Ras al Khaimah: hory, pláže, poušť, stopy dávné historie

Ras al Khaimah: hory, pláže, poušť, stopy dávné historie

Sousloví Spojené arabské emiráty (SAE) může některým náročnějším cestovatelům evokovat až příliš luxusní dovolenou a možná i trochu fádní destinaci. Emirát Ras al Khaimah je těmto nálepkám na hony vzdálený. Nejseverněji položená součást federace, jejíž bohatství vyrostlo z ropných ložisek, nabízí návštěvníkům mnohem víc než jen špičkové hotely s nádhernými plážemi či supermoderní nákupní centra.

Výjimečný emirát

V rámci federace sedmi islámských absolutistických monarchií patří Ras al Khaimah (v překladu „cíp stanu“) k těm menším (rozloha nedosahuje plochy Karlovarského kraje), nicméně jeho krajina je úchvatně rozmanitá a ozdobená stovkami stop prastarých civilizací. Souvislé lidské osídlení na území emirátu je datované zhruba sedm tisíc let, což je unikát nejen místní, ale celosvětový.

Ras al Khaimah má pověst nejrozmanitějšího a nejkrásnějšího emirátu. Na své si v něm přijdou stoupenci aktivní dovolené i klidnějších písečných pláží, které omývají teplé a azurově průzračné vody Perského zálivu. „Vrcholek stanu“ je také nejméně vyprahlou částí soustátí. Pokud nepatříte mezi vyslovené milovníky horka, tak jsou právě zimní měsíce ideální pro výpravu do této pozoruhodné oblasti arabského světa. Ani v lednu v ní denní teploty (s výjimkou hor) neklesají pod dvacet stupňů.

V Ras al Khaimah se na malou plochu vejde opravdu hodně přírodních krás. U severní části pobřeží a nad stejnojmennou metropolí se majestátně tyčí skaliska vyprahlého pohoří Hajar, které postupně padá do úrodné zelené roviny, jež na jihu přechází ve vysoké písečné duny nádherných červených odstínů. Celkově patří Ras al Khaimah mezi nejúrodnější oblasti federace. Daří se tam zemědělství a četné oázy se mohou spolehnout na dostatečné zásoby podzemní vody.

Ras Al Khaimah, SAE, autor: CK Blue Style
Ras Al Khaimah, SAE, autor: CK Blue Style

Hory i nejdelší zip line

Vyznavači trekingu mají jasný cíl – zmíněné pohoří Hajar s nejvyšším vrcholem celých SAE (Jebel Jais, 1934 metrů n.m.). V Hajaru je vedle řady kvalitních turistických stezek dokonce trasa v konceptu via ferrata, kdy je na jinak těžko přístupných místech natažen železný kabel, kterého je možné se přidržovat a dostat se tak tam, kam by to za normálních okolností nebylo bez horolezecké výbavy možné. Součástí této trasy jsou také tři zip line, pomocí kterých překonáte jinak nepřeklenutelná údolí.

Na jiném místě, nedaleko pod vrcholem národní velehory pak můžete nasednout na Jebel Jais zip line, která se pyšní titulem nejdelší zip line světa. Měří přes dva kilometry a lze ji zdolat rychlostí bohatě přes sto kilometrů v hodině. Pohoří skýtá i další lákadla – sky tour, průzkumný kemp, paragliding i nejvýše položenou restauraci v SAE ve výšce 1484 nad mořem.

„Výstup na Jebel Jais není nějak extrémně náročný, ale doporučuji ho těm, kteří mají hiking rádi. Celá trasa je dlouhá zhruba 16 kilometrů. Pro ty, kterým se nebude chtít šlapat pěšky, jsou připraveny džípy, které je na vrchol hory vyvezou i se všemi zastávkami a výhledy, které hora nabízí. Můžete se zastavit na občerstvení v nejvýše položené restauraci tohoto emirátu s krásným výhledem nebo na některé z vysutých vyhlídek, které jsou opatřeny dalekohledy,“ přibližuje obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek.

Jebel Jais Flight, Ras Al Khaimah, SAE, autor: CK Blue Style
Jebel Jais Flight, Ras Al Khaimah, SAE, autor: CK Blue Style

Bohaté kulturní dědictví

Na své si v Ras al Khaimah přijdou i lidé, které zajímají dějiny a společenské proměny. Mezi desítkami „archeologických lokalit“ se vyjímají tajemná zřícenina hradu či paláce Shamal Julphar i pevnost Dhayah s hrobkami starými minimálně tři a půl tisíce let. Za návštěvu stojí také národní muzeum nebo dnes už vylidněná vesnice Jazirat al-Hamra („vesnice džinů“), jejíž prohlídka se dá spojit s výletem do pouště Al Wadi.

Před začátkem masivní těžby ropy byl důležitým zdrojem příjmů SAE lov perel. A právě v Ras al Khaimah zůstává poslední farma zaměřená na tuto činnost. K vidění je tam tradiční způsob lovení perel z 60. let minulého století – tedy bez kyslíkové bomby. Rozlohou drobný emirát může nabídnout také špičková golfová hřiště nebo podívanou na velbloudí závody. A samozřejmě pláže. CK Blue Style doporučuje jmenovitě pláže Flamingo, Jazirat al Hamra public beach (ta je i surfařským centrem) nebo Al Mairid.

Dubaj na dosah

Láká vás klidnější dovolená, ale zároveň by vás přeci jen mrzelo vynechat při cestě do SAE Dubaj s ikonickým mrakodrapem Burdž Chalífa? Z Ras al Khaimah tam dojedete autem za hodinu. Blue Style pak má návštěvu Dubaje i mezi organizovanými výlety. Mnohé Čechy také jistě potěší, že v Ras al Khaimah se v hotelech smí prodávat alkohol (na rozdíl od některých jiných částí SAE).

Blue Style momentálně nabízí v Ras al Khaimah zájezdy do šesti hotelů vyšších kategorií. Doporučuji hotel Bm Beach Resort u krásné písčité pláže, kterou lemuje palmová alej. Hotel má také svůj vlastní aquapark, takže si tady na své přijdou i děti,“ dodává Lenka Pátek.

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. Přesto ale nejsme továrna na dovolenou. Jsme velká rodinná firma s dlouholetými zkušenostmi, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Zařídíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako privátní transfer z letiště v destinaci, láhev vína na pokoj, nejzajímavější výlety šité na míru, až po zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře. Do našeho portfolia spadá Středomoří, pobřeží Černého moře, i africké země a exotika. Jsme Blue Style a dovolenou pro vás děláme s láskou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí