Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů

Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů

Ostrov bohů a démonů. Přesně takovou přezdívku dávají exotickému ostrovu Bali jak místní, tak cestovatelé. Prodchnut nadpřirozenem a tajemstvím však nabízí také jedinečné potápěčské možnosti.

Duchů se ale bát nemusíte, stejně jako v Indii tu totiž místní denně přinášejí oběti, pořádají se různé přírodní obřady a pro radu si chodí k šamanovi.

Koncentrované duchovno

Centrem všeho je chrám Besakih. Tento svatostánek údajně založili hinduističtí mniši už v 8. století a dodnes se jedná o nejposvátnější místo z celého Bali. V jeho okolí najdete zhruba 200 dalších menších, nicméně stejně působivých, historických budov. Už z dálky vás okouzlí pohled na malé pagody, které jako by doslova vyrůstaly z krajiny. Chrám leží v tisíci metrech nad mořem, na úpatí nejvyšší hory Bali, činné sopky Gunung Agung (neboli Matky Hory).

Hora je pro Balijce posvátná nejen kvůli výšce, místní k ní mají respekt hlavně pro její aktivitu (sídlí v ní hlavní balijské božstvo). Zhruba jednou za sto let začne soptit a ničí, na co přijde. Naposledy to bylo v roce 1963, shodou okolností právě v termínu oslav Svátku největší oběti, nejdůležitějšího balijského obřadu, který se koná jen jednou za století, právě v Pura Besakih. Během oslav začala hora trochu prskat, naplno pak spustila pár dní poté. Proudy lávy pohřbily několik vesnic a celé město, včetně dvou tisíc lidí; ostrov pokryl popel, který zničil všechnu úrodu a na Bali propukl hladomor. Jen chrám Pura Besakih zůstal zázrakem ušetřen.

Ostrov Bali je jediným hinduistickým územím mimo Indii. Na celém indonéském souostroví je ostrovní klima s obdobím sucha a monzunů. Vlhkost vzduchu na ostrovech se pohybuje kolem 80%. Teploty jsou také tropické, po většinu období se pohybují mezi 25 až 30 stupni Celsia.

Draci z Bali

Nádherně ručně vyrobení draci upoutají na ostrově každého. Křídla draků bývají z hedvábí a každý kus je unikátním uměleckým dílem. Malí kluci pouští k nebi desítky těchto nádherných „hraček“, které díky větrnému počasí vydrží stát na obloze dlouhé hodiny. Když v Kutě zvednete hlavu k obloze, pohled, který se vám naskytne, doslova vezme dech. Pestrobarevní layang-layang, jak drakům říkají domorodci, doslova ovládají celou oblohu.

Původně draci hráli důležitou úlohu v tradičních rituálech domorodců, údajně je někteří využívali i k rybolovu. Podle dráhy jejich letu také moudří místní dokázali předpovídat počasí. První zmínky o létajících dracích z Bali jsou staré více než 2 000 let.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Podmořský svět na Bali a ráj surfování

Indonésie nabízí naprosto skvostné podmínky pro objevování podmořského světa. Místní ekosystém je totiž bez nadsázky jeden z nejbohatších na světě. Pokud máte štěstí, můžete potkat i největší mořskou kostnatou rybu na světě. V odborné literatuře se dočtete, že největší pravděpodobnost setkání s tímto úctyhodným živočichem máte v říjnu, kdy měsíčníci svítiví (Mola mola), vyplouvají blíže k hladině. Potápěče také často přicházejí pozdravit zvědavá hejna mant ((Manta birostris), mořských paryb .

Na své si také přijdou milovníci surfování. Skvělé větrné podmínky sem zvou zkušené i začátečníky. Nejvyhlášenejší jsou zde ovšem pláže. Běloskvoucí plochy a průzračné moře. Vyhlášenou je pláž Balangan na jihu ostrova.

Hned první pohled pod hladinu nás tak nadchnul, že jsme se rozhodli zaplatit si potápění. Mimo úžasných útesů a spousty ryb je tam k vidění vrak lodi Liberty, amerického křižníku, potopeného Japonci ve 2. světové válce. Válí se na boku, v hloubce 2 až 30 metrů, jen kousek od břehu a za těch pár desítek let stihl kompletně porůst korály.

Zkušenosti čtenářů

Lada

Ahoj, dovoluji si informovat, že žijeme na Bali a (nejen) našim krajanům můžeme nabídnout ubytování, ale i veškerý servis spojený s poznáním tohoto krásného ostrova. Najdete nás na Facebooku:
https://www.facebook.com/chillibali7
Zdravíme ze slunného Bali! 🙂
Lada + Petr

Lada

AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO ZÁJEMCE O UBYTOVÁNÍ NA BALI! Nabídka několika osobně prověřených vil, různé lokality, různá ubytovací úroveň, různé ceny. Pro více informací pište, prosím, na e-mail [email protected].
Osobní doporučení = Vaše jistota na cestách! 🙂

Aktuální informace z Bali

Zdravím, píšeme články o Bali, naši autoři žijí (žili) na Bali nebo byli na Bali na dovolené a píšou upřímné pohledy na tento ostrov. Není to vždy ráj, jak se všude prezentuje!
Náš web: http://www.zivotnabali.cz/
Děláme také přednášky, budeme rádi když dorazíte 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí