Neznámá místa v USA, která si snadno zamilujete

Neznámá místa v USA, která si snadno zamilujete

USA se znovu otevřelo cestovatelům a je to moc dobře, protože tahle obrovská země skrývá kromě turisticky oblíbených lokalit, jakými jsou některé proslulé národní parky, LA, San Francisco či New York, taky mnoho neznámých, leč nádherných zákoutí. Tento článek vám přináší deset z mnoha míst v USA, kde rozhodně nenarazíte na davy turistů a přitom si stoprocentně jedete pro nezapomenutelný (a netřeba zdůrazňovat že též fotogenický) zážitek. Místa řadíme v abecedním pořádku a vždy uvádíme, v kterém státě se nacházejí.

1) Anna Maria Island – Florida: plážová romantika mezi kapustňáky

Florida je sice hojně vyhledávanou lokalitou, ale tento ostrov v porovnání s jinými floridskými destinacemi dosud uniká dusivé pozornosti návalu turistů a spíše tu najdeme rezidenty, šnorchlující, na paddleboardu a často bosé! Ostrov, v jehož blízkosti najdeme korálové útesy, je na západě ohraničen Mexickým zálivem, na jihu průsmykem Longboat, na východě zálivem Anna Maria Sound a na severu zálivem Tampa Bay. S pevninou je spojen mostem a vede jím jedna ústřední silnice po celé délce ostrova (11 km) od severu k jihu. Ostrov ideální pro romantiku je v podstatě malým městem, jehož pláže připomínají Karibik. Voda je tyrkysová, průzračná, písek bílý a hojně se tu vyskytují kapustňáci. Najdete tu plážové domy k pronájmu a restaurace všech cenových kategorií.

2) Apostle Islands – Wisconsin: v létě potápění, v zimě jeskynní rampouchy

Většinou si s Wisconsinem asociujeme sníh, tvaroh a státní veletrhy. Wisconsin má ale mnohem více co nabídnout. Apoštolské ostrovy situované na Lake Superior u pobřeží Wisconsinu jsou skutečným pokladem. Kromě vodních taxi a charterů jsou tu pořádány i plavby mezi ostrovy a v zimě se lze procházet po zledovatělých jeskyních, které jsou jinak naplněné vodou. Tyto ostrovy nabízejí potápění, kajaky a další sportovní vyžití. Jen těžko uvěříte, že jste na jezeře, a ne v Karibiku.

3) Ausable Chasm – New York: trekking v Malém Gran Canyonu Východu

Pokud milujete Hřensko, Prachovské skály apod., přijdete si na své v této pískovcové soutěsce nacházející se v blízkosti vesničky Keeseville ve státě New York, jíž protéká řeka Ausable, která se dále vlévá do jezera Champlain. Soutěska je něco málo přes 3 km dlouhá a je napájena vodopády Rainbow Falls. Rokle bývá přezdívána jako „Malý Grand Canyon Východu“ a vedou jí tři ústřední stezky. Místo je ideální i pro horolezectví a bývá oblíbenou lokalitou pro noční trekking.

New York známý i neznámý: objevte například bývalou železnici High Line, která změnila tvář města.

4) Devil’s Tower – Wyoming: nativními kulturami obdivované místo duchovní povahy

Ďáblova věž ve Wyomingu je národní památkou (od roku 1906, díky prezidentu Rooseveltovi, kterému se sodou okolností říkalo Teddy – Méďa, což je zajímavé, vezmeme-li v potaz, že nativní komunity v tomto útvaru spatřují medvěda, viz níže). Jedná se o rozsáhlý skalní konglomerát 1267 stop nad řekou Belle Fourche, který Čechům možná připomene Panskou skálu u Kamenického Šenova. Na útvaru je doposud povoleno lezení. Okolí je ideální pro túry či kempování, případně návštěvu parků a kaňonů jako Bighorn Canyon či Badlands National Park. Turisticky oblíbená Mount Rushmore se nachází jen dvě hodiny cesty autem odsud.

Bez ohledu na jméno (dané armádním důstojníkem) je místo nativními kmeny (komunitami) považováno za svaté. Roztavené magma vytvořilo tuto formaci asi před 50 miliony let; na dvacet indiánských kmenů si nárokuje vlastní kulturní či náboženské spojení s ní a existují desítky legend a pověstí, jež se váží k jejímu vzniku. Pro Lakoty a Cheyenne představuje spojení s medvědem, který je v šamanské medicíně jedním z nejmocnějších totemů. Po mnoho staletí zde komunity provádějí modlitby, potní chýše (temazcaly), obětiny a další obřady. Anglickými migranty vytvořený název „Devil’s Tower“ je komunitami nahlížen jako velmi urážlivý.

Devil’s Tower

5) Great Sand Dunes National Park, Colorado – sandboarding místo snowboardingu

Stát Colorado skýtá nádherné přírodní scenérie, oblíbený park Rocky Mountains a vyžití pro nadšence nejrůznějších adrenalinových sportů. Místo, které prozatím uniká velké popularitě turistů, je národní park Great Sand Dunes (přel. velké písečné duny), který kombinuje čtyři různé terény na jednom místě: písečné duny, les, potoky a hory. Písečné duny, které jsou velké jako hory, nabízejí možnosti sandboardingu či sáňkování na písku, další části parku zase turistiku a kempování. V blízkosti tohoto parku se nacházejí vodopády a ranče nabízející ubytování, takže opravdu ideální místo pro aktivní dovolenou.

Pět a půl hodiny přes Colorado Springs a Denver (pro ty, co holdují metropolím), nebo čtyři a půl přes nádhernou přírodu národních lesů, a dojedete ke Grand Lake (jež sousedí s národním parkem Rocky Mountains). Je málo známé kvůli oblíbenému parku Estes, který se nachází na opačném konci národního parku Rocky Mountain, a získal všechnu slávu. V Grand Lake nenajdete luxusní hotely, ale kouzlo malého města a levné pronájmy.

Písečné duny

6) Kanab – Utah: „Antelope Canyon bez davů“

Toto „vstupní město do Gran Canyonu Utahu“ často turistům uniká, respektive jeho naprosto skvostné bouldery, prostě proto, že pozornost obvykle přitáhne spíš národní park Zion. Prozkoumejte „Peek-a-boo Slot Canyon“, který je známý jako „Antelope Canyon bez davů“. Doporučujeme terénní vozidlo a najmout si místního průvodce, aby vám žádný z dechberoucích přírodních skvostů neunikl.

Každý únor pořádá Kanab let více než čtyřiceti horkovzdušnými balóny. Třídenní festival doprovází i hudební soutěž Battle of the Bands, pouliční jarmark a pouštění papírových luceren. Pět mil od Kanabu se nachází Best Friends Animal Sanctuary, největší útočiště pro zvířata bez domova v zemi. Nedaleko Kanabu najdete také korálově růžové písečné duny či jezero Powell.  

Kanab

7) Lookout Mountain – Georgia: dechberoucí vodopád jako z filmu 

Hora nesoucí stejné jméno jako město v její blízkosti skrývá na svém vrcholu jedinečnost svého druhu: cesty vedoucí skrze gigantické balvany vás zavedou až k vodopádu dlouhému 27 m. Při výšlapu nahoru minete jezero Lula, které je jedním z nejmodřejších jezer v pohoří. Podél trailu se nalézají také jeskyně Fairyland Caverns, muzeum postav z pohádkových příběhů, kde jsou v reálných ukázkách ztvárněny oblíbené pohádky.

Rock City Lookout Bridge je velký visutý most vedoucí přes kaňon, přes nějž na cestě k vodopádu budete přecházet. See Seven States je vyhlídkový bod, odkud je za jasného dne vidět Tenessee, Kentucky, Virginie, Severní Karolína, Jižní Karolína, Georgia a Alabama.

8) Mammoth Cave National Park, Kentucky: nejdelší jeskynní systém na světě

Tento národní park je s délkou 400 mil nejdelším jeskynním systémem na světě! Mammoth Cave patří rozhodně k nejlepším neznámým místům k návštěvě ve Spojených státech také proto, že nabízí 70 mil naučných stezek (jež je možné projet i na kole) a 20 mil řek k prozkoumání (rafting je v oblasti hodně oblíbený). K dispozici je tu 13 různých kempů a zdejší jeskyně nabízejí samozřejmě možnost prohlídek s průvodcem. V oblasti jsou také organizovány jízdy na koni.

TOP 10 jeskyní světa – navštivte místa, která návštěvníkům otevírají úchvatné podzemní prostory neznámého světa

9) Texas Hill Country – Texas: levandulová pole jako v Provence

„The stars at night, are big and bright, deep in the heart of Texas…“ Tento lokální, folklórní popěvek má co do sebe. Ačkoli se Texas bohužel často spojuje s redneck přízvukem (vzhledem k převaze zemědělství nad průmyslem), příroda, která se zde nachází, si snadno získá srdce návštěvníků. Zejména region Texas Hill Country skýtá mnohé přírodní krásy, které unikají turismu. Najdeme zde autentické, lokálně vlastněné restaurace výborné kvality, broskvoňová pole, kde je umožněn samosběr, a v Blanco se rozkládají na míle široká levandulová pole (probíhá tu každoročně dokonce i Levandulový festival).

Pozorování hvězd (jak napovídá výše zmíněná píseň) a zahradničení jsou zde top aktivitami. A hvězdy tu jsou opravdu vidět tak jasně jako málokde. A pro milovníky minerálů: hojně tu naleznete topaz (silikátový minerál hliníku a fluoru, který se používá jako drahokam ve špercích a jiných ozdobách).

Texas Hill Country. Foto: hillcountrylavender.com

10) Willamette – Oregon: camping mezi „kameny z Měsíce“

Tento park obvykle nepatří mezi top ten jako Yellowstone, Yosemite, Grand Canyon, Bryce, Arches, Sequoia, Rocky, Grand Teton, Zion či Glacier. Jedná se přitom o nádherný les, který má přes 110 mil na délku a rozlohu 1 675 407 akrů. Pokud holdujete pěší turistice, narazíte tu na řeky i vodopády. Jedním z nich je druhý nejvyšší vodopád v Oregonu. V oblasti se vyskytují také lávové kameny údajně podobné kamenům na Měsíci. V parku se rozkládá na 50 kempů, takže ti z vás, kteří holdují kempování, tu můžou strávit třeba celé týdny na různých místech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí