Zážitky z izraelských a jordánských pouští

Zážitky z izraelských a jordánských pouští

Objevit zvláštní krásu pouště někomu netrvá ani minutu, někdo jí objevuje postupně, ale kdo v poušti pobýval, „nemůže zapomenout“.

Myslím, že není náhoda, že velká světová náboženství jako judaismus, křesťanství i islám se zrodila v poušti. Náš uznávaný orientalista Alois Musil vnímá poušť jako meditativní prostor. Prostor, ticho a tmavá noční obloha plná hvězd. Sám tam zažil věci, o kterých se nám nezdá ani v nejdivočejších snech.

Vyrazte stejně jako on, poznávat poušť. Ideálně na víc dní. Nebojte se chodit pustinou, vylézt si nějakou tu skálu, zabalit si celou hlavu do beduínského šátku a pozorovat. Možná toho hodně objevíte. Třeba se nic nestane, ale možná se zamyslíte a uvědomíte si věci, které by vás v každodenním komfortu vašeho života vůbec nenapadly. 

Výpravu do pouště můžete pojmout k poznávání přírodních krás, zdolávání náročných turistických míst i ke koupání v jezerech pouštích oáz či skrytých v srdci pouštních skal.

V pouštích Blízkého východu rozhodně nebudou zklamáni milovníci historických a biblických příběhů.

Pokud jste dobrodružná povaha a rádi byste šli ve stopách biblických praotců, pak musíte na Sinaj v Egyptě a do izraelských pouští. Sinajská poušť je oblíbenou destinací také pro Izraelce, kteří jezdí relaxovat na různá místa v Akabském zálivu. Právě tam se vyskytuje Hora Sinaj, kde podle biblické knihy Exodus, Mojžíš obdržel od Hospodina desky s Desaterem přikázaní.

Na více než polovině izraelského území se rozkládá poušť Negev. Nečekejte nekonečné písečné pláně. Poušť je kamenití a skalnatá. Ale nudy se obávat nemusíte. Najdete tu malebné světlé skály s různými krátery a kaňony, kam běžné chodí rodiny s malými dětmi, takže tato místa jsou lehce dostupná a fyzicky nenáročná. Moc hezký je Red Canyon a Timna Park. V Timna Parku můžete zůstat ubytováni několik dní a užít si noční oblohu, osvětlené skalní útvary nebo noční kulturní projekce.

Proslulým izraelským místem v srdci skal je pevnost Masada. Nachází se poblíž Mrtvého moře, v místě, kde se prolíná Judská a Negevká poušť. S touto pevností je spojen silný příběh o hromadné sebevraždě tisíce lidí včetně žen a dětí, kteří raději ukončili své životy, než aby padli to otroctví Římanů.

Na jižním cípu Negevské pouště se nachází důležitý přístav Eilat. Leží na břehu Akabského zálivu v Rudém moři. Jde tam dojet autem, autobusem nebo letecky z terminálu 1 Ben Gurionova letiště. Musím upozornit, že je to turisticky velmi exponované místo, plné velkých drahých hotelů a obchodů. Pro děti je tam fantastický podmořský svět, možnosti potápění i krásných zážitků ze zátoky, kam připlouvají delfíni. Na druhém břehu Akabského zálivu se při západu slunce můžete kochat červeně zbarveným jordánským pohořím i nejvíc „cool“ jordánským městem Akabou.

Izraelské letovisko Eilat
Izraelské letovisko Eilat

Z letoviska Eilat se přesunu do Judské pouště, která začíná kousek za Jeruzalémem východním směrem. Sami zažijete atmosféru míst, kde pobýval Ježíš, Jan Křtitel nebo Bar Kochba. Zajímavou atmosféru má Qasr al-Jahúd. Je to místo uprostřed pustiny, kde se podle Bible odehrálo Ježíšovo pokřtění Janem Křtitelem. Řeka Jordán tu tvoří hranici mezi Izraelem a Jordánskem. Voda je téměř vždy blátivě zakalená. Kolem je několik klášterů a kostelů, oplocená minová pole a pár opuštěných rozstřílených budov z arabsko-izraelských válek.

Biblickým nadšencům doporučuji navštívit přírodní park Kumran. Nachází se u severní části Mrtvého moře. Je v něm malé muzeum o životě sekty Esejců, pozůstatky jejich obydlí i výhled na jeskyně, kde byly legendární Svitky od Mrtvého moře dvě tisíciletí ukryty. Esejci jsou považováni za autory nejstarších biblických knih, např. Izaiáš.

Další moje oblíbené pouštní místo se nachází na území Jordánska. Ráda vzpomínám na své pocity a zážitky z rozlehlé a dechberoucí pouště Wadi Rum (Měsíční údolí). Jste jako na jiné planetě. Jiná příroda, volnost, prostor, Beduíni.

Můžete sledovat noční doslova černou oblohu a hvězd tolik, že si to člověk ani neumí představit. Můžete vyrazit po stopách Lawrence z Arábie nebo vidět místa, kde se natáčely scény z Hvězdných válek a dalších filmových trháků. Zážitek je o to zajímavější, že služby turistům tam dosud zajišťuji místní Beduíni. Průvodce často dělají mladíci, kteří studují na některé z jordánských univerzit. Nebuďte překvapeni, že vyměnili velbloudy za terénní automobily, na svých iPhonech sledují TikTok a jejich oblíbenou kratochvílí jsou výlety do McDonald’s v Akabě.

Jordánské město Akaba
Jordánské město Akaba

Nejširší nabídku průvodců a map Izraele (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Život v poušti si Izraelci připomínají po celá staletí dodnes. Během svátků si připomínají morální zásady a hodnoty, které na poušti získali jejich nejstarší praotcové Abraham nebo Mojžíš.

O svátku stánků (Sukot) si Izraelci stavějí stany, kde se podává jídlo a někdy i přespává. V parku, na zahradě nebo i na balkóně. Někdy totiž neuškodí si připomenout skromnější časy, abychom si vážili toho, co máme a zažíváme dnes.

Během důležitého svátku Pesach se připomíná odchod hebrejského národa z otroctví v Egyptě. Ale kam odešli? Do pouště, do pustiny. Tam bloudili a bojovali o své přežití dlouhou dobu, než došli do cíle, do své země zaslíbené. Poselství tohoto svátku může být aktuální i dnes. 

Abychom došli do svého cíle, musíme vykročit do neznáma a nebát se změny. Projít si překážky na cestě, která nebude jednoduchá, ale něco se naučíme a zase se o kousek přiblížíme svému snu.

Nakonec si dovolím napsat pár tipů pro pobyt v poušti. Ve vlastním zájmu dodržujte bezpečnostní pokyny v daném místě. Sledujte předpověď počasí, jestli nehrozí povodně nebo jiné nebezpečí. Pobyt v poušti plánujte na jaro nebo podzim. V létě jsou teploty hodně vysoké a v zimě bývají pouště nebo jejich části uzavřené z důvodů prudkých dešťů a záplav.

Používejte silný ochranný krém, dostatečně pijte. Také nepodceňujte oblečení (rána a noci mohou být chladná). Ideální je vzdušné světlé oblečení, které zakryje celé tělo a ochrání před sluncem. Nezbytná je ochrana hlavy a sluneční brýle. Důležité jsou i pevné boty. Rozhodně do pouště nenoste flip flopy.

V Jordánsku si kupte od Beduínů bavlněný šátek kolem hlavy. Říkají mu různě: kefíja, kufíja, šemag. Ochrání vám celou hlavu před sluncem, větrem i pískem. Dopřejte si jejich průvodcovské služby, stojí to za to. Dejte si s nimi beduínský čaj (černý čaj s kardamomem nebo šalvějí). Je dobrý a potěšíte jejich pohostinnost. Prosím kupte si od nich i nějaký drobný dárek, ať je podpoříte a můžeme i dál vidět alespoň kousek jejich života, i když už samozřejmě ovlivněného turistikou.

Noc mezi Beduíny
Noc mezi Beduíny

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí