Salvador – neprávem opomíjená země Střední Ameriky

Salvador – neprávem opomíjená země Střední Ameriky

El Salvador je nejmenší stát Střední Ameriky, do kterého se vydává jen málokterý cestovatel. Jeho rozloha je sice menší než Morava, zato vám nabídne spoustu treků na sopky, termálních pramenů, usměvavé Salvadorce, i pokrokové hlavní město.

Na konci března 2023 jsme se vydaly do Střední Ameriky, s cílem ji celou projet. Po 4 měsících už stojíme v hlavním městě Panamy a chystáme se na přelet do Jižní Ameriky. Cíl splněn. Projely jsme všech 7 zemí, a když na nás někdo směřuje dotaz, kde se nám líbilo nejvíce, jednohlasně říkáme Salvador. Ptáte se proč? Co může tak malá země nabídnout? Možná byste se divili, ale je toho spousta.

Usměvaví lidé

Pro někoho to možná není tak důležité, ale při našich cestách hrají velkou roli vždy místní lidé. Naše zvědavé oči samozřejmě chtějí vidět krásy, které daný stát nabízí, ale my se především díváme kolem sebe a pozorujeme chování lokálů. Ihned po našem přejezdu přes hranice jsme se každodenně setkávaly s lidmi, kteří se na nás jen tak bez důvodu usmáli, zamávali, nebo pozdravili. Takové věci se nám skoro nikde předtím nestávaly. Možná je to dáno tím, že v Salvadoru není turismus rozvinutý v tak velkém množství a lokálové si zahraničních návštěvníků zkrátka váží.

Takový zlozvyk, který nás už časem začal vytáčet – kasírování po turistech více, než je oficiální cena. S tímto nešvarem jsme se při naší cestě setkávaly snad všude, kromě Salvadoru. Salvador patří mezi nejchudší státy Střední Ameriky, tudíž by bylo pochopitelné, že chtějí turisty natáhnout na ceně, ale ani jednou se nám tahle situace nestala. Ať už se jednalo o jízdné v autobusech, nákup na trzích, nebo o vstupné, vždy jsme platily stejnou cenu, jako lokálové. (V jiných zemích Střední Ameriky většinou turisté platí o polovinu více, než místní)

Výstupy na vulkány

Největším a nejznámějším lákadlem je trek na Santa Ana Volcano. Aktivních vulkánů má stát celkem 23, ale tento vulkán je odlišný zeleným jezírkem uvnitř kráteru a zároveň s jeho 2 318 m.n.m. se jedná o nejvyšší sopku v zemi. Výstup není nijak zvlášť náročný, většinu cesty se jde po pěkných stezkách, s občasnými velkými balvany, a až u samotného vrcholku se terén změní na klouzavý sopečný písek. Nahoru vám to zabere zhruba 1,5 hodiny.

Výstup na sopku San Salvador, nebo také druhým názvem Quetzaltepec v Národním parku Boqueron není vůbec náročný, můžete se totiž dopravit až přímo pod vrcholek a bude vám zbývat vyjít už jen posledních 50 výškových metrů. Nahoře vás čeká výhled do kráteru o rozměru 1500 metrů. Dnes už tato sopka vypadá nevinně a stovky turistů zde každodenně míří, v minulosti však zničila nejen hlavní město Salvadoru. V roce 1917 dokonce proudící láva z Quetzaltepec vytékala až do moře, které je vzdálené skoro 50 km.

Pohled na kráter v El Boqueron
Pohled na kráter v El Boqueron

Nejmladším vulkánem Salvadoru je sopka Izalco, která patří výstupově k nejnáročnějším. Doporučuje se lidem s dobrou fyzickou kondicí, protože převýšení ani terén není pro začátečníky. Výstup do 1950 m.n.m. vám zabere přibližně 2 hodiny.

Koupání v termálních pramenech

Protože Salvador leží v obklopení vulkánů, z nichž některé jsou stále činné, můžete se vykoupat v některých termálních pramenech, které jsou ohřívané právě sopkami. Popravdě, nápad koupele v termálech se nám zprvu zamlouval, ale když máte v téměř čtyřiceti stupních jít do horké vody, není to až tak velká sláva. Každopádně nejvíce navštěvované jsou Santa Teresa Hot Springs. V tomto případě se jedná o přírodní bazénky, které jsou trochu upravené. Pokud však chcete více přírodní a opuštěné termály, doporučujeme Salto de Malacatiupan. Jde o termální vodopád, pod který se můžete naložit a nechat si masírovat záda.

Termální vodopády Salto de Malacautiupan
Termální vodopády Salto de Malacautiupan

Pokud vás termální prameny nezaujmou a budete hledat místo, kde se můžete zchladit, určitě zamiřte k největšímu jezeru – Lago de Coatepeque, které je sice v kráteru a sopečného původu, ale voda je příjemně chladná. Se vstupem k samotnému jezeru je to trošičku složitější, celé je totiž v obležení hotelů a privátních pozemků, takže jedna z možností, jak se zde dostat, je zaplatit vstup nějakému hotelu, nebo udělat útratu v restauraci. My jsme se k jezeru dostaly přes Captain Morgan Hostel. Jedná se o nejvíce privátní jezero na světě, kam se bohužel už ani místní zdarma nedostanou a aktivně proti tomu bojují.

Další skvělé a chladné koupání doporučujeme v Tamanique Waterfalls. Voda je příjemně studená, na zpáteční cestě však musíte počítat s pořádným výstupem nahoru. Vůbec nedoporučujeme někomu, kdo má problémy se srdcem, dýcháním, nebo koleny.

Nejširší nabídku průvodců a map Salvadoru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Ruta de las Flores

Nejbarevnější cesta plná tradic, hisotorie a gastronomie. 6 měst – Ahuachapán, Concepción de Ataco, Apaneca, Juayúa, Salcoatitán a Nahuizalco jsou spojeny silnicí zvanou „Ruta de Las Flores“. Každé z nich má co nabídnout, pokud ale máte pouze omezený čas, nebo cestujete veřejnou dopravou, můžete za jeden den stihout alespoň Apaneca a Juayúa, které jsou turisticky nejvíce zajímavé.

Apaneca láká návštěvou Café Albania. Kromě kavárny nabízí „zábavní adrenalinové centrum“, kde si můžete vyzkoušet zip-line, kukuřičné bludiště, volný pád, nebo barevnou skluzavku.

Juayúa zaujme především milovníky jídla. Každý víkend už od roku 1997 se v Juayúa pořádá gastronomický festival – Feria Gastronomica. O víkendu můžete na hlavním koloniálním náměstí ochutnat nejrůznější druhy pokrmů – od tradičních plněných placek Pupusa, přes mořské plody, až po exotické ovoce. Každý si najde to své. U objednávání jídla je velkou výhodou to, že přímo vidíte už připravené ukázkové talíře s jídlem a dostanete přesně to, co je vystaveno. Mimochodem Pupusy jsou tradiční pokrm, který vám naservírují v celém Salvadoru. Jedná se v podstatě o plněnou placku. Náplň může být třeba ze sýru, fazolí, nebo salámu.

Festival jídla v Juayúa
Festival jídla v Juayúa

Pláže

Salvador omývá pouze Pacifický oceán, který je oblíbený především mezi surfaři. Pokud tedy patříte mezi nadšence sjíždění vln, El Tunco si zamilujete. Jedná se spíše o takové „gringo město“, než o tradiční Salvadorskou kolonii, ale i přesto má tohle místo svou atmosféru. El Tunco je také zajímavé díky černé pláži ze sopečného písku. Pokud nejste surfaři, nebo jste na dovolené s dětmi, plavání v oceánu si bohužel nikde v Salvadoru neužijete.

Pláže v El Tunco
Pláže v El Tunco

Hlavní město

I přestože je Salvador především o přírodě, zůstat pár dní v hlavním městě – San Salvador se vám zkrátka ze strategického hlediska hodí. Přitom můžete místo trošku prozkoumat a zjistíte, že tam je spousta hezkých památek. Můžete si třeba všimnout, že se vláda snaží centrum modernizovat, a to třeba tak, že všechny elektrické kabely instalují do země, aby všude nevisely dráty. Za návštěvu určitě stojí Národní divadlo, i katedrála na hlavním náměstí.

Zajímavost na závěr

Věděli jste, že od roku 2021 je oficiální měnou Salvadoru kromě Amerického dolaru i Bitcoin? Jedná se o první zemi, kde v obchodech můžete zaplatit touto kryptoměnou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí