Bönští mágové, buddhističtí meditační mistři, hinduističtí svatí muži, jógini, muslimští mystikové, ale (možná překvapivě) také řečtí filozofové nebo Moravští bratři – ti všichni nazírali propastné hlubiny duchovního světa ze břehů řeky Indus; řeky, jež dala jméno zemi z hlediska náboženských tradic zcela výjimečné – Indii. Indus napájel historická sídliště tak zvučných jmen jako Mohedžodáro a stál tak u samých počátků zrodu fascinujících indických náboženských tradic.
Festivalu světel mezinárodně známému pod názvem Diwali se v Nepálu říká Tihar. Jedná se o hinduistický svátek zasvěcený bohyni bohatství Laxmi, ale také dalším bohům. Připomeňme si, že všude na světě nejsou nejdůležitější jen vánoční svátky.
Silvestr na pláži za svitu hvězd? Kdo by o takových oslavách nesnil… Jak se slaví příchod nového roku na oblíbeném indonéském ostrově? Na bujaré oslavy ovšem tentokrát budete muset zapomenout. Balijci mají zákaz dělat hluk a vycházet ze svých obydlí. Podle tradice se uchylují do svých domovů a předstírají, že je celý ostrov opuštěný.
Bali je malý indonéský ostrov, který ukrývá plno pokladů. Tohle oblíbené turistické místo nabízí krásné pláže, sportovní zážitky a nádherné chrámy. I když někdo může říct, že se jen hemží turisty, je nádherný a místní hinduistická kultura a usměvaví lidé stojí za návštěvu. Naopak jiný indonéský ostrov, sousední Lombok, je o něco divočejší a můžete na něm ještě zažít tu „pravou“ Indonésii.
Váránasí je samo o sobě symbolem. Nejsvatější město pro hinduisty a díky nedalekému Sarnátu, kde pobýval Sidharta Gautánama, také jedno z nejsvatějších pro buddhisty. Pojďte se do Indie podívat s fotografem Vojtěchem Vlkem.
Rozhodli jste se, že letošní dovolenou nechcete trávit celé dny na pláži? Ale přesto byste chtěli vyjet na nějaký exotický ostrov směr jihovýchodní Asie? Zkuste Bali a zkombinujte tak meditační dovolenou se špetkou dobrodružství. Tento indonéský ostrov totiž nabízí spoustu zážitků, od šnorchlování u korálových útesů přes relaxační masáže a jógu, tak i více jak 3000 chrámů k návštěvě.
Ranní a večerní modlitba, někdy jen v tichosti vlastního obydlí, někdy s knězem v chrámu. Nepočitatelné množství bohů, které snad ani nemůže znát jediný člověk. To je hinduismus. Přečtěte si, jak jej praktikují Indové.
Dostat se na balijské taneční představení pro turisty je snadné. Zažít tradiční vystoupení v chrámech s minimální účastí cizinců se ale poštěstí jen málokomu. A pokud ano, může zažít opravdový trans!
Ostrov bohů a démonů. Přesně takovou přezdívku dávají exotickému ostrovu Bali jak místní, tak cestovatelé. Prodchnut nadpřirozenem a tajemstvím však nabízí také jedinečné potápěčské možnosti.
S přicházejícím soumrakem okolo chrámu v poutním hinduistickém městě Janakpur nervózně přešlapuji a číhám na poutníky a svaté muže. A skutečně se náměstí před chrámem začíná postupně naplňovat, ať již malými dětmi, či právě různými podivíny.
Jestli zrovna nepatříte mezi dobrodruhy, asi by vás hned na začátku zajímalo, co mě to napadlo a proč jsem jela zrovna do Indonésie. Tak začnu hezky popořadě.
Hinduistický svátek Thaipusam je v samotné Indii zakázaný. Dodnes se však praktikuje v Malajsii a Singapuru a právě 1. února probíhají hlavní průvody. Několik Čechů odjelo pozorovat tyto slavnosti na místo činu.
Počátkem února slaví Číňané nový rok a hned den na to i muslimové. Ve středu devátého zavoněl vzduch vonnými tyčinkami, ve čtvrtek zahrály mešity o něco hlasitěji než jindy a muslimové oslavili rok 1426 svého kalendáře. V liberální Indonésii, kde se veřejně slaví všechny svátky všech náboženství, byly dva dny volna.
Přestože Nepál v současnosti trpí mnoha politickými problémy, má královská rodina stále mnoho příznivců. Hinduisté věří, že král je žijícím vtělením boha Višnua. Na této víře je z velké části založena existence dědičné hinduistické monarchie.