ROZHOVOR s jednou ze zakladatelek festivalu „Cestování s dětmi FEST“ o cestování s nejmenšími

ROZHOVOR s jednou ze zakladatelek festivalu „Cestování s dětmi FEST“ o cestování s nejmenšími

Sylva Vojtíšková má společně s manželem 3 děti, ale narozením dětí rozhodně její život neskončil, právě naopak. Užívá si s rodinou každou volnou chvíli, pomáhá ostatním cestovatelům (nejen rodičům), jak na levné letenky a jak si zkrátka zařídit s dětmi krásnou dovolenou. 

Máš 3 malé děti, kolik jim je aktuálně let a od jakého věku s nimi cestuješ? 

Aktuálně budou na jaře slavit 3,5 a 7 let. Cestujeme s nimi přibližně od půl roku každého z nich. U nejstarší jsme začali pozvolna a vydali se na pár dní do Říma, abychom vyzkoušeli, jak bude cesty zvládat. Protože všechno proběhlo na jedničku, nebáli jsme se vycestovat znovu. 

Ten nejmladší měl svojí cestovatelskou premiéru v pěti měsících v Jordánsku. Měli jsme už poměrně dost zkušeností s cestováním s dětmi, a nebáli se vycestovat dál. Spali jsme tam v poušti, jezdili po dunách, bylo to super. 

Jak snášejí cestování? Není pro ně příliš náročné?

Tím, že s nimi cestujeme už odmalička, tak si myslím, že jsou na cestování zvyklí a že je to baví. Cestování s dětmi náročné je, ale pro mě je náročnější být s nimi zavřená doma, když jsou třeba nemocní. Na cestách se společně učíme respektovat druhého a společně řešit problémy, které nastanou. 

Polsko Łeba

A jak to naopak snášíš ty? S malými dětmi je přece jen cestování náročnější, než kdybys cestovala sama. 

Já už jsem na to taky za těch sedm let tak zvykla, že už mi to přijde úplně normální a naopak byl pro mě docela nezvyk, když jsme se v zimě vydali s manželem poprvé bez dětí na víkend do Říma a o měsíc později jsem byla sama v Albánii. Oboje má své, ale já si společné cesty moc užívám, když vidím, co díky cestování získávají děti, tak i rodina jako celek. Ten společný čas na cestách je pro mě moc důležitý. 

Jezdíte spíše po Česku, zahraničí, nebo dokonce do exotiky? 

Baví mě cesty v zahraničí, během kterých mohu ukazovat dětem, jak se v jiných zemích žije, že se mluví jiným jazykem, žasnout nad krásami dané země, ale zároveň jim ukázat, jak moc jsme si všichni podobní a kolik toho máme společného. Na druhou stranu je pro mě hodně důležité, aby děti poznaly i svou vlast, obdivovaly její krásu a rády se vracely domů. Proto se snažíme několikrát do měsíce vydat na výlet po Čechách. Na den nebo na víkend. 

Máme za sebou i pár cest do exotiky. Ale já jako exotiku beru i třeba můj splněný cestovatelský sen Arménii a Gruzii nebo Jordánsko nebo Azory – místa, kam se s dětmi moc často nejezdí.

Gran Canaria

Jaká byla vaše společná nejvzdálenější destinace?

S nejstarší jsme se podívali v jejím roce a půl na Srí Lanku. Vraceli jsme se tam po čtyřech letech. Procestovali jsme ji jako bezdětní, a věděli jsme proto, do čeho jdeme a cestu přizpůsobili nejmladší účastnici výpravy- půjčili si auto, bydleli v lepším ubytování, měli pro ni dostatek jídla, na které byla v tu dobu zvyklá. 

S klukama jsme se vydali místo na východ na západ přes oceán, a náš nejmladší dělal své první krůčky mezi mrakodrapy v New Yorku. To bylo nezapomenutelné!

Srí Lanka

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Jakou máš radu pro rodiče, kteří mají se svými dětmi strach někam vyjet? 

Jedna rada je- řekněte si, co nejhoršího se vám může stát a zkuste racionálně tyto situace řešit. Bojíte se, že vám miminko celou cestu letadlem probrečí? Jak můžete takové situaci předcházet- zajistit všechno, co by mohlo děťátko během cesty potřebovat (jídlo, mlíko, hračky, …). Bojíte se nemocí? Vydejte se tam, kde je dobrá lékařská péče, nebo se tam nevyskytují nebezpečné nemoci a zajistěte si cestovní pojištění. 

Druhá rada – zkuste vyrazit ve skupině. Najděte si komunitu stejně smýšlejících lidí, kteří vás v začátcích podpoří, dodají kuráž, nebo se propojte s jinými rodiči a vyražte společně.

Společně s dalšími aktivními maminkami jste založily první cestovatelský festival čistě pro rodiče s dětmi. Jak vás tento koncept napadl? 

Děkuji, že se na to ptáš, protože náš festival Cestování s dětmi FEST je srdcovka. Před dvěma lety jsem udělala v naší místní skupince inzerát, že hledám ženy na společné setkávání nad vlastními projekty. No a hned na první schůzce jsme si padly do oka a zjistily, že máme stejný zájem- cestování. Jednu z holek tehdy napadlo, ať tedy uspořádáme cestovatelský festival zaměřený přímo na rodiny s dětmi. 

Žádná z nás s tím neměla žádné zkušenosti, ale první ročník jsme ještě před akcí úspěšně vyprodaly.  Nyní pilně pracujeme na realizaci dalšího ročníku, který se uskuteční v sobotu 13. dubna v Praze. Náš festival není jen o přednáškách (které jsou nadupané a zajímavé), ale naším cílem je i motivovat a dodat kuráž k cestování, tvořit offline komunitu podobně smýšlejících lidí, potkat se naživo s lidmi, které třeba sledujete na sítích. Témata přednášek se snažíme vybírat tak, aby si na své přišli opravdu všichni – jednotlivé destinace, cestovní lékařství nebo různé možnosti cestování a životní styl. 

Stonehenge

Cestování s dětmi je náročné i po finanční stránce. Máš nějaké tipy, jak cenu dovolené snížit? 

Rozhodně! Sama sebe nazývám lovkyní levných letenek. Protože mě baví cestovat levně. Díky levným letenkám jsme se celá rodina podívali do New Yorku za 18 tisíc, na Island za 24 tisíc nebo do Turecka za 5 tisíc. Právě o tématu levného cestování budu mluvit v dubnu na našem festivalu. Proto zvu každého, kdo by chtěl letos vyrazit na dovolenou na vlastní pěst, aby se přišel inspirovat na Cestování s dětmi FESTVstupenky si už můžete koupit předem. Budeme se na vás moc těšit!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: