Peníze a ceny

Srí lanka je velmi levnou zemí. 1 Kč = cca 6 LKR (Srí lanská rupie 2014). Ceny na pobřeží jsou o něco vyšší než ve vnitrozemí. To především díky vyšší koncentraci turistů a hotelů.

Ve vnitrozemí zaplatíte za curry s rýží (150 – 400 rupií). Dvojlůžkový pokoj se dá pořídit od 1000 rupií výše. Záleží na destinaci, v níž se nacházíte a schopnosti smlouvat. Dále je rozhodující komfort, jaký vyžadujete (koupelna na pokoji, klimatizace atd…) Na pobřeží koupíte nejlevnější jídlo od 250 rupií. Pokud si budete chtít zajít do restaurace na pláži na mořské plody počítejte s cenou (800 – 1500 rupií).

Co se týče dopravy nejlevnější jsou autobusy a vlaky, cesta vás vyjde na pár rupií a zažijete tu pravou atmosféru ostrova cena cca 60 km 60 rupií. Ve vlacích si doporučujeme připlatit alespoň druhou třídu, třetí třída je občas opravdu přeplněná a delší přejezdy mohou být náročné. Existuje zde také možnost pronájmu auta s řidičem, což vás sice finančně nezrujnuje, ale přípraví o spoustu zážitků. Na krátké přejezdy a cesty po městě lze využívat atké tuk tuky, je třeba však o cenách velmi smlouvat.

Všeobecně je Srí Lanka velmi levnou destinací, ovšem například vstupy do národních parků a významné památky mohou váš rozpočet výrazně nabourat. Pří vstupu do národních parků musíte zaplatit nejen pronájem džípu a čas řidiče, ale také vysoké vstupné. Počítejte orientačně s částou cca 80-90 USD pro dvě osoby na návštěvu jednoho národního parku. Vstup do historické části města Anuradhapura stojí 25 USD na den a vstup na skálu Sigitriya je dokonce 30 USD.

Na letišti i v bankách lze snadno směnit peníze (lepší je měnit americké dolary). Na ostrově jsou ve větších městech i bankomaty, kde si můžete hotovost vybrat.

Součást tradice je smlouvání, proto se jej (v rozumné míře) nebojte využívat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: