V roce 2025 vám na Hedvábné stezce představíme 100 velkých žijících českých dobrodruhů.
V roce 2025 na Hedvábné stezce představíme 100 velkých žijících českých dobrodruhů.
Ty nejodvážnější, nejšílenější, nejzajímavější, nejvíce inspirativní.
Jejich seznam najdete níže …
10 největších dobrodruhů roku 2025 slavnostně vyhlásíme na Festivalu OBZORY
V časopise Svět outdooru si pak o nich přečtete více.
Jak dobrodruhy vybíráme?
Nominace může podat kdokoliv. Pak prodjou sítem redakce Hedvabné stezky, Světa outdooru a pořadatelů Festivalu Obzory.
Hlavní háček při výběru 100 dobrodruhů je časové hledisko: máme sem zařadit někoho, kdo svou poslední velkou výpravu podnikl nejvýš před rokem? Před dvěma lety? Pěti? Deseti? Dvaceti?
Držíme se zhruba pravidla, že mezi 100 dobrodruhů zařadíme ty, kdo něco podnikli nejvýše před 3 lety.
Kdo je dobrodruh?
Cestovatelé, horolezci, námořníci, polárníci, extrémní stopaři, ultraběžci, vodáci, vědci a další zajímaví muži a ženy, kteří podnikají odvážné věci ve všech možných částech světa.
Dobrodruh se pouští do neobvyklých, riskantních nebo neprozkoumaných situací a aktivit. Hledá nové výzvy, zážitky a neznámé cesty. Motivací může být touha po objevování, překonávání vlastních hranic, adrenalinu, konání dobra nebo prostě zvědavost.
Všechny dobrodruhy neznáme, pošli nám tip
Pokud máš ve svém okolí někoho, kdo dokázal něco neobvyklého a dobrodružného, pošli nám tip do redakce na email: de***************@he************.cz
A teď už konkrétně:
V roce 2025 představíme tyto dobrodruhy
Seznam postupně rozšiřujeme, abychom se dostali na stovku.
1. Cestovatelé po Asii
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- Marek Slobodník – je známý svými dobrodružnými expedicemi na historických motocyklech. Má za sebou hned několik výprav a v posledních letech projel například Afriku od severu k jihu na motocyklech Jawa Pionýr, napříč Indonésií projel na motocyklu Royal Enfield a jeho poslední cesta vedla trojkolkou do Mongolska.
- Svaťa Turista Kreidl – dobrodružná cesta z Brna až … kam? Sólo přestopování Afghánistánu, bez spěchu a průvodce, řadí Svaťu spolehlivě mezi 100 velkých českých žijících dobdrodruhů
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Pavel Svoboda – fotograf, geograf a cestovatel, který se specializuje na expedice do odlehlých horských oblastí Asie, Jižní Ameriky a evropského severu.
- Vladimír Váchal – už více než deset let se několikrát ročně vrací do Íránu, kde působí jako nezávislý průvodce a tlumočník.
- Lenka Hrabalová – česká arabistka, íránistka, spisovatelka a novinářka, která se specializuje na Blízký východ.
- Jan Rendl – za posledních sedm let urazil pěšky více než 40 000 kilometrů, což odpovídá obvodu Země. V roce 2022 se ale vydal na cestu starým vozem Subaru Libero z České republiky až do pákistánského Himálaje. Během této 20 000 kilometrů dlouhé trasy čelili mnoha výzvám, včetně technických problémů s vozidlem, náročných podmínek na Balkáně, v Turecku, Íránu a Pákistánu.
- Jolana Sedláčková – nejčastěji cestuje světem svojí starou Toytou. Poslední velká expedice vedla z Česka přes Blízký východ, až do Indie, či Nepálu. Něco nám ale říká, že tohle rozhodně konec její cesty nebude.
- Peter Gregor – miluje neturistické oblasti, proto se často vydává například do Iráku, Somálska, nebo Jemenu.
- Martin Půlpán – jako první Čech přešel Hedvábnou stezkou z Evropy až do Číny.
- Dan Přibáň – cestovatel a dobrodruh, který se proslavil především svými expedicemi se žlutými trabanty. Tyto expedice, známé pod názvem „Trabantem napříč světem“, zahrnovaly přejezdy různých kontinentů s použitím ikonických automobilů. Jeho poslední cesta vedla do Mongolska.
- Dominika Gawliczková alias Dominika na cestě – v roce 2023 na motorce procestovala Saúdskou Arábii a další země Arabského poloostrova
2. Cestovatelé po Americe
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Eva Kubátová – Eva je naprostou odbornicí na mexickou kulturu, a jak sama říká – je i sběratelkou mexických podivností a kuriozit.
- Veronika Jiříčková – poslední velká expedice Veroniky proběhla na Kubu, kde strávila dva a půl měsíce na koloběžce a ujela necelé 3000 km.
- Mirek Haluza – organizátor expedic a zároveň i producent expedičních filmů, které natáčí u tradičních domorodých kmenů v odlehlých částech rovníkových džunglí. Posledním snímkem je film Javari.
- Tripaři na stopu – Adam Novák a David Švob podnikli šamanskou cestu Jižní Amerikou, kde se učili od místních šamanů o amazonské medicíně.
- Míša a Jirka Dolanovi – manželé Dolanovi cestují už několik let po Střední a Jižní Americe, a starají se o tom o naši krásnou planetu. Čistí odpadky z pláží, moře, i lesů, vystupují v zahraničních médiích a vzdělávají děti na školách o ekologii.
- Marek Balicki – je známý jako „Záchranář na cestách“. S více než 20 lety zkušeností v oblasti zážitkové první pomoci se rozhodl spojit své profesní dovednosti s vášní pro cestování. Má za sebou několik zajímavých expedic – V prosinci 2022 odletěl do Kolumbie, pořídil si motorku a projel s ní 22 000 km napříč Jižní Amerikou a na přelomu let 2023 a 2024 absolvoval s parťačkou expedici přes Kubu na koloběžkách.
- Vandráci Vagamundos – Pavel Liška, Honza Révai a Hynek Bernard tvoří trojici dobrodruhů, kteří v minulosti projeli na motorkách Střední Ameriku. Nyní se ale vypravili na Ostrov lidojedů – Papuu Novou Guienu.
- Zbyněk Vintr – Ujel bezmála 200 000 km na kole po 96 zemích na šesti kontinentech. Jeho poslední stopy vedly divočinou Střední Ameriky.
3. Cestovatelé po Africe
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- Tadeáš Šíma – je známý svými dálkovými cyklistickými expedicemi. Na kole projel Střední Ameriku, Arabský poloostrov, i Afriku. V květnu vyráží do Kapského Města, kde zakončil svou cestu v roce 2018 a pojede na sever po východní části Afriky. Třeba snad až do Prachatic! Kromě kola je jeho zálibou ochrana přírody, především v jeho milované Africe.
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Tomáš Vejmola – Tomík má zálibu v netradičních vozidlech. Vypravil se například na kole do Gruzie, z Bangkoku dojel domů na tuktuku a jeho poslední velká cesta zabrala 111 dní. Tuktukem totiž ujel 9000 km drncavou cestu po Jihovýchodní Africe, kdy projel 7 států jako je JAR, Botswana, Zambia, Zimbabwe, Malawi, Tanzania a Uganda.
4. Horolezci
(Nehodnotíme jen ani hlavně sportovní výkon, ale spíše dobrodružný, objevitelský prvek horolezcké výpravy)
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- Radek Jaroš – první Čech, který zdolal všech 14 osmitisícovek (Korunu Himaláje) bez použití kyslíkového přístroje. Nyní se zaměřuje na projekt s názvem „Nejizolovanější hory světa„
- Mára Holeček – je známý svým odhodláním a schopností překonávat extrémní podmínky. Podnikl několik prvovýstupů náročných cest v alpském stylu na významné světové vrcholy.
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Radoslav „Radar“ Groh – patří k současné špičce českého horolezectví. Má za sebou několik prvovýstupů: s Jindřichem Hudečkem podnikl první český zimní prvovýstup na Fitz Roy v Patagonii (2016), s Márou Holečkem vystoupil prvovýstupem na peruánskou horu Huandoy, který na počest výročí 50 let od tragédie československé expedice Peru 1970 nazvali „Boys 1970“ (2019), o dva roky později společně podnikli také výstup na sedmitisícovku Baruntse (2021), Se Zdeňkem Hákem a Jaroslavem Bánským vystoupili prvovýstupem na nejvyšší dosud nezdolanou horu světa Muchu Cchish (2024).
- Zdeněk „Háček“ Hák – díky několika prvovýstupům získal hned 2 významná ocenění v podobě Zlatého cepínu.
- Karolína Grohová – úžasná všestranná sportovkyně, skialpinistka, reprezentantka ČR v běhu na lyžích, ale v posledních letech zejména úspěšná horolezkyně. Za posledních pár let má za sebou hned 2 osmitisícovky: Gašerbrum II (2021) a Gašerbrum I (2024).
- Monika Benešová – Moniku bychom díky projití PCT mohli zařadit i do kategorie dálkových trekařů, ale kvůli loňskému výstupu na Everest si právoplatně zaslouží být zde. Kromě fyzických překážek musela čelit i zdravotním komplikacím v podobě nevyléčitelné Crohnovi choroby.
- Klára Kolouchová – v roce 2007 se stala první ženou, která zdolala Mount Everest, v roce 2019 si připsala další 2 osmitisícovky a stala se tak první ženou, která pokořila tři nejvyšší hory světa. V loňském roce navíc ještě zdolala Annapurnu, čímž si svůj seznam o něco více zase rozšířila.
- Honza „Tráva“ Trávníček – úspěšně vystoupil na pět osmitisícových vrcholů bez použití kyslíkového přístroje a bez podpory Šerpů. V létě 2024 vedl českou expedici na Broad Peak a K2.
- Pavel Burda – V roce 2023 byl členem expedice na Broad Peak, dvanáctou nejvyšší horu světa s výškou 8 051 metrů, kde společně s Martinem Ksandrem dosáhli vrcholu. Tato expedice byla pro Pavla jeho čtvrtou osmitisícovkou.
5. Dálkoví trekaři
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- Ivan Mitrus – prošel 7000 km pěšky přes Chile! První půlku sám, od pouští až na konec světa.
- Jakub Šolc – každý rok se vydává na něco velkého, loňský rok přešel pěšky přes půl Chile. Během roku se kromě toho vydává i na „menší“ treky jako třeba přechod Korsiky, nebo Alpské treky.
- Vagabundi na cestách – pěšky z Bali až domů, wow!
- Alča a Mája z Aawesome – za poslední roky absolvovaly několik významných tras v Severní a Jižní Americe. Prošly třeba Pacifickou hřebenovku, nebo Pacifickou severozápadní stezku (PNT) – 2 000 kilometrů dlouhou trasu vedoucí náročným horským terénem a divokou přírodou. Pro rok 2025 mají další úžasný plán.
- Pavlína Adam – jako první Češka úspěšně absolvovala Great Himalaya Trail – jednu z nejnáročnějších dálkových tras na světě.
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Martin Úbl – je známý především jako „otec Stezky Českem“, kterou navrhl tak, aby lidem umožnila poznat přírodní krásy a kulturní dědictví země.
- Teru Menclová – Mezi její nejvýznamnější expedice patří Tour du Mont Blanc a Via Alpina. Kromě Alp se věnuje i trekingu v Skandinávii a na Islandu. Její láska k těmto oblastem ji vedla k tomu, že se stala horskou průvodkyní v Norsku a na Islandu
- Viktorka Rys – specializuje se na nízkonákladové pěší cestování s ultralehkou výbavou. Věnuje se zejména sólovým dálkovým horským přechodům s důrazem na off-trailové trasy
- Hana Jamplíková – fotografka a cestovatelka, známá svou vášní pro přírodu a dálkové treky. V posledních letech prošla například Tour du Mont Blanc, West Highland Way, nebo GR131 na Tenerife a spoustu dalšího.
- Lucie Kutrová alias Holka s bucket listem – v roce 2018 absolvovala Pacifickou hřebenovku (PCT) v USA, což je trasa dlouhá přes 4 000 km a v posledních letech absolvovala Arizona Trail, nebo Stezku Českem.
- Jana Doktorová – věnuje se především psychologickým aspektům dlouhých cest a pomáhá ostatním připravit se na náročné výpravy.
- Martina Merisi – v roce 2024 se stala první osobou, která kompletně přešla Pamír Trail.
- Tereza Jandová – Nachodila tisíce kilometrů jak na Pacifické hřebenovce, tak i evropských stezkách.
- Tereza a Luboš Kopeckých – V roce 2019 přešli PCT a následně CDT v roce 2022. Aktuálně se připravují na jejich nejdelší trail v délce přes 8 500km a to Eastern Continental Trail.
- Justy Štěpánová – sama v 17 letech přešla pěšky přes Pyreneje.
- Jakub Drábek – Pěší trasu do Santiaga de Compostela podstupuje spousta lidí, ale už jste někdy slyšeli o tom, že by se sem vydala smečka psů a koně?
6. Vodáci
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- David „Vory“ Sodomka – český kajakář a fotograf specializující se na divokou vodu. Pádluje více než 15 let a aktuálně se řadí mezi nejlepší české i světové expediční kajakáře. Jeho poslední zajímavé expedice byly do Grónska a na Špicberky. S mezinárodním týmem se vydal do Gabonu na prvosjezd řeky Ivindo, a má za sebou taky několikanásobný sjezd nejtěžších kaňonů řeky Indus v Pákistánu.
- Eda Skalický – společně Davidem Sodomkou a mezinárodním týmem podnikli expedici na řece Enguri, kterou sjeli od pramene u ledovce až do přehrady pod horama, některé části řeky byly prvosjezdy.
- Petr Kašpar, Pavel Paloncý, Markéta Peggy Marvanová a Tomáš Matera – podnikli expedici na řeky Dintchyia a Omo v západní Etiopii, kde Petr zkoušel štěstí už v dřívějších letech. Pokus o splutí řeky Dintchyia nakonec překazily vysoké vodní stavy, ale splutí řeky Omo se podařilo v naplánovaném rozsahu.
- Monika Klemšová – paddleboardistka, která se specializuje na dlouhé výpravy po klidnějších vodách. Od roku 2018 se paddleboardingu věnuje intenzivně. Podnikla několik výprav do Kanady, nebo Skandinávie. O svých výpravách napsala knihu Na paddleboardu za snem. Rozhovor s Monikou si můžete přečíst na vodáckém webu Pádler.cz.
- Honza „Rotťák“ Rott – patří k průkopníkům paddleboardingu v České republice. Jeho specializací je jízda na hodně divoké vodě (až do obtížnosti WW IV). Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří paddleboardové splutí kaňonu řeky Tary nebo paddleboarding na řekách v Chile.
- Jiří „Choroš“ Hron a Zdeněk „Pašík“ Herzán – i přestože nejsou žádnými juniory, spíš naopak, tak se pravidelně věnují vodákým maratonům po celém Evropě a pravidelně jezdí také na objevné vodácké výpravy na Sumatru. V loňském roce ovšem předvedli „majstrštyk“, když absolvovali 5 denní vodácký maraton Loire 725 na francouzské řece Loiře. Jedná se o nejdelší vodácký závod v Evropě a jeden z nejdelších na světě, jehož trasa měří 725 km.
- Robert Kazík – Robert je na české scéně vodáckých expedic pojmem už od devadesátých let. Na kontě má nespočet expedic skoro na všech kontinentech. Každoročně splouvá Grand Canyon řeky Colorado, každoročně objevuje řeky v Kanadě a k tomu občas přidá i něco dalšího. V letošním roce by rád na sever Kanady na velmi dlouhou expedici ve velmi odlehlém koutě světa.
- Jan „Chobotnice“ Bašta – se v létě 2025 chystá na závod Yukon River Quest – jeden z nejdelších vodáckých závodů světa, který už zkusil vloni, ale kvůli lesním požárům musel být závod předčasně ukončen. Tenhle chlapík se našel v pádlování dlouhých štrek a taky ve stavbě dřevěných lodí a pádel.
- Ondra Nikl – od devadesátých let se pohybuje na moři jako instruktor seakayakingu. Na kontě má mnoho zajímavých expedic, kterým bezesporu vévodí výpravy do Grónska, na Špisberky či na Faerské ostrovy. V letošním roce by rád podniknul expedici do Grónska.
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Jan Šťovíček – sportovní instruktor a průvodce specializující se na rafting a vodáckou turistiku. Vodáckých expedic se účastní už mnoho let. Mezi jeho poslední počiny patří expedice na řeku Bheri v západním Nepálu nebo na řeky Orange a Kunene v Namibii.
7. Polárníci
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- Petr Horký – v roce 2021 se mu podařilo dosáhnout jižního pólu, kde stanul poslední den v roce a krásně tak oslavil Silvestr. Má za sebou také třeba přechod Grónska, putování Sibiří a první zimní přechod mongolského jezera Khovsghol.
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Jiří „Lichťák“ Lichteneger a Milada „Mili“ Vaňkátová– dobrodruzi a polárníci, specializující se na expedice v extrémních podmínkách, zejména v arktických oblastech. Společně tvoří duo známé jako JiMi. Jejich poslední velkou výpravou byla trasa dlouhá 430 km za polárním kruhem na pomezí Finska, Norska a Švédska.
8. Stopaři
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- Šebestián Bok – ve 20 letech podnikl autostopovou cestu dlouhou 13 000 km přes Írácký Kurdistán, Uzbekistán, Tádžikistán a Turecko. Další podobné akce následovaly a jiné jsou v plánu
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Slávek Král – dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku.
- Vojta Pechar alias Mullet na tripu – V roce 2023 podnikl cestu napříč Spojenými státy americkými, kdy stopoval z New Yorku do San Francisca bez použití vlastních peněz.
- Jahu Řezníčková – Během své cesty kolem světa, která trvala 300 dní, navštívila více než 20 zemí a urazila více než 50 000 kilometrů
9. Ultraběžci
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
- Jan Francke – v roce 2024 se zúčastnil (opět) Iditarod Trail Invitational na Aljašce, kde absolvoval 1 700 km dlouhou trasu v extrémních podmínkách, včetně teplot pod -45 °C
- Marek Navrátil – v roce 2024 se zúčastnil Ultra Gobi 400, což je 398 km dlouhý závod v čínské části pouště Gobi. Závod dokončil za 3 dny, 18 hodin a 9 minut.
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Matěj Švec – v roce 2018 oběhl Českou republiku za 33 dnů, což je výkon, který si splnil jako svůj životní sen.
- Petr Vabroušek – v roce 2017 se zúčastnil World Marathon Challenge, kde absolvoval 7 maratonů na 7 kontinentech během 7 dní. V roce 2024 se účastnil Fodaxman Extreme Triathlon v Brazílii, který je známý svou náročností a unikátními podmínkami.
- Honza Tandler – v roce 2022 se zúčastnil Ultra Tour Monte Rosa, náročného závodu v Alpách, a v roce 2023 se zúčastnil Manaslu Trail Race v Nepálu, kde obsadil vynikající 3. místo
- Tomáš Štverák – pravidelně vítězí na česko-slovenských ultratrailech a dal i masakrozní Tor de Geants za 21 hodin!
10. Ostatní
(Co se jinam nevejde, třeba dobročinné a vědecké projekty, astronauti a podobně.)
Zařazeni mezi 100 dobrodruhů
Nominovaní mezi 100 dobrodruhů
- Petr Jan Juračka – Jeho práce se zaměřuje především na fotografii přírody, výzkum v oblasti biologie, mikroskopii a ochranu přírody. Jeho dobrodružný a cestovatelský duch ho zavedl i na různá náročná místa, která si zachycuje v rámci své práce.
- Milan Jeglík – Milan Jeglík pracuje ve společnosti JUSTICE FOR NATURE, která je součástí světové ochrany přírody. Jejich činností je terénní ochrana přírody, spolupráce s rangery a monitoring biodiverzity.
- Milada Řeháková – významně se podílí na ochraně nártouna filipínského (Tarsius syrichta), jednoho z nejmenších a nejohroženějších primátů světa
- Pepa Šindel – mladý a talentovaný lezec, který dosáhl významných úspěchů. Náročnou cestu Chiroptera 9a+ přelezl ve věku 15 let, čímž se zařadil mezi nejmladší lezce, kteří dosáhli této obtížnosti.
- Aleš Zavoral – jezdí extrémní bikové ultrazávody, dojel Nord Cape a Transatlantic, který vyhrál. Letos se chystá na Tour Divide