ROZHOVOR: David Švejnoha, pozorovatel zanikajících světů
Domorodá etnika

ROZHOVOR: David Švejnoha, pozorovatel zanikajících světů

„Vždycky jsem se při cestování cítil nejšťastnější, když jsem si povídal s místními. Fascinovaly mě rozdílnosti kultur, jiné osudy a vnímání světa. Dostával jsem se do oblastí, kde se zastavil čas. Zaujalo mě, že paralelně s naší vyvíjející se moderní společností žijí lidé, kterých se vývoj netýká, alespoň zdánlivě. Jejich pohled na svět je tolik inspirující a mnohdy přirozenější,“ říká David Švejnoha, brněnský cestovatel, průvodce a popularizátor hmyzí kuchyně, který s vášní mapuje přírodní národy.

Africký islám: pohostinnost, univerzity i synkretismy
Islám

Africký islám: pohostinnost, univerzity i synkretismy

Islám je podle statistik druhým nejrozšířenějším náboženstvím v současné Africe: hlásí se k němu přibližně 42 % celé populace kontinentu, přičemž v saharské a sahelské oblasti je to v mnoha zemích až 99 % obyvatel, v subsaharské Africe přibližně třetina populace.

ROZHOVOR: Filipova cesta kolem světa plná dobrých skutků
Cestovatelé 21. století

ROZHOVOR: Filipova cesta kolem světa plná dobrých skutků

Filip Ouroda je učitel, fotbalový trenér, ale také cestovatel a dobrodruh se srdcem na pravém místě. Aktuálně je na cestě kolem světa a jeho cíl je jasný – pomáhat v každé zemi, kterou navštíví. Jak se mu to daří a kde všude už pomohl?

ROZHOVOR: Jak procestovat a užít si Afriku co nejvíce radí Jaroslav Blicha
Rozhovory s cestovateli

ROZHOVOR: Jak procestovat a užít si Afriku co nejvíce radí Jaroslav Blicha

Afrika je neskutečně různorodý kontinent a zajímavý kontinent. Bohužel (nebo možná bohudík?), stále není mezi cestovateli tak populární, jako třeba JV Asie. Cestovatel a zakladatel cestovní kanceláře Dream Africa Jaroslav Blicha má Afriku v malíčku. Zeptali jsme se ho na užitečné tipy, jak tento kontinent procestovat a užít si ho co nejlépe, ať už jako sólo cestovatel-dobrodruh, digitální nomád nebo se skupinou přátel. Inspirujte se!

Perly východní Afriky: méně známá a levnější místa
Top tipy

Perly východní Afriky: méně známá a levnější místa

Mezi země východní Afriky jsou řazeny mj. Keňa, Tanzanie, Uganda a Rwanda. Tyto země jsou překrásné a rozmanité, avšak poznávací zájezdy do těchto krajin se soustředí pouze na několik nejznámějších destinací – většinou komerčních a přeplněných. Prozradíme vám tajné perly východní Afriky, méně známé a v mnoha případech levnější destinace, které však svou krásou a nevšedností mnohdy překonávají ony destinace nejznámější.

Uprchlický tábor v Ugandě: „Český projekt nám zlepšil život.“
Aktuality

Uprchlický tábor v Ugandě: „Český projekt nám zlepšil život.“

Skupinka žen, dětí i mužů sedí na plastových židličkách a dekách pod přístřeškem, který je chrání před ostrým africkým sluncem, a zplna hrdla se smějí. Jejich sousedé jim v rámci amatérského divadelního vystoupení právě předvádějí veselou scénku o tom, že je důležité dodržovat hygienické návyky i ve zdejších provizorních podmínkách. Jak divadelníci, tak jejich publikum mají jedno společné: jsou uprchlíci z Jižního Súdánu a podobně veselých chvil zatím mnoho nezažili.

Semiluki national park, aneb není Pygmej jako Pygmej
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Semiluki national park, aneb není Pygmej jako Pygmej

Národní park Semuliki patří k místům s velkou přírodní rozmanitostí. Pokud jedete do Ugandy za gorilami v rezervaci Bwindi, za stády slonů do NP Queen Elizabeth, je toto další zajímavá oblast pro sledování bohaté přírodní fauny a flory.

Jdi a zabíjej!: Příběh dětské vojačky Grace z Ugandy
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Jdi a zabíjej!: Příběh dětské vojačky Grace z Ugandy

Byla dobrý voják, uměla to s kalašnikovem. A uměla velet. Přepadání vesnic, vraždění a okrádání vesničanů, i boj s vládními vojáky. To byl svět třináctileté Grace, dětské vojačky.