Místní klima pak potěší ty, kdo neholdují velkým vedrům. Ta tu totiž kvůli stabilním větrům nastávají jen výjimečně. Marsa Matrouh je rovněž výbornou základnou pro poznávací cesty do okolí, které nabízí v rámci pobytových zájezdů i CK Blue Style.

„Marsa Matrouh je naprosto jedinečnou egyptskou destinací s nádhernými plážemi s jemným bílým pískem a neuvěřitelně tyrkysovou barvou moře, kde si budete připadat jako v Karibiku,“ zve do středomořského letoviska obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek.

Stopy historie na pobřeží i v poušti

Zhruba 340 kilometrů na jih od Marsa Matrouh se nachází rozsáhlá oáza Síwa. Místo plné datlových palem a olivovníků určitě stojí za návštěvu. Pozoruhodné je zdejší starověké pohřebiště bohatých Egypťanů, Řeků i Římanů, zvané Hora mrtvých. V hrobkách se dochovaly reliéfy a hieroglyfické nápisy v původních barvách. Výzdoba je kombinací egyptského a řeckého stylu a v některých partiích uvidíte i podobiznu boha Osirida. Zavítat lze taky k troskám chrámu boha Amona, který patřil k nejvýznamnějším věštírnám starověku. Nevynechejte ani solná jezírka a Kleopatřiny lázně – horký pramen, v němž se údajně koupala poslední egyptská panovnice. Výlet do Síwy je díky kvalitní dálnici jednodenní, přičemž start je brzy ráno a příjezd večer. V Síwě na vás dýchne specifičnost zdejší kultury a převážně berberských obyvatel. Ti si kvůli značné odlehlosti tohoto osídlení historicky zachovávali velkou svébytnost. Islám přijali až o mnoho staletí později oproti většině Egypta a lokalita se „proslavila“ také třeba údajnými homosexuálními sňatky.

Faraonské pohřebiště, Hora mrtvých, oáza Síwa, Egypt, autor: CK Blue Style
Faraonské pohřebiště, Hora mrtvých, oáza Síwa, Egypt, autor: CK Blue Style

Během jediného dnes lze z Marsa Matrouh dojet na otočku také do Káhiry nebo do 250 kilometrů vzdálené Alexandrie, kde program výletu zahrnuje mimo jiné středověkou pevnost a citadelu Qaitbay nebo fascinující budovu novodobé Alexandrijské knihovny, která odkazuje na nejvýznamnější a největší vzdělaneckou instituci antické éry. Bližší cíle výletů ve městech Marsa Matrouh a El Alamein zahrnují zastávky v místech, kterými kráčely pohnuté dějiny 20. století. Právě tam se odehrály důležité bitvy druhé světové války mezi západními spojenci a vojáky „osy“ pod vedením německého polního maršála Rommela. Ti se celého regionu zmocnili jen na relativně krátkou dobu.

Nová Alexandrijská knihovna, Alexandrie, Egypt, autor: CK Blue Style

Nejširší nabídku průvodců a map Egypta (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Marsa Matrouh – tipy na výlety a zážitky:

● město Marsa Matrouh
zajímavosti: Rommelova skrýš (nyní vojenské muzeum), Kleopatřina skála
● město El Alamein
zajímavosti: 2 významné bitvy během 2. světové války, vojenské muzeum připomínající druhou světovou válku v Egyptě, německý a italský hřbitov Battlefield Cemetery, dnes je El Alamein hezké letovisko s krásnými plážemi a komfortními hotely
● město Alexandrie
zajímavosti: Alexandrijské národní muzeum, Alexandrijská knihovna, Citadela Qaitbay
● saharská oáza Síwa
zajímavosti: Hora mrtvých, pevnost a přilehlá tradiční vesnice Šálí, trosky chrámu boha Amona, Kleopatřiny lázně, solná jezírka

Blue Style v tuto chvíli nabízí v oblasti Marsa Matrouh a El Alamein zájezdy, které začínají na 18 tisících korunách za dospělou osobu na 8 dnů. Vyrazit ale můžete i na delší dobu, 12 či 15 dní. „Doporučuji hotel Jaz Crystal, který leží na krásné písčité pláži u zálivu Almaza Bay,“ konstatuje Lenka Pátek. Dobrou volbou jsou podle ní i například hotely Regal Heights či Jaz Almaza Bay.

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí