ROZHOVOR: Martin Úbl: Stezka Českem – Nové příběhy

ROZHOVOR: Martin Úbl: Stezka Českem – Nové příběhy

Martin Úbl je spoluautor a propagátor prvního dálkového přechodu v ČR, Stezky Českem. Je dlouhá 2000 km, často vede horami, po hřebenech a podél hranic a jejím motem je „Stezku Českem může jít každý“.

Co to vlastně všechno obnáší – vytvořit stezku? Klestili jste trasu houštinami?

„Pouští a pralesem, savanou a buší, jdou lovci šelem, za nimi lovci duší…“, jak se zpívá v písničce od Trabandu, to opravdu nebylo. Máme zde nejlepší značení od KČT na světě, takže šlo o to vymyslet trasu tak, aby nám dávala smysl a zároveň využila to nejhezčí, co jsme potkali na našich trecích po světě. Takže je třeba, aby vedla mimo zpevněné povrchy, mimo velká města, po hřebenech, aby se nestala dogmatem a tak. No a pak hlavně spousta a spousta chození, ježdění na kole, a pak s tím spojené práce.

Co znamená, že stezku může jít každý? Třeba i člověk s hendikepem? Existuje trasa i pro cyklisty nebo, třeba jako v případě Camina, i trasa pro jezdce na koních?

To, že může jít každý, je opravdu mottem, a nejvíc vás vždy překvapí lidi. Dnes je nejmladšímu Stezkaři 3 měsíce, nejstarší Stezkařce 84 let a mezitím šli už všichni a všemi způsoby. Na koni, s kozami, s kočárky, na jednokolce, popředu, i pozadu. Vyjíždí opakovaně i Sportovní klub vozíčkářů, který má příběh v obou našich knížkách, i v dokumentárním seriálu.

Stezka Českem

Lidé, kteří stezku prošli, si říkají Stezkaři. Abych se stala Stezkařem, musím ujít celých 2000 km, nebo stačí, že už jsem byla na Sněžce, přes kterou stezka taky vede?

Stezkařem se podle mě stává člověk ve chvíli, kdy se rozhodne, že vyrazí. Od té doby trek začíná (nejen ten na Stezce), a to už je to hezký. Je to stav mysli!

Kdo jsou Trail Angels a jaké zázraky na stezce dělají?

Trail Angels je systém převzatý ze světových dálkových treků jako je třeba PCT. Jsou to lidé, kteří bydlí na treku či poblíž a ve svém volném čase a zdarma pomáhají lidem, kteří jsou právě na treku. Na Stezce jich dnes máme přes 100 a ti lidé konají dennodenní zázraky. Může to být čaj, pomoc, dovoz potřebných věcí… a když po pěti dnech zjistíte, že si povídáte se stromy, tak pak se jedná o záchranu mentálního zdraví!

Stezka Českem
Stezka Českem

Prošel jsi stezku celou? A kolik lidí už stezku prošlo a jak jejich počet roste?

Počet lidí na Stezce roste exponenciálně. Stává se fenoménem a každý nadšený člověk nadchne další. Já konkrétně i moji kamarádi jsme na Stezce pravidelně a každý rok mi to vychází tak na 800-1000 km na Stezce.

Objevil jsi během svého putování i nějaká místa, která jsi neznal a která Ti přirostla k srdci? Nějaké skryté klenoty, které nám můžeš doporučit?

Spoustu. Je neuvěřitelné, jak je česká krajina pěkná a kolik skrytých míst zde je. A doporučuji, ať si každý objeví ta svá. To je na tom to nejhezčí.

Stezka Českem
Stezka Českem

Jsou na stezku jen příznivé ohlasy, nebo má i své odpůrce?

Zpočátku zde byly obavy, že Stezka zničí přírodu, ale myslím, že je jasně vidět, že náš přístup a spolupráce s Ukliďme Česko, KČT a kraji jasně ukazuje, že nevadí, když do přírody půjde víc lidí, pokud to budou lidi, kteří se zde budou chovat podle principů Nenechávej stopy. Další obava byla komercializace Stezky, ale to už snad zmizelo úplně.

Už v úterý 5.3. budeš o Stezce Českem vyprávět v letenském kině BIO OKO. Na co se mohou návštěvníci těšit?

Podle mě to bude něco mezi setkáním, happeningem, přednáškou, stand-upem a tiskovkou. Těšit se mohou na spoustu nových příběhů, zábavy, setkání s lidmi kolem Stezky, Trail Angels a štábem, co točil dokumentární seriál. Poprvé bude na místě nová knížka, co vychází 6.3. A bude to jediná veřejná předpremiéra dokumentu.

Stezka Českem, Martin Úbl

Jak dlouho jste seriál natáčeli a o čem bude?

Příprava trvala dva roky, natáčení probíhalo vloni mezi dubnem a zářím. 10 etap Severní větve se rovná deseti dílům, během nichž Mirek Vladyka projde celou tuto větev. Potká se se Stezkaři, nadšenci kolem, tichými hrdiny, sám se sebou a navštíví spoustu krásných míst.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: