Indie je vysokou školou cestování, říká Jolana Sedláčková

Indie je vysokou školou cestování, říká Jolana Sedláčková

Právě vyšlo letní číslo našeho časopisu TravelLife a my vám tak přinášíme ukázku rozhovoru s cestovatelkou Jolanou Sedláčkovou, která se s námi podělila o její první dojmy z barevné Indie.

Jak na tebe Indie zapůsobila? Barvy, vůně, první dojmy? Co tě hned na začátku nejvíce překvapilo, uchvátilo?

Tohle byla moje úplně první cesta do Indie a musím přiznat, že první dojmy nebyly úplně pozitivní. Možná na to mělo velký vliv i to, že jsme do Indie vstoupili z Pákistánu, kde se k nám místní lidi chovali velmi přátelsky, laskavě a snažili se, abychom se v jejich zemi cítili dobře. Indie v tomhle ohledu byla úplně jiná. V Indii se s námi nikdo nemazal. Hned v prvních dnech jsme zažili bezohlednost i snahu nás všemožně podvést.

Proto říkáš, že je Indie takovou vysokou školou cestování? 

Ano. Člověk se velmi často setkává s věcmi, před kterými by raději zavřel oči. Chudoba je v Indii všudypřítomná. Nejde před ní utéct. Není schovaná někde za rohem, aby člověk mohl taková místa obejít nebo se prostě dívat jinam. Na jednu stranu by spoustu lidí v Evropě tuhle zkušenost potřebovalo. Je velmi důležité si vážit toho, jak se máme dobře. I když to ale člověk ví, stejně má v hlavě pořád pocit, že si ten náš pohodlný evropský život zasloužíme. Vždyť přece hodně pracujeme, chodili jsme do školy, učili jsme se. Nejsme žádní lenoši… Jenže až tady si člověk uvědomí, že to, proč se má dobře, není až tak jeho zásluha, ale prostě jen velké štěstí, že se narodil do toho „správného“ místa na planetě. Ve skutečnosti nic jako spravedlnost a rovnost neexistuje. A to není příjemné zjištění.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Zkušenosti čtenářů

Jenda

Nyní je vysokou školou?
V 90. letech tam jezdily tisíce Čechů díky knížce I. Březiny.
Vysoká škola je dle mého názoru cestování po Číně. Jezdili jsme tam necelé tři měsíce v r. 2002 a jenom ve dvou městech na vlakovém nádraží mluvili anglicky. Luštili jsme jízdní řády psané čínsky. Grimasy, počítání na prstech je odlišné. To byly zkušenosti !!
Indie je brnkačka.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: