Jak se „slaví“ MDŽ v Mexico City

Jak se „slaví“ MDŽ v Mexico City

Mezinárodní den žen. V České republice poměrně nezajímavý svátek, na který většina obyvatel buď úplně zapomene, nebo v lepším případě koupí své drahé polovičce čokoládu a květinu. Jak se ale „slaví“ MDŽ v hlavním městě Mexika? Pokojný svátek to rozhodně není.

Mexico City je přelidněné město, ale jen málokdy se vám stane, že byste na ulicích vůbec nepotkali muže. Už od chvíle, co jsme vyšly z hotelu se nám něco nepozdávalo. Nějakou dobu už jsme se v Mexico City pohybovaly, ale ten den bylo ve vzduchu něco zvláštního. Vyrazily jsme jako každý den k metru s cílem přesunout se do historické části města. Metro je zde rozdělené na mužské a ženské kupé, kvůli ženské bezpečnosti. Ten den jsme seděly v kupé pro muže (tady mohou sedět i ženy, naopak ale ne), a po nějaké chvilce jsme si uvědomily, co je tady celou dobu špatně. Nebyl tam ani jeden muž! V tu chvíli jsme začaly už trošku panikařit. Co se to děje? Když už jsme si začaly trošku více všímat okolí, zpozorovaly jsme houfy žen, všechny oblečené do fialových barev, v rukou držely transparenty a na předloktí měly napsaná fixou divná písmena. A, B – co to má jako znamenat, říkaly jsme si. Ve chvíli, kdy měla jedna slečna na předloktí napsané A+, tak nám to docvaklo. Přece krevní skupiny. Proč ale mají na rukou uvedené své krevní skupiny? Dívaly jsme se na sebe nechápavým pohledem. Rozhodly jsme se nejet dále do centra, ale vystoupit na další stanici a napsat našemu mexickému kamarádovi, aby nám vysvětlil situaci. Ten nám na naše dotazy stručně odvětil – je Mezinárodní den žen. V tu chvíli jsme se na sebe podívaly ještě nechápavějším pohledem a jediná myšlenka, která nám v hlavě problikla byla, že jsme v Mexiku už 3 měsíce, mamky jsou doma naštvané, že jsme pryč tak dlouho, a ještě jsme si dovolily zapomenout popřát jim na Mezinárodní den žen. Jaká nehoráznost!

A proč ty ženy byly oblečené do fialových barev a držely transparenty? Postavení žen v Mexiku není dobré. Denně dochází na ulicích k obtěžování, přepadání a znásilňování žen. Za rok 2022 bylo nahlášeno kolem 3000 násilných zabití žen. Což není malé číslo! Případů znásilněných, nebo obtěžovaných žen jsou hlášena obrovská čísla. Za rok 2022 to bylo 16 000 nahlášených případů. Kolik případů je nehlášených, to je otázka. Mexiko je jedna z nejhorších zemí co se týče míry genderového násilí.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Den D

8. března je den, kdy ženy každoročně v Mexico City vyjdou do ulic a protestují. Shromažďují se na hlavním náměstí kolem Národního paláce, jež je sídlem prezidenta Andrése Manuela Lopéze Obradora. Kolem významných budov se po celém náměstí už týden dopředu instalují vysoké kovové ploty, aby se přes ně nikdo nedostal. Při protestu, který opravdu není poklidný, nemají však ženy problém tyto ploty přeskočit, nebo úplně zbourat. Policie, to potom řeší tak, že do davu vypouští slzný plyn. Takové protesty se ale neobejdou bez menších nebo větších zranění. Paradoxně je větší míra zraněných policistů, než protestujících. Dochází i ke smrtelným zraněním.

Spousta žen směřuje svůj hněv především k prezidentovi, který podle nich nevěnuje tomuto problému žádnou pozornost. Naštvání nezmírnil ani fakt, že prezident odmítl odsoudit člena své strany, i přestože jej několik žen obvinilo ze sexuálního násilí. Jako taktiku k hlásání svých požadavků se proto rozhodly používat násilné protesty. Spousta odborníků sice s tímto typem protestu nesouhlasí, ale uznali za pravdu, že je to nejspíše jediná cesta, jak národ donutit, aby si jejich dlouholetému boji za rovnoprávnost všímal. Všechny ženy skandují věty jako „Bojujeme dnes, abychom zítra nezemřely“, nebo „Vina není na mé straně“. Na nainstalované kovové ploty píší jména svých blízkých, kteří zemřeli násilnou smrtí, a vylepují plakáty s obličeji násilníků. Každoročně se těchto protestů účastní desetitisíce žen, které se sjíždějí z okolí Mexico City. Už týdny před tímto dnem D se usazují na hlavním náměstí, kde pobývají ve stanech a čekají na svou příležitost, kdy se mohou ozvat a upozornit na tento genderový problém.

A co dělají v Den D muži?

V den protestu jsme na ulici opravdu nepotkaly žádného muže. Nejspíš vědí, že kdyby se přimotali k davu naštvaných žen, nedopadli by nejlépe. Náš mexický kamarád nám prozradil, že on zůstává pro jistotu doma i 3 dny před protesty a 3 dny po protestech. Kdyby náhodou…

8. března jsou na všech mexických televizních kanálech vysílány živé přenosy z centra Mexico City, takže jsme celý den zprostředkovaně pozorovaly, co se venku děje. Následující dny se z protestů vzpamatovává celé město. V centru zůstaly posprejované sochy a zdi, pracovníci demontují ploty, které byly instalované kolem významných budov a v centru panuje podivná atmosféra. Ticho po bouři.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí