Zadar, město zapadajícího slunce v Chorvatsku

Zadar, město zapadajícího slunce v Chorvatsku

Malebný Zadar právem získal titul Evropská destinace pro rok 2016. Do atraktivní podívané se tu snoubí kulturní i přírodní památky s údajně nejkrásnějším západem slunce na světě. Při jeho pozorování se můžete zaposlouchat do zvuků mořských varhan, nevšedního hudebního nástroje, který rozeznívají i ty nejmenší vlnky.

Zadar leží v Dalmácii a je to poměrně malé městečko, o to více však svým návštěvníkům nabízí. Ať už jsou to ruiny římských staveb, středověké kostely, krásné pláže či přírodní parky v okolí. A místní pyšně a neskromně dodávají, že tu mají ten nejkrásnější západ slunce na světě

Mořský a sluneční soundtrack

Západ slunce je možné velmi romanticky sledovat za zvuků unikátních mořských varhan. Tento nevšední hudební nástroj byl instalován v západní špici Zadarského poloostrova v roce 2005. Varhany tvoří složitý systém trubek, které pak rozeznívají vlny. Poslech této překvapivě libozvučné mořské hudby je skutečně jedinečným zážitkem, stačí se posadit na schodiště a zaposlouchat se. Snad žádný hudební skladatel by nedokázal složit tak fascinující ódu na „nejkrásnější“ západ slunce i kouzelnou atmosféru celého okolí jako samo moře.

Stejně tak působivý je také dílo Pozdrav slunci, který ještě umocňuje zážitek z harmonického poslechu mořských varhan. Tuto skutečně spektakulární uměleckou instalaci tvoří na tři stovky vícevrstvých skleněných desek a solárních článků. Ty se se soumrakem proměňují v nesmírně poutavou show barevných a světelných efektů. Obě umělecká díla, která tak tvoří dech beroucí celek, má na svědomí místní architekt Nikola Bašič.

Město je plné vzpomínek na historii

Mezi místními historickými památkami vyčnívá katedrála svaté Anastázie, která v sobě spojuje prvky byzantské, románské i gotické architektury. Štíhlá a zářivě bílá zvonice katedrály pak představuje jednoznačnou dominantu města. Na její vrcholek lze vystoupat a vychutnat si tak nádherný panoramatický pohled na celé město i jeho okolí. Ve své elegantnosti se tato zvonice velmi často objevuje na fotografiích vedle robustní románské stavby kostela svatého Donáta a tvoří tak velmi zajímavý kontrast. Kruhový kostel je významnou a velmi zachovalou památkou z byzantského období.

Na římské období odkazuje rozlehlé Forum Romanum s pozůstatky několika římských veřejných budov, dlážděných chodníků či korintského sloupoví. Forum lemují kavárničky, které jen vybízejí k příjemnému posezení. Historické jádro města pak obklopují hradby se čtveřicí dekorovaných vstupních bran, které Zadar chránily již od dob Římanů. O skutečně nedobytné opevnění a dnešní renesanční podobu hradeb se pak zasloužili v 15. století Benátčané.

Chorvatsko není daleko a cestovatelsky je velmi vděčné. Najdete tu historická města, skvělé koupání i nádhernou přírodu. Až budete hledat inspiraci k jeho návštěvě, nezapomeňte si přečíst článek o Národním parku Krka

Ostrovy nikoho

Nedaleko zadarského pobřeží leží národní park Kornati, který se rozprostírá údajně až na 147 ostrovech. Největším z nich je ostrov Kornat, který tvoří především strmé útesy prošpikované jeskyněmi. Tento poměrně nehostinný ostrov stejně jako mnoho dalších býval kdysi domovem mnoha římských farmářů. Kritický nedostatek pitné vody je odtud ale velmi brzy vyhnal a vlastně tak činí soustavu ostrovů dodnes tvale neobyvatelnou. Pro svou nedotčenost jsou však velmi oblíbenou destinací pro jachtaře, potápěče či obyčejné výletníky.

Kateřina Červenková vystudovala novinařinu na UK, od psacího stolu však utekla do ulic Prahy, kde provádí zahraniční turisty. Jako průvodkyně jezdí i na Balkán s CK Mundo.  Daří se jí tak úspěšně spojit práci se svojí největší vášní – cestováním. Na cestách pak například učí malé buddhisty v Himálajích, dovádí na karnevalu v Rio de Janeiru nebo češe jablka na sadech na Novém Zélandu. Jinak má ráda lezení, cvičí jógu a občas píše články o místech, která navštívila.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí