Nejkrásnější řecké ostrovy, kde si budete připadat jako ve filmu

Nejkrásnější řecké ostrovy, kde si budete připadat jako ve filmu

Řecko je perfektní turistickou destinací pro své nádherně průzračné moře, vynikající kuchyni, pestrou historii, bohaté přírodní krásy a bodrou povahu místních, jíž mnozí filmaři využívají pro své slavné komedie jako Moje tlustá řecká svatba či Mama Mia.

V Řecku najdeme kromě antických památek typu Akropole v Aténách či Olympie také některé z nejkrásnějších evropských pláží a lahodné perly evropské kuchyně jako jsou baklava, dolmadakia, feta, gyros, moussaka ad. Tato destinace nabízí vyžití jak pro ty, kteří si chtějí prostě odpočinout u moře, tak pro ty, co se vydávají za sportem či poznáváním.

V tomto článku se podíváme na nejkrásnější ostrovy, které si zasluhují vaši návštěvu. Pro všechny zmíněné platí, že nejsnazší dopravou z centrální Evropy je let, který je někdy přímý, jindy se zastávkou na jiném ostrově. V objevování ostrovů pak můžete pokračovat přímo z moře a být tak pány vlastního času.

Všechny ostrovy nabízejí neodolatelnou kombinaci pláží s bílým pískem, horských scenérií a dávné historie. Pokud je pro vás důležité teplé počasí, léto je nesporně nejlepším časem k návštěvě, avšak počítejte s rušnější, hlavní sezónou, mnohdy i vyššími cenami za ubytování. Jaro a počátek podzimu jsou sezónami stále příjemnými a klidnějšími. Více informací k tomuto tématu naleznete v závěru článku.

1) Zakyntos – ostrov bílých útesů

Zakynthos je jedním z nejoblíbenějších řeckých ostrovů a třetím největším z Jónských ostrovů. Známý pro své přírodní krásy, Zakynthos je domovem ohrožených mořských želv. Zakynthos přitahuje pozornost mladých Evropanů, kteří sem přijíždějí, aby si užívali rušného Laganasu a mnohých sportovních aktivit. Krásné pláže (např. Navagio), kláštery, vodní parky, Modré jeskyně, šnorchlování se želvami a želví ostrov Marathonisi, to  jsou jen některá z lákadel, která čekají na prozkoumání.

2) Rhodos – za road tripem na Rhodos

Rhodos je ideálním ostrovem na prozkoumání s pronajatým autem. Můžete začít ve známém Lindosu, starobylém přístavu oblíbeném pro svou romantickou atmosféru, středověkou pevnost, starověkou akropoli a chrám Athény Lindské. Hezké je i hlavní město Rhodos, kam lákají čtvrteční trhy, kde koupíte i šneky. Autem nedaleko od něj se nachází Údolí motýlů, což je asi 5 km dlouhé zelené údolí vytvořené potokem, který na rozdíl od řady jiných rhodských toků nikdy nevysychá, jež bývá v měsících červenci a srpnu domovem tisíců druhů motýlů, kteří se sem uchylují v době páření. Láká je zřejmě zlatavá pryskyřice zdejších stromů – ambroň východní – jež voní po vanilce.

Theologos je romantickým městečkem se skvělými tavernami, v městečku Siana můžete ochutnat nejrůznější dobroty z lokální zemědělské i pěstitelské produkce. Prasonisi je populární místo, nejjižnější bod ostrova, kde se setkávají Egejské a Středozemní moře a silný vítr tu tvoří ráj pro wind i kite surfaře. Milovníky luxusního rozmazlování (se) nadchnou jistě lázně v Kalithea s překrásnými soukromými plážemi pro hosty lázní. V zálivu Ladiko na vás čeká hned několik malebných pláží, mezi nimi Anthony Quinn, slavná pláž nazvaná podle ústředního herce filmu The Guns of Navarone – Anthonyho Quinna – který se zde natáčel.

Jedním z „must see“ je ostrov Symi se svou unikátní architekturou domečků jak z karet, proslulými mořskými houbami (prodávají se tu i obrovské) na čištění pleti, krevetami, kořením a bylinkami, chrámem Panormitis a mazlivými kočkami v tavernách.

Rhodos. Zdroj: Pixabay

3) Santorini – romantika bílých domků s modrými střechami

Údajně nejvíce fotogenický řecký ostrov leží na pomyslné hranici Egejského a Krétského moře. Existují domněnky, že se na místě ostrova nacházela bájná Atlantida, která zanikla zhruba 1500 let před Kristem, kdy došlo k výbuchu sopky a původní ostrov Strongylé byl zničen; na jeho místě vznikl obrovský kráter, dnes známý jako Santorini. I když vědci tyto domněnky nikdy nepotvrdili, ostrov holduje velké slávě díky svému unikátnímu géniu loci: ikonické domky v barvě cukrovinek vytesané do útesů, křídové budovy pokryté kobaltově modrými kopulemi, safírové moře, klidné pláže s černým vulkanickým pískem a malebné provinční vesnice jako Imerovigli, to vše vábí návštěvníky z celého světa. Městečko Oia je světově známé ze všech pohlednic – focené často bývá při západu slunce, kdy proměnlivé světlo vytváří úžasný kaleidoskop barev.

Santorini bývá oblíbeným místem pro líbánky, ale vyžijí se tu i aktivnější jedinci díky rozmanitým možnostem trekkingu. Milovníci dobrého vína si zde též přijdou na své, jelikož se na ostrově nachází množství drobných lokálních vináren. Na Santorini se kromě Lara Croft Tomb Raider: Kolébka života točilo třeba také Sesterstvo putovních kalhot.

Santorini. Zdroj: Pixabay

4) Lefkada – perla Jónských ostrovů

Lefkada, perla mezi Jónskými ostrovy, se nachází jižně od Korfu a severně od ostrova Kefalonie. Naleznete zde překrásné pláže, neopakovatelný řecký venkov a nádherná přírodní zákoutí. Z azurového moře se zvedají strmé vápencové útesy, které jsou díky příznivému klimatu porostlé bujnou vegetací. V úrodných údolích se pěstují citrusové plody, olivy, vinná réva a zelenina. Hornaté vnitrozemí si zachovalo typický řecký kolorit, např. ve vesničkách Lazarata, Agios Petros a Karya. 

Lefkada je jediný ostrov, který lze navštívit bez použití trajektu, jelikož jej s pevninou (Akarnií) spojuje plovoucí most. Na jihu ostrova patří mezi atraktivní místa mys Dukato. Při pohledu z výšin útesu prý každý pochopí, proč v antice toto místo považovali za jeden ze vstupů do Hádovy podzemní říše. K velkým zážitkům patří i návštěva řady ostrůvků poblíž Lefkady, např. Kastos, Kalamos, Meganissi a Scorpios.

Jste-li nadšenci sportu, na Lefkadě si nejvíce užijete windsurfing, cykloturistiku, potápění a surfování (např. v zátoce Vassiliki, kde lze vyzkoušet i katamarány a řadu dalších vodních sportů včetně vodního lyžování).

Lefkada. Zdroj: Pixabay

5) Kos – slunečný ostrov

Ostrov Kos je přezdíván hned několika přízvisky: „Egejská zahrada“ pro své bohatství vody a plodin, „Ostrov Hippokrates“ proto, že se zde narodil nejslavnější lékař v historii, a také „Malý Rhodos“ pro svou blízkost (geografickou, historickou i kulturní) k ostrovu Rhodos. Kos je strategickým výchozím bodem pro poznávání sousedního Turecka. Tato blízkost k arabské kultuře činí ostrov obzvlášť fascinujícím, protože nabízí zajímavou kombinaci východních a západních prvků. Navzdory turistice si tento řecký ostrov udržuje svou duši. Slunce je jedním z hlavních a nejoceňovanějších rysů ostrova Kos. Od dubna do listopadu jsou zde deště velmi vzácné a ostrov tak nabízí příjemné středomořské klima a dny plné slunce.

Kos. Zdroj: Pixabay

6) Kefalonie – Mandolína kapitána Corelliho, Don Juan a zamilovaný Michael Douglas

Kefalonie je známá svou mytologií, bohatou historií a přírodními zázraky; není divu, že tento ostrov uchvátil tvůrce filmu Mandolína kapitána Corelliho, vznikl zde Don Juan Lorda Byrona a Michael Douglas se tu zasnoubil s Catherine Zeta-Jones.

Přestože se zde nachází mezinárodní letiště, Kefalonie není tak rozvinutá jako populárnější Jónské ostrovy Korfu a Zakynthos. Pláže jsou většinou oblázkové, i když na jihu a východě jsou některé skvělé písečné pláže. Nejkrásnějšími jsou kromě slavného Myrtosu a Antisamosu i pláž Xi s jílovými kopci, Kounopetra s „pohyblivými kameny“, Platia Ammos a Petani, které místní říkají „biblická“.

Mezi známá města patří Agia Efimia, kde pobýval natáčecí štáb z Hollywoodu, hlavní město Argostoli, kde lze v přístavu po ránu u rybářských loděk vidět karety, které sem připlouvají pro dobroty od rybářů, Lixouri, velký soupeř Argostoli, Farsa, odkud pochází fiktivní postava z románu Mandolína kapitána Corelliho, hrdinka Pelagia, Asssos či Fiskardo, které bylo během zemětřesení v roce 1953 nejméně poškozeno, takže tu lze stále najít původní kamenné domy a byzantskou architekturu.

Milovníci mexických cenotes jistě ocení obdobně krasově vytvořené podzemní jezero Melissani, skryté uvnitř jeskyně, nadšenci pro víno rádi ochutnají víno značky Robola, které má na ostrově dlouhou tradici, a za návštěvu bezpochyby stojí i mýtický ostrov Ithaka, domov Homérova Odyssea, který je z Kefalonie vzdálený pouze hodinu a půl autem.

Kefalonie. Zdroj: Pixabay

7) Korfu – svěží zelený ostrov

Ostrov o něco chladnější než jižní Jónské a Egejské ostrovy, v zimě vlhčí, a po celý rok tudíž mnohem zelenější, láká na trekking do svěžích zelených hor, kde stezky vedou k horským vesnicím a skrytým plážím, na toulání se po tradičních vesnicích s radostným nočním rejem, i krásné pláže lemující pobřeží.

Staré město Korfu nabízí dlážděné uličky a starobylé budovy, mezi nimiž nechybí kláštery. Má kouzlo neformální atmosféry a městských pláží a noční drink ve čtvrti Liston se stal tradicí pro návštěvníky tohoto ostrova. Mnozí ocení návštěvu muzeí s byzantskými a post-byzantskými ikonami. Archeologické muzeum Korfu obsahuje rozsáhlou sbírku nálezů objevených při vykopávkách po celém ostrově, nejdůležitějším z artefaktů je Gorgo Pediment z chrámu Artemis, dílo známé z reprodukcí v knihách o historii umění.

Na západním pobřeží najdete ty nejlepší pláže: Acharavi, Agios Gordios, Ag. Georgios Pagon, Agios Stefanos, Benitses, Dasia, Glyfada, Kalami, Marathias, Peroulades, Porto Timoni, Roda, Rovinia, Sidari a další. Plavba kolem mořských útesů a jeskyní Paleokastritsy je příjemným způsobem, jak poznat pobřeží z jiného úhlu. Lodě se plaví do několika různých jeskyní a zátok: Modré oko, La Grotta a Nausica. Cestou se zastaví na několika odlehlých plážích, které jsou přístupné pouze lodí: Limni, Rovinia a Ráj. Z Korfu můžete vyrazit na celodenní plavby do Paxos / Antipaxos, do Pargy a do albánské Sarante / Butrint.

Korfu. Zdroj: Pixabay

8) Skopelos – Ostrov z filmu Mama Mia

Film Mama Mia tento ostrov učinil legendárním: tvůrci si jej zamilovali pro bohaté lesy a sady, malebné pláže, oblázkové i písčité, i vynikající taverny v přístavu Hóra. Charakteristickým rysem krajiny ostrova jsou pece na sušení švestek, které se rozprostírají vedle sadových chatek se zobákovými komíny. Skopelos byl kdysi známý svými švestkami, ale proces sušení v pozdním létě, náročný na manuální práci, byl neekonomický ve srovnání s kalifornským produktem pěstovaným s chemickou pomocí, takže tento průmysl zde do 80. let z velké části vymřel.

Skopelos. Zdroj: Pixabay

9) Kréta – největší z řeckých ostrovů

Kréta je největším ze všech řeckých ostrovů. Jeho krása je však ještě větší než jeho velikost! Fascinující přírodní krásy se zde setkávají s bohatou kulturou a světoznámou gastronomií. Krétské pláže jsou často obklopeny bohatou přírodou. Pláž Balos, Vai či Elafonisi patří mezi nejkrásnější. Ostrov je rozdělen do 4 prefektur: Heraklion, Chania, Rethymno a Lassithi.

Mýtický ostrov je jednou z nejoblíbenějších řeckých destinací i díky svým úžasným historickým památkám, jakými jsou palác Knossos a ostrůvek Spinalonga a jeho okouzlující přírodní krajina, nemluvě o městě Chania a městě Heraklion, jednom z největších měst na Krétě, které se pyšní nádhernou středověkou architekturou. Putování po romantických uličkách vám dá pocit, jako byste cestovali zpět v čase.

Kréta. Zdroj: Pixabay

Kdy a na jaký ostrov se vydat v závislosti na sezóně?

Sezóna+Co dělatKteré ostrovy
Červen až srpenTeplé počasí, dlouhé dny, delší otevírací časy, časté trajektyVětší rušnost a vyšší ceny za ubytování, sporty a další aktivityPláže a noční život Vodní sportyKorfu a Santorini Lefkada
Září a říjen (případně listopad)Nižší ceny, méně návštěvníků, klidnější vody pro plavbu a stále příjemné teplo, i když noci mohou být malinko chladnějšíVyšší pravděpodobnost dešťů v závěru sezónyČerstvá zelenina přímo ze žní, ideální doba pro plavby mezi ostrovy a poznávání památekKréta a Rhodos
Duben a květen (případně březen)Rozkvétající květiny a příjemné teploty, ortodoxní Velikonoce, případně 25. 3. řecký den nezávislosti  Pravděpodobnost dešťů v počátku jara, některé atrakce jsou uzavřené z důvodu svátkůTrekking a další outdoor aktivity, možnost prožít místní velikonoční zvykyPro jejich
unikátní
velikonoční oslavy doporučujeme ostrovy Tinos, Patmos a Chios
Prosinec až únorVýhodné cenové nabídky, možnost prožít místní vánoční tradice a oslavy Nového rokuNěkteré atrakce, resorty a malé podniky jsou uzavřeny, počasí bývá chladné a deštivé, je omezen provoz trajektůOslavy Vánoc a Nového roku, tradiční místní sváteční pečivo, sezónní citrusové plody, možnost odpočinku v tavernách a kavárnách pod tepelnými lampamiKréta, Korfu, Rhodos

Nejširší nabídku průvodců a map Řecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Elis

Ostrov Rhodos
Máte-li rádi zajímavé přírodní lokality, doporučuji zavítat také do parku Sedm pramenů (Eptá Pigés), který mě velmi mile překvapil. Prostředí kolem chladné říčky a ve stínu zdejších stromů si užijete především v hlavní letní sezoně, kdy rhodské sluníčko opravdu pálí. Sedm pramenů se stéká do jedné říčky, já jich našla tedy jen šest 🙂 a jsou tu i jezírka, malý vodopád nebo velmi úzký a temný tunel, kterým říčka protéká.. jen pro odvážné 🙂
Foto zde: https://www.kalimera-recko.cz/rhodos-vylety/sedm-pramenu-epta-piges-rhodos/
Rhodos je můj nejoblíbenější řecký ostrov: https://www.kalimera-recko.cz/ostrov-rhodos/

Marcus

Wow, these Greek islands sound like a dream! If you’re planning a trip there, I highly recommend adding Dubrovnik to your itinerary and exploring its stunning coastline by boat. Garitransfer offers fantastic boat rental options here https://garitransfer.com/rent-a-boat-dubrovnik , giving you the freedom to cruise around the crystal-clear waters and discover hidden gems along the way. It’s definitely a must-do experience to elevate your island adventure to movie-like levels of beauty and relaxation!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí